Árvízinfó

2 órája

Orbán Viktor: már kedden elhagyja a legmagasabb vízszint Magyarországot (videó)

Korábban végigvonul az évtized árhulláma a Duna magyarországi szakaszán. A tetőzés jelenleg Dunaföldvárnál tart.

MW

Orbán Viktor miniszterelnök az árvíz elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2024. szeptember 22-én

Forrás: MTI

Fotó: Máthé Zoltán

– Jó híreim vannak, nem csütörtökön, hanem már kedden elhagyja a legmagasabb vízszint Magyarországot, ám ma még harmadfokú területek vannak, alacsonyabb szintre csak holnap számíthatunk – fogalmazott Orbán Viktor az operatív törzs vasárnap reggeli tájékoztatóján, írja a Magyar Nemzet. A védekezés tizedik napján a miniszterelnök elmondta, a másik jó hír, hogy továbbra sem várható nagy mértékű csapadék, és szombat délután megnyitották a Mosoni Duna árvízvédelmi művét, amivel a térségben tovább csökken a vízszint.

ORBÁN Viktor; RÉTVÁRI Bence; VITÁLYOS Eszter; PINTÉR Sándor
Orbán Viktor miniszterelnök (j3), Pintér Sándor belügyminiszter (j4), Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (j5), Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára (j2) és Vitályos Eszter kormányszóvivő (j) az árvízvédelmi operatív törzs ülésén a Belügyminisztériumban, a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban 2024. szeptember 22-én
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / Forrás: MTI

Orbán Viktor elmondta, a védekezésnél résztvevők száma folyamatosan csökken: szombaton 5344 hivatásosra volt szükség, vasárnap már csak 5325 főre. – Az önkéntesek száma tegnap 1286 fő volt, arra számítunk, hogy ma már csak 324 fő önkéntesre lesz szükség – tette hozzá.

A nehezebb védekezési helyszínekről elmondta, Budapest alatt Bátán 100 százalékos a készültség.

Baján és Dunaszekcsőnél is rendben vagyunk, új helyszín Madocsa, hatszáz homokzsákot kell odavinni. Paks rendben van, összességében tehát sikeres a védekezés

– mondta, hozzátéve, olyan feladatot kell megoldani, amit már egyszer megoldottunk. Jelezte, megtekintette a 400 ezer ember vízellátását biztosító Kvassay-zsilipet is, ahol mindent rendben talált.

Újságírói kérdésre elmondta, amíg a V4 működött addig jó volt a vízügyi együttműködés, megjegyezte, hogy Magyarországnak történelmileg is jól kiépült árvízvédelmi rendszere van, és nemzetközi szinten is át tudjuk adni a tapasztalatainkat. – Nekünk mindig van egy-két nap előnyük, mire ideér a hegyekből az ár, de ez semmit nem von le a különböző hatóságok hatékony munkájából.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a kormány a politikai élet normális rendje szerint fog dolgozni az árvíz levonulta után. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy helyreáll a szokásos naptári rend. – Szerdán van egy konferencia, ahol versenyképesség a téma, az európai versenyképesség támogatása és Magyarország új gazdaságpolitikája. Csütörtökön pedig este már Macedóniában tartunk közös kormányülést az új macedón kormánnyal – sorolta.

Sok még a feladat

A kormányfő után Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy mind a mentők, rendőrök sok feladatot láttak el, szombaton Kisorosziból a Magyar Honvédség helikopterével szállítottak kórházba egy idős beteget. Emellett a katonák drónokkal is segítik a védekezést.

Arra is felhívta nyomatékosan a miniszterhelyettes a figyelmet: a töltések állapota napról napra változik, senki ne menjen autóval elárasztott útra, illetve árvízi töltésre. Hozzátette, a lezárt, elzárt terültek között van olyan, ahol a víz nyomására a fák könnyebben kidőlhetnek, ezért is kerülje el mindenki az ártereket.

Beszámolt róla, hogy egy dömösi kútnál nem találták teljesen egészségesnek a vizet, ezért kérte, inkább palackos vizet igyanak főként a csecsemők, idősek. Az államtitkár a folyóban való fürdést azért sem ajánlja, mert a víz szennyvízzel telített lehet, a Duna ráadásul rengeteg hordalékot, törmeléket visz magával.

Jelenleg 52 helyen folyik védekezés, 32 út van teljesen lezárva, 100 szivattyút használnak. Elzárt településrész Baján, Adonynál és Hartánál van

– sorolta, az ott élők minden segítséget megkapnak.

Az államtitkár újságírói kérdésre elmondta, Budapesten a csillaghegyi-öblözetben a védmű befejezése fővárosi határkör, nekik kell tervekkel rendelkezni, egyeztetni az ott élőkkel, de a legfontosabb a vízmű álláspontja, a kormány csak ezek után tud támogatni bármilyen kezdeményezést, miként tette azt számos mobilgát esetében.

LÁNG István; RÉTVÁRI Bence; VITÁLYOS Eszter
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára (k), Vitályos Eszter kormányszóvivő (b) és Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója (j) az árvíz elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2024. szeptember 22-én
Fotó: Máthé Zoltán / Forrás: MTI

Rétvári Bence, arra a kérdésre, hogy azoknak a kerteknek, magánterületeknek az esetében, ahova betört a Duna, fog-e segíteni az állam a fertőtlenítésben, elmondta: minden helyzetben meg kell állapítani azt, hogy csak a Dunának az a vize tört oda be, vagy pedig olyan víz, amit valamilyen csatornarendszer elszennyezett. Az utóbbi esetében ahol önkormányzati védekezés van, az önkormányzati védekezés keretében, ahol állami védvonal van és állami védekezés, ott az állami védekezés keretében kell fertőtleníteni és megtisztítani a szennyezett köz- és magánterületeket.

Az uniós árvíz elleni védekezés támogatásáról elmondta, a magyar elnökség a lehető leggyorsabban lépett annak érdekében, hogy a rendkívüli támogatások, lehetőségek, segítségek megnyíljanak. Hozzátette, ezt a többi állam is támogatta, a közép-európai országok számára ez mind fontos.

Az unió részéről egyelőre még csak deklarációk vannak, meg különböző posztok a közösségi médiában, de a konkrét segítségfelhívások nem történt, ezért a magyar kormány nem várt erre és ő biztosít mindent a védekezéshez, a felkészüléshez

– mondta.

A vízügy már a bontásra készül

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgatója, Láng István elmondta, a szigetközi szakaszon még mindig harmadfokú készültség van, viszont az árhullám tetőzése már Dunaföldvárnál jár. Kifejtette: ez azt jelenti, hogy az állami védvonalak hossza vasárnapra még tovább emelkedett.

Most összességében 755 kilométeren védekezünk, és ennek megfelelően a vízügyi szakemeberek kivezényelt létszáma is megközelíti a 2000 főt a gátakon

– mondta.

A további feladatokról szólva megjegyezte,

a legnagyobb feladat az ideiglenes védművek visszabontása lesz, azonban ehhez meg kell várni, amíg az árvízszintek egy része a harmadfokú, illetve a másodfokú készültség alá kerülnek, és csak ezután lehet megkezdeni a tereprendezési munkálatokat.

Kifejtette: először azokat az elemeket bontják el, amelyek a vízmagasság ellen épültek ki, utoljára pedig azokat, amelyek a szivárgás és a tartós terhelés ellen épültek ki. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgatója kiemelte, a hatnapos meteorológiai előrejelzés szerint 15 milliméteres eső várható, de ez már nem fog érdemi árhullámot okozni.  

A tájékoztatót itt tudja megtekinteni:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában