Technika

Tegnap, 16:31

Elkészülhet a Medve-barlang digitális modellezése

Először végezték el a Medve-barlang háromdimenziós szkennelését a váradi egyetem földmérés és kataszter szakos hallgatói. Ennek köszönhetően digitális modell készülhet a Kiskoh település térségében található barlangról.

Elkészülhet a Medve-barlang digitális modellezése

Forrás: Nagyváradi Állami Egyetem

ERDON-összeállítás

A Nagyváradi Állami Egyetem Építőipari, Kataszteri és Építészeti Karának földmérés és kataszter szakos hallgatói március közepén elvégezték a Medve-barlang háromdimenziós szkennelését, Aurelian Buda, Norbert Șuba, Sorin Nistor, Emil Gligor és Alexandra Avram egyetemi oktatók vezetésével. „Ez a tevékenység a Romsilva – az Erdélyi-szigethegység Naturpark kezelője – és az egyetem közötti partnerség keretében valósult meg. A partnerség még 15 évvel ezelőtt jött létre, és lehetővé tette az optimális együttműködést a kar és a park kezelője között” – ismertette a projekttel kapcsolatos részleteket Aurelian Buda dékánhelyettes. 

Mindig is nagy kihívást jelentett az úgynevezett barlangi leltár, azaz mindannak a kiértékelése, ami a föld alatti üregekben található. Több százezer objektumról beszélünk, olyan méretekkel (…) és elhelyezkedéssel, amelyek a klasszikus, közvetlen megfi gyeléssel és méréssel történő kiértékelést megnehezítik, szinte lehetetlenné teszik. Éppen ezért a partnerség keretében az Építőipari, Kataszteri és Építészeti Kar olyan műszaki megoldási módszereket kíván kidolgozni, amelyek a legalkalmasabbak a föld alatti élőhelyek felmérésére és megfi gyelésére

 – tette hozzá Aurelian Buda. A Medve-barlang az első hely, ahol a gyakorlatban is kipróbálták az egyik ilyen módszert, vagyis a 3D-s szkennelést. 

 

Ez a fajta digitális feltárás lehetővé teszi a geológiai és biológiai változások legnagyobb pontosságú dokumentálását. A bizonyos időközönként elvégzett mérésekkel a kutatók pontosabb képet kaphatnak a föld alatti környezet változásairól. 

A technikai hátteret, vagyis a szükséges berendezéseket a Giscad cég biztosította, egyik szakemberük a szkennelés során is jelen volt. A park igazgatóságának meghívására Marius Vlaicu, az Emil Racoviță Barlangkutató Intézet Karsztológiai, Kataszteri és Barlangvédelmi Osztályának vezetője, a terület elismert szakembere is részt vett a projektben. 

Ez a gyakorlati tevékenység értékes lehetőséget jelentett a földmérés és kataszter szakos hallgatók számára, hiszen az elméleti ismereteiket összeköthették a konkrét gyakorlati alkalmazásokkal, egy különleges természeti és történelmi jelentőségű környezetben

 – tette hozzá a dékánhelyettes. A Medve-barlangról a szkennelést követően digitális modellt készítenek, illetve a tevékenység célja egy digitális adatbázis létrehozása, amely hasznos e páratlan helyszín hosszú távú megfigyeléséhez és megőrzéséhez.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában