4 órája
Vándorkiállítás: A mikrovilág csodái
Az idei évben a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Collegium Varadinum egy különleges vándorkiállítást szervezett Ujvári Zsolt A mikrovilág csodái című fényképsorozatából. Célja, hogy felhívja a figyelmet a természet rejtett szépségeire és a mikroszkopikus világ csodáira. Az első nagyváradi helyszín a Szent László Líceum, ahol hétfő délelőtt tartották a vernisszázst.
Ciucur Losonczi Antonius
Karcsú pásztorszitakötő, kecskefűz-lombormányos, bükkfa-fürgekarolópók, tavaszi álganéjtúró utazó nyügatkákkal – ők nem valami mese, vagy tudományos-fantasztikus film szereplői, hanem valódi élőlények, akikkel bármikor „összefuthatunk” a természetben. A Munkácsy Mihály Múzeum legújabb időszaki kiállításának tablóin olyan parányi lények elevenednek meg, melyek a velünk párhuzamosan létező ízeltlábú univerzum képviselői, mégis ismeretlenek az emberek többsége számára. Egyik ilyen színpompás és izgalmas állatcsoport például az ugróvillások (Collembola) alosztályának villásgömböcök (Symphypleona) rendjébe tartozó családja, a gömböcugrókák vagy villásgömböcök (Sminthuridae). „Mindenütt ott vannak, a trópusoktól a tundrákig, az óriás talpas fák kérgén, a köderdők magasra nyúló ágainak mohapárnáiban, a tavak felszínén, balkonládáinkban, virágcserepeinkben, a hótakaró alatti dermedt zuzmómezőkben, csupán a száraz helyeket kerülik el messzire” – fogalmazott a tárlat kurátora, Váncsa Klára ökológus Ujvári Zsolt békéscsabai természetfotóst, rovarászt idézve, aki Magyarországon ennek a csoportnak egyik leghitelesebb felderítője és ismerője.
Ujvári Zsolt olyan lényekről oszt meg rendkívüli fotókat, melyek mellett a hétköznapokban úgy megyünk el, hogy észre sem vesszük, hogy léteznek. Azonban az igazán különleges az, hogy a közösségi oldalán nemcsak csodás fotókat láthatunk, hanem minden felvételhez hosszabb-rövidebb bejegyzéseket ír. Ezeken keresztül nemcsak eljutunk egy csodálatos mesevilágba, hanem szórakozva tanulunk is egyben. Szakmai körökben elismert, tájékozott és jól felkészült szakemberként megoszt velünk a fotón szereplő állatokról egy sor fontos információt, mely által jobban megismerjük a környezetünk egy figyelmen kívül hagyott dimenzióját, és az itt élő parányi élőlényeket, melyek láthatatlanul körülvesznek bennünket. „Ezt az élményt szeretnénk egy kiállítás formájában megosztani, hogy a látogatók megismerjék világunk ezen rejtett szeletét. Jó példája ez annak, hogy a világháló, és ezen belül a közösségi média magában rejti ezt a lehetőséget, miszerint egyszerre használható szórakozásra és tudásközvetítésre” – magyarázta a kurátor.
Az érdeklődőket köszöntötte Konrád Katalin iskolaigazgató és Tőtős Áron, a Collegium Varadinum elnöke is. Két diák szolgált műsorral. Vindis Fanni Johann Sebastian Bach C-dúr Prelúdium részletét játszotta zongorán (felkészítője édesanyja, Vindis Kinga), míg Ruggiero Rachele a Kétféle menyasszony című alföldi népballadát énekelte, felkészítője Konrád Ildikó tanárnő. A tárlat november 15-ig tekinthető meg.