2025.03.27. 16:02
A nagyságos fejedelemre emlékeztek Nagyváradon és Biharon
Rendhagyó történelemórára hívta a Rákóczi Szövetség Bihar megyei szervezete a nagyváradi, magyar tagozatra járó negyedikes gyermekeket a tanítóikkal együtt március 27-én, csütörtök délben a Körös utcai evangélikus-lutheránus templomba.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
A harmadik alkalommal megszervezett (2023-ban a Szent László-templom volt az első helyszín) megemlékezés apropóját az adta, hogy II. Rákóczi Ferenc fejedelem 349 évvel ezelőtt, vagyis 1676-ban ezen a napon született, a Magyar Országgyűlés pedig 2015-ben március 27-ét II. Rákóczi Ferenc emléknapjává nyilvánította. Az összesereglés fő célja a kisiskolások identitásának és magyarságtudatának az erősítése volt a nagy előd életének bemutatása, valamint a helyi értékek megismertetése révén.

Az ünneplőket Tankó Zita tanfelügyelő köszöntötte, elmagyarázva a gyermekeknek, hogy azért rendkívüli ez a történelemóra, mert nem a megszokott helyen (az iskolában, az osztálytermeikben) zajlik, és nagyobb közösségben (nem csupán az osztálytársaikkal) vannak együtt. Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes, a Rákóczi Szövetség Bihar megyei elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a múlt ismerete nélkül lehetetlen élhetőbb jövőt teremteni. Mint házigazda, Mátyás Attila lelkipásztor röviden felvázolta az evangélikusoknak Nagyváradon 1557 óta íródó történelmét, illetve a templomépítés körülményeire is kitért.
Ezután Csorba Mihály történelemtanár, a bihari Gáspár András Általános Iskola igazgatója tartott vetítettképes előadást a „nagyságos fejedelemről”, családi környezetbe és történelmi kontextusba helyezve életét és tevékenységét. Majd Iloc Judit tanítónő, zenetanár énekelni tanította diákokat (Csínom Palkó, Csínom Jankó, csontos karabélyom; Török bársony süvegem; Keresztes vitézek daliás vezére).
Az előzetes tervek szerint délután két órakor Bihar községben megkoszorúzták a fejedelem tavaly felavatott mellszobrát, az ottani ünnepséget a Rákóczi Szövetség együttműködésben szervezte a református és a római katolikus egyházközségekkel, a települési önkormányzattal és az RMDSZ-szel.