2025.03.27. 14:52
Hon- vagy környezetvédelem: kérdésessé vált a Jád-völgyi víztározó felújítása
Románia felújíttathat tizenhárom duzzasztógátat, köztük a Jád-völgyi víztározót is, de csak abban az esetben, ha az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) költségvetését vagy annak egy részét nem csoportosítják át haderőfejlesztésre.

Pap István
A Bihar Megyei Prefektusi Kollégium március 27-i ülésén ismertette a Körösök Vízügyi Igazgatóságának a beruházásait Pásztor Sándor igazgató. Ezek között is az egyik legnagyobb szabású terv a Jád-völgyi víztározó és duzzasztógát (Leșu) korszerűsítése, melynek 200 millió lejes, azaz mintegy 40 millió eurós költségeit az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) fogják finanszírozni. Pásztor Sándor a kollégiumi ülésen elmondta, hogy a Jád-völgyi víztározó felújításának közbeszerzési eljárása a végéhez közeledik, a beérkezett ajánlatokat április 1-én nyitják ki. Elárulta, hogy Marcel Dragoș prefektussal közösen fogalmazott meg egy átiratot, melyet eljuttatott öt minisztériumnak, továbbá az államelnöki hivatalnak is, hogy megsürgesse ezt a beruházást, mert mint mondta, az a benyomása, hogy a kormányzat le akarja állítani ezeket a nagyszabású munkálatokat, és az erre szánt forrásokat másfelé akarják irányítani. De hozzátette, hogy ennek ellenére még nincs veszve minden, „és ha gyorsan mozgunk, és három-négy héten belül sikerül odaítélnünk a munkálatot egy kivitelezőnek, akkor látok esélyt arra, hogy továbblépjünk, és ilyen feltételek mellett 2026-ban be lehet fejezni a Lesi-gát felújítását”.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ha most nem valósítják meg ezt a beruházást, akkor az a pénz el fog veszni, ugyanis, mint mondta, az ország idei évi vízügyi költségvetése 66 millió lej, és csak a Jád-völgyi duzzasztógát építése 206 millió lejbe kerülne. „Tehát lehetetlenség az állami költségvetésből megvalósítani. Vagy megragadjuk ezt a lehetőséget, vagy elveszítjük ezt a támogatást. Eljutottam az ideiglenes államfőig is ezzel a kérdéssel” – fogalmazott. A kormányzati szándékról és a PNRR-pénzek átirányításának okairól Pásztor Sándor nem beszélt a kollégiumi ülésen, de egyes információk szerint az ügy hátterében az áll, hogy Románia az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések nyomán azt tervezi, hogy emelni fogja védelmi kiadásait, ennek a költségnek egy részét legalább az Országos Helyreállítási Tervből akarja biztosítani, és ennek eshet áldozatul a duzzasztógát-felújítási program. A prefektusi kollégiumi ülés után portálunkkal beszélve Pásztor Sándor sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta ezt az értesülést.
Még van remény
Azt azonban hangsúlyozta, hogy ha gyorsan lezárják tendert, és sikerül idén nyáron elkezdeni a munkálatokat, akkor a Jád-völgyi gát korszerűsítése megvalósulhat. Ugyanis a tizenhárom romániai duzzasztógát felújítását nem kell egyszerre elkezdeni, ami nagyon nehézkessé tenné a megvalósítási eljárást. Pásztor Sándor elárulta, hogy a PNRR-ből finanszírozott projektek közül feltehetőleg nem fogja a kormány leállítani azokat a beruházásokat, amelyeket 2026-ig be lehet fejezni, és ő maga az említett átiratban jelezte azt, hogy amennyiben június elején megkezdődik a Jád-völgyi gát felújítása, ő felelősséget vállal azért, hogy 2026-ban be fog fejeződni a munkálat.
Az igazgató felidézte, hogy az ötven éve épített Jád-völgyi víztározót 2015-ben engedték le, mert hatalmas, ezer liter/másodperc szintű vízszivárgások voltak a létesítményben. A vízügyi igazgatóság folyamatosan kereste a felújítás pénzügyi forrásait, de mind ez idáig nem járt sikerrel. Most azonban sikerült a PNRR-programban elfogadtatni ennek a beruházásnak a finanszírozását további tizenkét romániai víztározó finanszírozásával együtt. Elmondta, hogy a felújítás során biztonságba helyeznék a gáttestet és a mellette lévő két hegyoldalt. Nagy nyomású befecskendezéseket végeznének, hogy leállítsák a szivárgást, és felújítanák az összes hidrotechnikai felszerelést. A létesítményt digitalizálnák úgy, hogy azt Nagyváradról lehessen irányítani. A duzzasztógáton hallépcsőt építenének, hogy ha lesz víz a tározóban, a halak tudjanak közlekedni benne, illetve úszó zöld szigeteket is terveznek a tározóba.