2024.12.09. 10:29
Szélsőséges időjárás, természeti katasztrófák: a klímaváltozás legsúlyosabb éve 2024 (videó)
Az éghajlatváltozás történetének egyik legmeghatározóbb éveként vonul be a történelembe az idei, 2024-es év. A klímaváltozás során új rekordokat döntött a hőmérséklet, a tengerszint-emelkedés és a jégveszteség is.
A 2024-es év tanulságai világosan mutatják, hogy a klímaváltozás nem csak a jövő problémája
Forrás: Anadolu via AFP
Fotó: Sebnem Coskun
A klímaváltozás idei legmegdöbbentőbb híre, hogy 2024 lett az első év, amely globálisan átlépte az 1,5 Celsius-fokos felmelegedési határt az iparosodás előtti szinthez képest. Ez a mérföldkő az ENSZ klímaegyezményének (párizsi egyezmény) 1,5 Celsius-fokos célkitűzését érinti, amely a hosszú távú globális felmelegedés korlátozását tűzte ki – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.
Bár az éves átlépés még nem jelenti a cél hivatalos megszegését – hiszen az több évtizedes trendek figyelembevételével értelmezendő –, ez riasztó figyelmeztetés a döntéshozók számára.
A rekordhőmérsékletek kialakulásában nagy szerepe volt a 2023-ban indult erős El Nino-jelenségnek, amely a trópusi Csendes-óceán vizének melegedésével a hőmérséklet további emelkedését okozta. A hőmérséklet emelkedése azonban az El Nino enyhülése után is fennmaradt, jelezve, hogy a globális felmelegedést elsősorban az emberi tevékenység okozza.
A fosszilis tüzelőanyagok égetése és az üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is domináns tényezők.
A klímaváltozás előjelei: szélsőséges időjárás és természeti katasztrófák
2024-ben a világ minden táján szélsőséges időjárási jelenségek és katasztrófák jelezték a klímaváltozás pusztító hatásait. Az év egyik legpusztítóbb eseménye a Beryl hurrikán volt, amely júniusban csapott le az Atlanti-óceán térségére. A hurrikán minden idők legkorábbi 5-ös kategóriájú vihara lett, és szélsőséges sebességgel erősödött.
Az óceánfelszín azon rendkívül magas hőmérsékletei, amelyek hozzájárultak a Beryl hurrikán kialakulásához, az emberi tevékenység okozta klímaváltozás miatt 100–400-szor valószínűbbé váltak, mint természetes körülmények között lennének.
A hurrikán 165 mérföld/órás szélsebességével hatalmas károkat okozott a Karib-térségben és az Egyesült Államok partvidékén, több mint 60 halálos áldozatot és 6 milliárd dolláros kárt hagyva maga után.
A Magyar Nemzet klímaváltozásól szóló cikke a további részletekkel ITT olvasható!