2024.11.06. 05:00
Ki ne szeretne 100 milliárdot? No de baktériumból?!
Megdöbbentően sokan nem mosnak kezet vécéhasználat után, pedig baktériumok milliárdjait tapicskolják szerteszét.
A nők ha kis mértékben is, de többen mosnak kezet, mint ahányan a férfiak közül
Forrás: Shutterstock
Egy friss kutatás szerint az ausztrálok 19 százaléka nem mos kezet minden alkalommal, miután a vécét használja. 42 százalékuk elismerte azt is, hogy nem mindig mos kezet, mielőtt hozzányúlna bármiféle élelmiszerhez. A felmérés során 1229 ember kézmosási gyakorlatát vizsgálták, és az eredmények a korábbi kutatásokat igazolták.
Elmondható, hogy a nők ha kismértékben is, de többször mosnak kezet vécéhasználat után, mint a férfiak. Utóbbiak 80 százaléka állítja, hogy minden alkalommal kezet mos, szemben a nők 83 százalékos arányával. A férfiak mindössze 55 százaléka mos kezet az ételek megérintése előtt, szemben a nők 62 százalékával.
Az életkor is meghatározó lehet, ugyanis a megkérdezett 34 év alattiak 69 százaléka mosott kezet minden alkalommal, amikor a vécét használta, 65 éves kor felett ez az arány 86 százalékra ugrott.
Bár a különbségek nem minden esetben meglepők, a szakemberek továbbra sem teljesen értik az okokat.
Miért hagyják ki sokan?
Az elmúlt években számos felületen hívták fel a figyelmünket arra, hogyan kell jól kezet mosni. Arról azonban kevés tanulmány jelent meg, hogy az emberek milyen széles körben alkalmazzák ténylegesen ezeket a gyakorlatokat.
Fontos feladatunk, hogy megértsük, az emberek miért hagyják ki a szappant és a vizet, mert így ezek a vonatkozó, kézmosással kapcsolatos üzenetek talán nem jutnak el olyan hatékonyan hozzájuk
– mondta Christine Carson, a Nyugat-ausztráliai Egyetem Orvostudományi Karának tudományos főmunkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Nem látják a bacikat
Az egyik tanulmány a kézmosás akadályairól kérdezett meg indiai iskolásokat. 91 százalékuk egyszerűen nem érzékelte a megbetegedés kockázatát, ha nem mos kezet a vécéhasználat után. Érdekes módon az egyik legnagyobb akadály az volt, hogy a gyerekek nem látják a saját szemükkel a baktériumokat. 72 százalékuk viszont azt mondta, hogy megmosná a kezét, ha a barátai is így tennének.
Sétáltatjuk a kórokozókat
A vizelet és a széklet több millió baktériumot tartalmaz, utóbbiban grammonként több mint 100 milliárd baktérium található. Amikor használjuk a vécét és utána megérintjük a fürdőszobában lévő felületeket, kórokozókat viszünk fel rájuk. Így akik kifelé menet kihagyják a kézmosást, magukkal viszik ezeket a baktériumokat, amelyek minden egyes felületen lerakódnak, amihez hozzáérnek.
Lehet, hogy te magad nem leszel beteg, de fokozod a baktériumok terjedését. Ez növelheti a fertőzés és a megbetegedés kockázatát, főként a legyengült immunrendszerű, az idősek és azok számára, akik mondjuk a rákkal küzdenek
– magyarázta Christine Carson.
Főzés, étkezés előtt is kellene
A főzés és az étkezés előtti kézmosás elmaradásakor a kockázat mindkét irányban fennáll. Ha betegséget okozó kórokozók vannak a kezünkön, átvihetjük őket az ételre, ahol elszaporodhatnak, sőt toxinokat is termelhetnek. Az ételt elfogyasztók megbetegedhetnek, ami gyakran hányással és hasmenéssel jár.
Néhány élelmiszer, mint például a nyers baromfi, természetes módon hordozza a baktériumokat (például szalmonella- és Campylobacter). Ha az ilyen ételekkel való foglalatoskodás után nem mosunk kezet, átvihetjük a kórokozókat más felületekre, és fennáll a fertőzés terjedésének veszélye.
A kézmosás tehát olyan egyszerű és gyors beavatkozás, amely előnyös nekünk és a környezetünkben élőknek is – vonja le a következtetést cikkében az Origo.
Bulvár-celeb
- Kiderült, mi lesz az év színe 2025-ben
- Hosszú hétvégék: már most tervezheti a jövő évi pihenést
- Dénes Dávid kiesett a Megasztárból, de máris nagy dobásra készül
- Apa-fia fotón mutatta meg G.w.M a tündérien édes Diont
- Ez a hársméz jótékony hatása: csak akkor érvényesül, ha így fogyasztod