Fellebbezés

2025.04.10. 15:45

Talán elkezdődhet a gyorsforgalmi út építése

Esély nyílt arra, hogy elkezdődjön az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út első szakaszának építése, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) elutasította a tenderen vesztes cég fellebbezését.

Talán elkezdődhet a gyorsforgalmi út építése

Forrás: Facebook/Cristian Pistol

BN-összeállítás

Az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság (CNAIR) aláírhatja a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad és Nagyszalonta közötti szakaszára vonatkozó kivitelezési szerződést a tenderen nyertes romániai Precon Transilvania és az ukrajnai Automagistral Pivden cégekkel, mert az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) elutasította a tenderen vesztes ARL Cluj (Strabag) cég által benyújtott óvást. A hírt az economedia.ro portál közölte néhány nappal ezelőtt. A CNAIR február közepén jelentette be, hogy a Nagyvárad és Nagyszalonta közötti gyorsforgalmi útszakasz építésére kiírt közbeszerzési eljárást a nagyváradi Precon Transilvania és az ukrán Automagistral Pivden cégek társulása nyerte. A 33,7 kilométeres útszakaszt 2,32 milliárd lejből (áfa nélkül) építené meg a konzorcium. A pénzt a 2021–2027 Szállításügyi Programból biztosítják, a kivitelezőknek 24 hónap áll rendelkezésükre megépíteni az említett gyorsforgalmi útszakaszt.

A beruházás során meg kell építeni a nagyszalontai elkerülőutat (5,3 kilométer), illetve egy 727 méter hosszú felüljárót is a vasúti sínek és a 77-es jelzésű községi út fölött. A beruházás kapcsán Florin Birta, Nagyvárad polgármestere kedden egy sajtótájékoztató keretében megjegyezte, hogy egyre közelebb kerültünk a gyorsforgalmi út megvalósításához. „Két héten belül alá lehet írni az első szakaszra vonatkozó szerződést, és az év vége felé elkezdődhetnek a munkálatok a vonalon” – fogalmazott. 

Elakadás

A másik két szakasz azonban korántsem áll ilyen jól. Tavaly december közepén ugyancsak a Precon Transilvania–Automagistral konzorcium nyerte el a Kisjenő és Arad közötti harmadik szakasz kivitelezésének jogát. Arra a tenderre összesen kilenc ajánlat érkezett Romániából, Bulgáriából, Ukrajnából, Magyarországról és Törökországból. A tenderen nyertesnek nyilvánított nagyváradi és ukrajnai cég 2,97 milliárd lejért (áfa nélkül) vállalta a kivitelezést, azonban a két török vállalat – a Kolin és a Nurol – megóvták a tender eredményét. A CNSC a Kolin óvását elutasította, de részben elfogadta a Nurol cég fellebbezését, ezért ez az ügy a Bukaresti Ítélőtáblához került, mely április 11-én fogja tárgyalni – írja az economedia.ro. Ennek a gyorsforgalmi szakasznak a hossza 47,07 kilométer, a beruházás költségvetése mintegy hárommilliárd lej. A beruházáshoz tartozik egy 2,9 kilométeres bekötőút építése is Arad nyugati ipari övezetébe. A gyorsforgalmi út második szakasza 39,7 kilométer hosszú, Nagyszalonta és az Arad megyei Kisjenő között halad majd, továbbá ennek keretében is kell építeni egy tíz kilométeres bekötőutat a román–magyar határig. A tendernek április 28- ig meghosszabbították a határidejét, melyre eddig hét pályázat érkezett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában