2025.03.30. 13:00
Borbély Simon Csenge: Érdemes folytatni
A közösségben végzett tevékenységéért, a néptánc és néphagyományok népszerűsítéséért Márciusi Ifjak-díjjal tüntették ki az érmihályfalvi Borbély Simon Csengét. Az idáig vezető útról, a jelenlegi tevékenységeiről és a jövőbeni terveiről mesélt portálunknak az óvónő és néptáncoktató.

Forrás: Borbély Simon Csenge személyes archívuma
Törő Enikő
Borbély Simon Csenge 2025. március 15-én vehette át Érmihályfalván a Márciusi Ifjak-díjat Nyakó Józseftől, a helyi RMDSZ elnökétől. Az ünnepségen az édesanyja által írt laudációt olvasták fel, melyből már akkor kiderült, hogy sokrétű tevékenysége miatt érdemelte ki az elismerést.

Borbély Simon Csenge portálunknak elmondta: csupán két nappal a díjátadás előtt tudta meg a nagyszerű hírt, s már akkor úgy érezte, hogy igazán érdemes folytatni minden, a közösségben és a közösségért végzett tevékenységet. Mint megtudtuk, szinte azóta táncol, hogy megszületett, hiszen néptáncos családban látta meg a napvilágot: nagyapja a Nyíló Akác Néptáncegyüttes alapítója, ahol édesanyja is oktat, s ma már ő is, az Apró Lábak Néptánccsoportot, ahol három–nyolcéves gyerekek sajátítják el a néptánc alapjait. A csoportban körülbelül harminc gyermek van, legalább hetente egyszer tartanak próbákat, de fellépések, műsorok előtt többször is. Gyerekkorában egyébként mazsorett-táncos is volt, s amellett, hogy oktat, jelenleg is a Nyíló Akác Néptáncegyüttes tagja. Mint elmondta, őszi, téli és tavaszi időszakban havi egy-két fellépésük van, nyáron azonban minden hétvégén.
A néptánc szeretete mellett a pedagógia is érdekli: a nagyváradi Iosif Vulcan Pedagógiai Főgimnáziumban végzett 2018-ban, 2021-ben a Partiumi Keresztény Egyetem óvodai és elemi oktatás pedagógiai szakán diplomázott, majd ugyanitt 2023-ban vállalkozások fejlesztésének menedzsmentje mesterképzésben részesült. Immár harmadik éve az érmihályfalvi Zelk Zoltán Gimnázium 3-as számú óvoda Pillangó csoportjának óvónője. Pedagógusként szintén nagy hangsúlyt fektet a népi hagyományok megismertetésére, ezért gyakran szervez olyan programokat, amelyek során a gyerekek megismerhetik a helyi népviseletet, néptáncokat, népi kultúrát.

A civil állása és a néptáncoktatás mellett körülbelül egy éve egy kis csapattal újraalakították az Érmihályfalvi Ifjúsági Szervezetet (ÉRMISZ), melynek a tevékenysége több évig szünetelt, idén januárban pedig a tisztújító gyűlésen Borbély Simon Csengét elnöknek választották. Az újraalakulás óta a szervezet 10–15 főt számlál, de folyamatosan bővül a csapat – céljuk kiszolgálni az ifjúság igényeit, és közösségépítő, szórakoztató programokat tartani a számukra, emellett segíteni azoknak, akiknek szükségük van rá.
Az elmúlt egy évben már szerveztek retró bulit, húsvéti gyerekprogramokat, kvízestet, Mikulás-járást és karácsony előtt adománygyűjtést is, mellyel számos család ünnepét tették szebbé. A jövőben mindezeket rendszeresíteni szeretnék, idén húsvétra pedig ismét gyermekprogramokat szerveznek, ahol a jól ismert tojáskeresés mellett a népi hagyományokra is nagy hangsúlyt fektetnének, fel szeretnének eleveníteni régi szokásokat is.

A nyárra vonatkozóan ennél sokkal összetettebb terveik vannak – például napközis gyermektábort szerveznének Érmihályfalván, mellyel sok szülő „dolgát” megkönnyítenék. A táborban minden pedagógus, felügyelő önkéntes alapon lenne jelen, a tevékenységekbe szeretnék becsempészni a néptáncoktatást is, de számos kézművesfoglalkozást is tartanának. A cél az, hogy a tábor teljes mértékben ingyenes legyen, hogy minden gyermek – aki csak szeretne – részt vehessen ezen, ezért jelenleg támogatókat is keresnek.
Mint azt Borbély Simon Csenge végezetül elmondta, nagyon hálás azért, hogy a sokévi munkáját és idejét ezzel a különleges díjjal köszönték meg, hiszen nemcsak azért lett néptáncos, mert beleszületett ebbe a világba, hanem azért, mert meg is szerette ezt, s mindmáig fontosnak tartja a néphagyományok ápolását. Hozzátette: rengeteg pozitív visszajelzést és gratulációt kapott, ami arra ösztönzi, hogy tevékenységeit még nagyobb hálával és szeretettel folytassa.
