Háború

1 órája

Ezt a gyárat szemelhették ki azok a külföldiek, akik lőszert akartak gyártani hazánkban Ukrajnának

A kísérletet azonban a hazai elhárítás feltárta és megakadályozta.

Illusztráció: Az ukrán 24. gépesített dandár sajtószolgálatának képén a dandár katonái a kelet-ukrajnai Donyecki területen tartott gyakorlaton 2024. december 1-jén, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. MTI/EPA/Az ukrán 24. gépesített dandár sajtószolgálata

Forrás: MTI/EPA/Az ukrán 24. gépesített dandár sajtószolgálata

Külföldi állampolgárok egy magyar hadiipari létesítményben szerettek volna lőport, lőszert és robbanóanyagot gyártani, amit aztán Ukrajnába akartak vinni, ám a kísérletet a hazai elhárítás feltárta és megakadályozta – írja a Magyar Nemzet.

lőszer
Illusztráció: Az ukrán fegyveres erők 24. gépesített dandárjának képén a dandár katonái BRM1K páncélozott harcjárműbe táraznak be lőszert a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Csasziv Jar közelében 2024. augusztus 17-én
Forrás: MTI/EPA/24. gépesített dandár

Az állami, kormányzati szereplők azt eddig nem árulták el, hogy a terv kiötlői melyik hazai gyárat próbálták megszerezni. A lap sorra vette a szóba jöhető lehetőségeket, s végül csak egy maradt: a balatonfűzfői üzem.

Az nem világos, hogy a szövetségi rendszeren belüli, vagy kívüli külföldiek milyen formában, milyen folyamat végén akarták volna irányításuk alá vonni a kiszemelt magyarországi gyárat. Annyi azonban régóta közismert, hogy a kormány egyértelmű és a háború kezdete óta képviselt álláspontja szerint Magyarország nem szállít fegyvert az orosz–ukrán háborús övezetbe.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a lőporgyártáshoz engedélyre van szükség, a haditechnikai engedély iránti kérelmet pedig a jogszabály szerint el kell utasítani, ha a tevékenység ellentétes Magyarország kül- és biztonságpolitikai érdekeivel vagy nemzetközileg vállalt kötelezettségeivel.

Arról a Magyar Nemzet nem tudott információt szerezni, hogy pontosan kik próbálták megkörnyékezni a balatonfűzfői gyárat,

azt azonban már az elmúlt évek sajtóbeszámolói alapján is pontosan lehet tudni, hogyan alakult a gyár közelmúltbeli története és kik bukkantak fel a fűzfői üzem körül.

További részletekért kattintson.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában