Konduktív fejlesztés

9 órája

Nagyváradon is elérhető a Pető-módszer

Az elmúlt időszakban a Semmelweis Egyetem Pető András Karának szakemberei újabb konduktív fejlesztést végeztek Nagyváradon. A módszerről és a mögötte álló intézetről Csuka Pált, a Pető András Kar Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának igazgatóját kérdeztük.

Nagyváradon is elérhető a Pető-módszer

Forrás: KRE

Fotó: Torkos Márk Erik

János Piroska

Portálunkon többször is hírt adtunk arról, hogy ingyenes szűrővizsgálatra és konduktív fejlesztésre lehet jelentkezni Nagyváradon. A magyar kormány és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület támogatásával a Semmelweis Egyetem Pető András Karának szakemberei 2019 óta rendszeresen tartanak foglalkozást a Körös-parti városban. 
A Pető Intézetet – ami jelenleg a Semmelweis Egyetem Pető András Karaként ismert – az 1950-es években a módszer kifejlesztője, Pető András alapította Országos Mozgásterápia Intézet néven. Ebből jött létre egy önálló főiskola, 2017-től pedig a Semmelweis Egyetemmel egyesülve a felsőoktatási intézmény önálló, hatodik karaként működik. „A ma már szellemi hungarikumként jegyzett, dr. Pető András (1893–1967) koncepciójának alapgondolata az volt, hogy idegrendszerünk a károsodások ellenére is rendelkezik tartalékokkal, új kapcsolatok kiépülésének lehetőségével, s ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. Ezért nevezte el módszerét »konduktívnak«, amely latin eredetű kifejezés, jelentése: rávezetés. A konduktív pedagógia egyik legfontosabb célkitűzése – függetlenül az életkortól – az, hogy tanulni tanítson, azaz a tanulási képességeket fejlessze” – olvasható a Pető Intézet Konduktív Iskoláért Közhasznú Alapítvány oldalán. A módszer tehát egyaránt szól gyerekeknek és felnőtteknek is: központi idegrendszer-sérülés következtében kialakult mozgássérülés, illetve felnőtt korban jelentkező sclerosis multiplex, Parkinson, stroke esetén, vagy koponyasérülést szenvedett személyeknél is alkalmazható. 

 


„Nagyon különbözik más módszerektől abban, hogy ez nem egyéni terápia, hanem csoportokat alakítunk ki gyerekek és felnőttek esetén is, különböző szempontok alapján – nyilatkozta lapunknak Csuka Pál, a Pető András Kar Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának igazgatója. – Ugyanakkor nem választjuk szét mozgásra, értelmi vagy szociális képességek fejlesztésre, hanem a személy egészének fejlődésére összpontosítunk. A holisztikus szemlélet szerint ezeket ugyanis nem lehet elválasztani: mozgásfejlesztés esetén a koordinációval is kell foglalkozni, ugyanakkor a kommunikációra és a szociális készségekre is nagy hangsúly tevődik.” 

Forrás: KRE

Hogyan zajlik a felvétel? 
A Nagyváradon mintegy negyedévente zajló szűrésre és fejlesztésre Dénes Évánál lehet jelentkezni a 0740-613-770-as telefonszámon, vagy a diakoniaoradea@diakonia.ro e-mail címen. Ezt követően a kiérkező szakemberek felmérik az adott személy értelmi és mozgásállapotát, szociális viselkedését. 

Ezek alapján eldöntjük, hogy mi alkalmasak vagyunk-e arra, hogy fejlesszük, ha nem, tanácsot adunk, hogy hol találhatják meg a megfelelő segítséget

 – mutatott rá az igazgató. Amennyiben lehetséges a fejlesztés, megpróbálják az illető személyt betenni a már meglévő csoportokba, ha ez nem sikerül, akkor a következő alkalomra hívják vissza. Ez attól függ, mennyire vannak feltöltődve a csoportok – tette hozzá Csuka Pál. A 2019-ben a Nagyvárad-Őssi Mentálhigiénés Központban indult fejlesztés jelenleg a Szilágyi Dezső (Moscovei) utcai, az egykor az egyházkerület nyomdájának helyet adó épületben zajlik. 

Fontos szempont volt, hogy olyan helyszín legyen, ami akadálymentesített, és a hozzátartozó is jól érezze magát, amíg várakozik 

– jegyezte meg Ghitea-Szabó József Levente előadótanácsos, a program itteni kapcsolattartója. Az épületben olyan helyiségeket alakítottak ki, ahol lehetőség van egy kávé vagy egy tea elfogyasztására, illetve egy otthonosabb várakozó is rendelkezésre áll, a fejlesztés pedig két nagyobb teremben történik. Ezzel a helyszín problémáját is megoldotta az egyházkerület, hiszen legtöbbször iskolák tornatermeibe, művelődési házba kérezkednek be – fogalmazott Csuka Pál. A megfelelő helyszín mellett pozitívum, hogy a konduktorok is alkalmazkodók, hiszen van olyan fejlesztés, ami este hat órától kezdődik, mivel a résztvevő vagy a hozzátartozó akkor ér rá – jegyezte meg az előadótanácsos. 

 


Arra a kérdésünkre, hogy az elmúlt hat év során milyen visszajelzéseket kaptak a résztvevőktől, Csuka Pál igazgató elmondta: számukra jó mérce, ha a betegek visszajárnak, hiszen ez azt jelenti, hogy elégedettek és érzik a fejlesztés szükségét. A programot az itteniek elfogadták és nagyon szeretik, ez abból is kitűnik, hogy a 2-3 hetes fejlesztés végeztével felteszik a kérdést, hogy mikor lesz a következő alkalom – tette hozzá. „Jelenleg 48 országgal vagyunk kapcsolatban, a konduktorok külföldre vitele pedig jelentős összegbe kerül. A magyar állam és az egyházkerület jóvoltából itt ezt mi teljesen ingyen tudjuk biztosítani” – hangsúlyozta az igazgató. A Királyhágómelléki Református Egyházkerületen belül Nagyvárad mellett még Szatmárnémetiben zajlanak fejlesztések, de újraindítják a foglalkozást Marosvásárhelyen, és jelen vannak többek között Kolozsváron, Székelyudvarhelyen és Illyefalván is. Utóbbi helyszín azért is fontos, mivel pár évvel ezelőtt egy központot hoztak létre a településen, ahol az erdélyi és partiumi diákok számára kihelyezett képzésként elérhető a konduktori tanfolyam, így meg tudják szerezni ugyanazt a diplomát, amit a budapesti Semmelweis Egyetem ad ki. Ez pontosan azt a célt szolgálja, hogy ne Budapestről kelljen idejönniük a szakembereknek, hanem előbb-utóbb legyenek helybeli konduktorai a térségnek. Ugyanígy van egy kihelyezett képzés a Vajdaságban, szabadkai központtal – mondta Csuka Pál. Jelenleg háromezer olyan konduktor van, aki Budapesten, a Semmelweis Egyetemen diplomát szerzett. Ebből mindössze háromszáz-négyszáz tevékenykedik Magyarországon, a többiek Ausztráliától Új-Zélandig és Amerikáig, illetve a skandináv államokban lelhetők fel – tudtuk meg. 

Eredmények 
Feltevődik a kérdés, hogy milyen eredmények érhetők el a fejlesztés által. „Nekünk az a fontos, hogy minél önállóbb életvitelt tudjunk biztosítani az adott személynek. Ez nem egy olyan betegség, amely egy gyógyszer bevétele után elmúlik, mint a nátha. Ezzel együtt kell élni, csak nem mindegy, hogyan: a beteg el tudja-e magát önállóan látni, el tud-e menni az illemhelyre, a csaphoz egy pohár vízért, vagy egész nap várnia kell valakire, aki megitassa, megetesse. Már az is fontos eredmény, ha a sérült személy a maga kis lakásában önállóan tud élni, ki tud menni az utcára, bevásárolni. Sokféle, nagyon jó eredményeink vannak, ez nagy öröm számunkra, és motiválja is a konduktorokat” – mondta el az igazgató.

Elismerések 

A Pető-módszer és az intézmény 1983-ban Állami Díjat vehetett át a konduktorképzésért, a Hungaricum Klub minősítésében 2006-ban elnyerte az első szellemi hungarikum címet. Eredetisége és egyedisége miatt 2013-ban Magyar Örökség Díjat, a Prima Primissima gálán pedig Prima-díjat kapott.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában