2024.11.01. 18:22
Folytatódik a járványos gyermekbénulás elleni oltókampány a Gázai övezetben
Az izraeli–palesztin háború 392. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Az ENSZ Gyermekvédelmi Alapjának (UNICEF) munkatársai palesztin gyerekeket oltanak be poliomielitisz vírusa ellen a belföldi menekülteket elszállásoló ENSZ-iskolák egyikében, a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júniszban 2024. szeptember 5-én
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Haiszam Imad
ENSZ: a Gázai övezet északi részén apokaliptikus a helyzet
A Gázai övezet északi részében apokaliptikus a helyzet, miközben Izrael folytatja a Hamász fegyveresei elleni katonai offenzívát – figyelmeztettek pénteken magas rangú ENSZ-tisztségviselők.
Észak-Gáza teljes palesztin lakossága közelgő életveszélyben van a betegségek, az éhínség és az erőszak miatt
– áll a több ENSZ-szervezet – közöttük az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF és az Élemezési Világprogram (WFP) – vezetői által aláírt közleményben.
Izrael októberben kezdett nagyszabú katonai előrenyomulásba a Gázai övezet északi részén. Az Egyesült Államok közölte: szoros figyelemmel követi az offenzívát, mert biztosítani kívánja, hogy a szövetségese által folytatott szárazföldi hadművelet ne torkolljon „a kiéheztetés politikájába” a palesztin terület északi részén.
A belépés korlátozása miatt a humanitárius segély nem tudja elérni a szükséges mértéket. Az alapvető, életmentő cikkek nem elérhetőek. A segélymunkások nem tudják biztonságban végezni a munkájukat, az izraeli erők és a biztonság hiánya elzárja őket a szűkölködőktől
– olvasható a közös közleményben.
Az ENSZ-szervezetek szorgalmazták, hogy valamennyi, Gázában harcban álló fél védje meg a polgári lakosságot, és felszólították Izraelt, hogy szüntesse be a Gáza és segíteni próbáló segélymunkások elleni támadásokat.
Izrael New York-i ENSZ-missziója nem volt hajlandó kommentálni a közleményt. Danny Danon, Izrael ENSZ-nagykövete a múlt hónapban az ENSZ Biztonsági Tanácsában kijelentette, hogy Gázában nem a segély hiánya a gond. Hozzátette, hogy az elmúlt év során több mint egymillió tonna segély érkezett a palesztin területre. A nagykövet azzal vádolta a Gázát irányító Hamász iszlamista szervezetet, hogy elrabolja a segélyeket.
A Hamász több alkalommal is elutasította az izraeli vádakat, és Izraelt okolta a hiányért.
Samantha Power, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) ügyvezetője pénteken tárgyalt Izraelnek az Egyesült Államokba akkreditált nagykövetével, és komoly aggodalmát fejezte ki a Gázai övezet északi részében uralkodó helyzet miatt.
Folytatódik a járványos gyermekbénulás elleni oltókampány a Gázai övezetben
Szombaton folytatódik a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampány befejező szakasza a palesztin lakosságú Gázai övezetben – jelentette be közös nyilatkozatban az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A kampány lefolytatásához szükséges humanitárius tűzszünet biztosított; azonban a Gázai övezet északi részén jelentősen kisebb területre vonatkozik a jelenlegi tűzszünet, mint az oltókampány első fázisa idején, most már csak Gázavárosra vonatkozik
– áll a szervezetek által pénteken kiadott közös nyilatkozatban.
Az oltási kampány harmadik, utolsónak mondott szakaszában eredetileg 119 ezer tíz év alatti gyermeket kell beoltani a Gázai övezet északi részén, de a közlemény szerint a kitűzött cél elérése kétséges a hozzáférhetőségi korlátozások miatt.
A védőoltást két adagban adják be. Az elsőt szeptember elején kapták meg a gyerekek, miután a nyáron – 25 év után először – ismét gyermekbénulásos eset fordult elő a Gázai övezetben. A második szakasz október 14-én kezdődött, és az oltások beadásának idejére az ENSZ és Izrael konkrét területekre vonatkozó humanitárius tűzszünetben egyezett meg. Az oltás megkezdése előtt azonban néhány órával izraeli csapás ért egy menedékhelyül szolgáló iskolát a gázai Nuszeirát menekülttáborban.
Az oltási kampányban a helyi egészségügyi hatóságok, az UNICEF és az ENSZ palesztin segélyszervezete, az UNRWA vesz részt.
A járványos gyermekbénulás gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető, vírusos fertőző fertőző betegség, amely maradandó bénulást vagy akár halált is okozhat.
A csütörtöki eseményekről itt olvashat: