Csúcstalálkozó Budapesten

2024.11.08. 10:20

Az európai uniós vezetők informális csúcsával folytatódik a diplomáciai nagyüzem (videó)

Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki ülése után ma az Európai Unió informális csúcstalálkozójára kerül sor Budapesten. A diplomáciai eseményen mind a 27 uniós tagállam és minden EU-s intézmény képviselteti magát.

MW

Forrás: Forrás: MW

A napirendi pontok között várhatóan a legfontosabb az uniós versenyképesség kérdése lesz, írja az Európai Unió Tanácsának hivatalos oldala. Legutóbb október közepén találkoztak az uniós tagországok állam- és kormányfői Brüsszelben – írja a Magyar Nemzet.

Az előző este kötetlen vacsorán a vezetők megvitatták a külügyi kérdéseket, köztük a transzatlanti kapcsolatokat, a legújabb georgiai fejleményeket és az ENSZ Palesztin Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynöksége (UNRWA) elleni, nemrégiben elfogadott izraeli jogszabályt. 

Az Európai Tanács mai informális ülésére az Európai Politikai Közösség ötödik ülését követően kerül sor.

Az uniós vezetők megvitatják az Európa versenyképességéről szóló új megállapodást, amelynek célja, hogy az EU-t a versailles-i és a granadai nyilatkozatban, valamint a 2024-2029-es stratégiai menetrendben vállalt korábbi kötelezettségekkel összhangban alkalmassá tegyék a jövőre és önállóbbá tegyék – olvasható a cikkben. 

A Puskás Arénában sorra kerülő informális csúcstalálkozóra érkező delegációkat, az uniós állam- és kormányfőket Orbán Viktor miniszterelnök fogadta. 

A megbeszélésre érkező állam- és kormányfők a versenyképességről, valamint a georgiai és az amerikai választásról mondták el véleményüket az ülés előtt – tudósított a Magyar Nemzet. 

A versenyképesség nem csak egy divatos szó, a gazdasági növekedésre kell összpontosítani 

– mondta el érkezésekor Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, aki hozzátette, hogy az elemzők szerint ha Európa gazdasága az ezredforduló óta olyan ütemben növekedett volna, mint az Egyesült Államoké, ma tizenegymillióval lenne több munkahely. 

Számunkra a versenyképesség az egyik olyan terület, ahol valóban arra összpontosíthatunk, hogy felszabadítsuk valódi potenciálunkat

– fogalmazott az EP elnöke.

Mario Draghi volt olasz miniszterelnök szerint Donald Trump megválasztása minden bizonnyal nagy lökést fog adni a technológiai szektornak, ahol Európa „messze le van maradva”, holott ez a termelés motorja.

Nagy változások előtt állunk, és szerintem Európa nem halogathatja tovább a döntéseket

– mondta.

Tisztán kell látnunk ezt a folyamatot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy minden tisztességes és átlátható módon történt

– hangsúlyozta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a georgiai választásról beszélt, amelynél szerinte „csalások gyanúja, komoly gyanúja merült fel, és ez komoly vizsgálatokat igényel”.

Josep Borrell, Giorgia Meloni nyilatkozatát és a teljes cikket elovashatja ITT

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában