Állatvédelem

10 órája

Folyamatos a küzdelem a bajba jutott állatok megmentéséért

A nagyszalontai Innocente Alapítvány folyamatosan küzd a bajba jutott állatok megmentéséért, a növekvő kiadások miatt azonban elengedhetetlen a magánszemélyek, valamint a vállalkozások támogatása. Utóbbiak adójuk 20 százalékának a felajánlásával hatékony segítséget nyújthatnak.

Folyamatos a küzdelem a bajba jutott állatok megmentéséért

Forrás: Facebook/Asociatia Animalelor Innocente

Pikó Stefánia

Két éve immár annak, hogy a nagyszalontai Ráksi Mária özveggyé vált, és egyedül kell megbirkózzon az állatmenhely működtetésével. Mint beszélgetésünk során kiderült, jelen pillanatban csak mintegy két hétre „látnak előre”, a korábbi évekhez képest jóval kevesebb adományt sikerült szerezni a négylábúak számára. Ahogyan a menhely vezetője elmondta, eddig a felajánló cégek adójának 20 százalékával volt egy stabil keretük, amit a sürgősségi esetek kapcsán szerzett egyéni adományok éppen megfelelően kiegészítettek, idén azonban már most nagyon rosszul állnak. 
Az elmúlt év végén megkapott százalékokból kifizették az addig felgyűlt adósságokat – a menhely főként az állatorvosoknak tartozott, akik gyakran megengedik a későbbi törlesztést, illetve néha ingyenesen is elvállalnak egykét beavatkozást. Ráksi Mária elmondta: minden adomány számít, de az tény, hogy a menhelynek nagy kiadásai vannak. Jelenleg 500 állatot (mintegy 470 kutyát, 30 macskát, egy lovat és egy szamarat) gondoznak, ezek között meglehetősen soknak vannak egészségügyi problémái, illetve gyakran kell kölyökkutyákat neveljenek, ami szintén nagy kiadást jelent. Nagy segítségére van az alapítványnak Molnár Dóra, egy nagyváradi állatvédő aktivista, aki igyekszik minél több mindenkit elérni a közösségi médián keresztül, aki valamilyen formában támogatni tudná Ráksi Mária munkáját. Az ő segítsége mellett két alkalmazottja is van a menhelynek, akik a kutyák gondozásában segítenek, hiszen Mária képtelen lenne erre egyedül. Az állatorvosi kezelések, a kölykök etetése – amihez speciális tejporra van szükség –, az alkalmazottak bérezése, a menhely karbantartásához szükséges munkálatok és önmagában az 500 állat etetése egy napra vonatkozóan is több mint 2000 lejes összegre becsülhető. 

Riasztó esetek, riasztó gyakorisággal 
Ráksi Mária és Molnár Dóra több sokkoló esetről is beszámolt szerkesztőségünknek, amelyek riasztó gyakorisággal követték egymást az elmúlt pár hétben. Az év azzal indult, hogy körülbelül egy hónapon keresztül próbáltak befogni egy fiatal, alig egyéves kutyát, amelyiknek egy drótszállal tekerték körbe a száját. A kutya egy hónapon keresztül járta a város utcáit, volt, hogy napokig nem látták, végül Máriának egy csapdával sikerült elfognia. Szintén az idén volt az, hogy egy Nagyszalonta melletti mezőn lelőtt kutyákat találtak. Hiába értesítették az állatvédelmi rendőrséget, nem derült fény a tettesek kilétére, pedig minden bizonnyal nincs a környéken olyan sok mindenkinek fegyvertartási, illetve vadászengedélye – vélekedtek az állatvédők. A legutóbbi eset pedig egyenesen elborzasztó: az állatorvos megállapítása szerint egy nőstény agár mintegy két hétig feküdt mozgásképtelenül egy réten, egy szemétkupac mellett hagyva. A kutyának kegyetlenül megcsonkították az egyik lábát, és szinte egészen biztos, hogy emberi kéz által sérült, mivel nincs ahogy baleset okozzon ilyesmit. Annak ellenére, hogy a kutya hetekig feküdt tehetetlenül az esőben, szélben, megcsonkított lábbal és további nyílt sebekkel, amikor Mária érte ment és közeledett felé, csóválni kezdte a farkát, ellenkezés, agresszív megnyilvánulás nélkül viszonyulva megmentőjéhez. 
A zacskókban kitett, s ezáltal pusztulásra ítélt újszülött kölyökkutyák már-már „klasszikus” esetek, az állatvédők rendszeresen szembesülnek ezzel. „Jó esetben” legalább annyit megtesznek az illető személyek, hogy az állatmenhely kapujában hagyják a kölyköket, amelyeket aztán három óránként kell etetni speciális tejporral – csak ez tartalmazza ugyanis azokat a tápanyagokat, amikre szükségük van, különben nem élik túl ezt a kritikus időszakot. Ebből a tejporból egy két kilogrammos doboz körülbelül 300 lejbe kerül, tíz-húsz kölyök esetében pedig ez hamar elfogy. A kölykök és a sérült állatok mellett a menhelyen ugyanakkor több olyan kutyát is gondoznak, amelyeknek hiányzik egy végtagjuk, megvakultak, vagy már nagyon idősek, ezáltal pedig állandó figyelmet igényelnek. 

Adományozási lehetőségek
Az alapítványnak az olyan vállalkozások tudnák a legnagyobb segítséget nyújtani, amelyek felajánlanák a számára az adójuk 20 százalékát. Ezt a papírmunkát öt perc alatt el lehet végezni, csak ki kell tölteni egy formanyomtatványt. 
Az Innocente Alapítvány munkáját ugyanakkor a következő módokon is lehet támogatni: 
Asociația pentru Protecția Animalelor Innocente 
RON: RO11BTRLRONCRT0T116ED301
EURO: RO36BTRLEURCRT0T116ED302
cod Swift: OTPVROBU 
REVOLUT: @mariaraksi 
PayPal: innocente2017as@gmail.com
Havi adakozási bérlet a Patreon-on keresztül: https://www.patreon.com/AsociatiaAnimalelorInnocente
Online kitölthető a 3,5%-os támogatás:  https://formular230.ro/asociatia-pentru-protectia-animalelor-innocente

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a Nagyszalontai Polgármesteri Hivatal egyébként rendszeresen támogatja az állatvédelmi kezdeményezéseket. Az utóbbi években például mindig volt lehetőség ingyenes ivartalanításra, a helybeliek azonban olyannyira nem érdeklődtek a lehetőség iránt, hogy idén már el sem indították ezt a programot. Molnár Dóra visszaemlékezett arra is, hogy évekkel ezelőtt az SOS Dogs munkatársaival személyesen bekopogtattak a lakosokhoz, felajánlva, hogy elviszik, ivartalanítják, és haza is szállítják az állatokat, a legtöbben azonban még így sem voltak hajlandók erre. Ez a hozzáállás láthatóan mind a mai napig nem változott. Sőt, ha nem lenne elég az, hogy sokan nem veszik figyelembe a felelős állattartás alapszabályait, a fentebb leírt esetek is mutatják, hogy a végletekig fajulhat az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmód.

Az állatkínzás egyes emberek számára felsőbbrendűség-érzetet ad. Úgy érezhetik közben, hogy kontroll és hatalom van a kezükben. Akik kegyetlen viselkedést mutatnak az állatokkal szemben, gyakran képtelenek az empátiára, vagyis nem tudnak együtt érezni másokkal – legyen szó emberekről vagy állatokról. Vannak olyan indulatkezelési problémák vagy akár összetettebb személyiségzavarok, mentális betegségek, amelyek szintén ilyesfajta agressziót, kegyetlenséget váltanak ki az emberből. Sok esetben azok, akik gyerekként állatkínzásnak voltak tanúi, maguk is elkövetőkké válhatnak. A bántalmazó családi környezet és az agresszív viselkedési minták öröklődhetnek. Kutatások szerint azok, akik állatokat kínoznak, nagyobb eséllyel követnek el később erőszakos bűncselekményeket emberek ellen is.
Az állatkínzás figyelmeztető jele a súlyos mentális állapotoknak, valamint a komolyabb társadalmi problémáknak, éppen ezért komolyan kell venni, és a bántalmazókat felelősségre vonni. Ugyanakkor emiatt fontos, hogy ha ilyen esettel szembesülünk, ne fordítsunk hátat, hanem a társadalmi felelősségvállalás tudatában igyekezzünk segíteni, ahogyan módunkban áll – lehet ez pénz, önkéntesség, oktatás, ismeretterjesztés, néhány megosztás a közösségi oldalakon, vagy valamilyen aktivista tevékenység.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában