Munkálatok

5 órája

Újabb autópálya-szakaszon kezdődhet az építkezés

Új intézményt hoztak létre, amely lehetővé teszi a romániai autópálya-szakaszok gyorsabb megépítését. Így történhet ez az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti részével is.

Újabb autópálya-szakaszon kezdődhet az építkezés

Fotó: CNAIR

Pap István

Az Országos Útberuházási Társaság (CNIR) átvette az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaságtól (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti részének építésére vonatkozó szerződést, amelyet a nagyváradi Precon Transilvania által vezetett vegyesvállalattal kötött meg. Ez azt jelenti, hogy az említett szakaszon megkezdődhet a munkálat még mielőtt lezárulna a korábbi tender miatt indított per. A szerződés átvételét az új intézmény, a CNIR tette közhírré, tudatván azt, hogy erre a szállításügyi miniszter rendelete nyújtott lehetőséget. Az említett rendelet gyakorlatilag érvényt szerez a jogszabálynak, amely előírja, hogy a CNIR a létrehozásától számított három éven belül átveszi az autópályák és országutak építésére irányuló beruházási projekteket, míg a CNAIR ezután kizárólag az autópályák és országutak karbantartásáért és javításáért lesz felelős. „Ez a CNIR első beruházása az ország észak-nyugati részén, egy olyan szerződés, amelyet szakszerűen és felelősségteljesen fogunk végrehajtani, mert célunk, hogy minőségi projektet adjunk át a megállapított határidőn belül” – olvasható az Országos Útberuházási Társaság közleményében.

Korábban már többször megírtuk, hogy a CNAIR hónapig halogatta a szerződés aláírását a Beniamin Rus nagyváradi üzletember érdekeltségi körébe tartozó Precon Transilvania céggel, és csak idén május 5-én adta ki a Bisztraterebes–Bihar szakasz (28,55 kilométer) munkálatainak megkezdésére vonatkozó utasítást, arra hivatkozva, hogy egy peres eljárás van folyamatban, amelyet előbb rendezni kell. Arról a perről van szó, amelyet a Selina cégcsoporthoz tartozó Trameco, Drum Asfalt és Drumuri Bihor, valamint a szlovákiai Vahostav SK és a bukaresti Water Drillings cégekből álló konzorcium indított a CNAIR ellen. 2021-ben ugyanis az említett konzorcium elnyerte a munkálatra kiírt tendert, csakhogy nem kezdték el a kivitelezést, hanem a költségvetés emelését kérték, arra hivatkozva, hogy sokkal több munkálatot kell elvégezni annál, mint amennyi a tender műszaki leírásában szerepelt. A CNAIR elutasította a kérést, ehelyett szerződést bontott a konzorciummal és új tendert írt ki, de már sokkal nagyobb költségvetéssel. A konzorcium emiatt perelte be a CNAIR-t. Időközben az új tendert a Precon Transilvania és a galaci Citadina 98 cégekből álló társulás nyerte el. A beruházás költségvetése 785,2 millió lej lett, de a kivitelezési szerződést csak 2024-ben írták alá. Ráadásul a munkálat megkezdésére vonatkozó rendelkezés csak 2025-től, azaz az idei évtől érvényes. A CNAIR képviselői azzal magyarázták ezt a hosszú várakozási időszakot, hogy nem lehet két szerződés ugyanarra a munkára, annak ellenére, hogy a Trameco vezette konzorciummal kötött megegyezést valójában felbontották. De amint a CNIR átveszi a Bisztraterebes és Bihar közötti autópálya-építési projektet, lehetőség lesz arra, hogy a Trameco vezette konzorcium és a CNAIR közötti per sorsától függetlenül megkezdődjön a munkálat.

A Bihoreanul hetilap forrásai szerint erre a jövő hónap első tíz napjában kerül sor. A CNAIR és a Precon Transilvania – Citadina 98 között kötött szerződés értelmében a kivitelezőknek 24 hónapjuk van a 28,55 kilométer hosszú autópálya-szakasz megtervezésére és megépítésére, ebből 6 hónap a tervezésre és 18 hónap a kivitelezésre megy el. A szerződés értéke 785,215 millió lej áfa nélkül, amelyet európai uniós alapokból, valamint az állami költségvetésből származó forrásokból finanszíroznak. Az útvonalon hét hidat és tizenegy felüljárót építenek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában