5 órája
Orbán Viktor: egy karácsonyi tűzszünet arról szólna, hogy nem reménytelen a béke (videó)
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának brüsszeli stúdiójában beszélt a békemisszióról, értékelte a magyar EU-elnökséget és a kétnapos uniós csúcsot.
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad
Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Fotó: Fischer Zoltán
Semmilyen provokációnak nem szabad felülni, ilyen háborús időkben a legfontosabb a stratégiai nyugalom
– fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban, amelyről a Magyar Nemzet tudósított. A miniszterelnök a közmédia brüsszeli stúdiójában az EU-csúcsról jelentkezve elmondta, hogy nagyvonalúan kell kezelni az ingerült dolgokat, amiket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mond.
Karácsonyi tűzszünet
A békemisszió kapcsán jelezte, hogy
több ország vezetőjével, így Törökország elnökével is tárgyalt, ami azért fontos, mert eddig a török elnök volt az egyetlen sikeres közvetítő a két fél között, amikor sikerült megállapodni a gabonaszállításokról.
„Legalább annyit hozzunk ki a helyzetből, hogy legyen egy karácsonyi tűzszünet. Ezért megpróbálom tető alá hozni, hogy az ortodox karácsony idején legyen tűzszünet és egy nagyszabású fogolycsere” – tette hozzá. A kormányfő szerint mivel csak két-három napról van szó, így elesik az érvelés, miszerint egyik vagy másik fél előnyhöz jut.
Egy karácsonyi tűzszünet arról szólna, hogy nem reménytelen egy rövid távon elérhető béke
– tette hozzá a miniszterelnök, majd jelezte, hogy sikerült rávennie az orosz elnököt, hogy támogassa a karácsonyi tűzszünetet, de szerint az ukránok is könnyen megváltoztathatják az álláspontjukat.
Két nagy változás
A miniszterelnök arról is beszélt, sok spekulációt lehet hallani annak kapcsán, hogy mi lesz Tump beiktatása után.
Most annyit látok, hogy addig még van egy hónap, és azért kell imádkozni, hogy ne essen baja
– tette hozzá. Orbán Viktor kitért arra is, hogy a világban két fontos esemény zajlik párhuzamosan. Az egyik, hogy az erőviszonyok folyamatosan változnak az oroszok javára, a másik pedig, hogy megváltozik Washington, ami egy fontos állása a nyugati civilizációnak. Szerinte ez a két esemény a magyarokat óvatosságra inti, ezért nem ugyanazt kell csinálni, mint eddig, ami a nyugati vezetők álláspontja jelenleg. Ugyanakkor a nyitottság a változásra a nyugati nemzeti vezetők többségében már megvan.
Érzik, hogy egy tartós, biztonságos helyzetet kell létrehozni, ugyanis nehéz úgy erősnek lenni, hogy egy háború folyik a peremvidéken, nem tesz jót a gazdaságnak
– magyarázta.
A legnagyobb bajok Brüsszelben vannak
A világot nagyban meghatározó két változás az Európai Bizottság politikáján egyáltalán nem látható. A miniszterelnök elmondta, hogy Brüsszelben paktumot kötött az EP három-négy legnagyobb pártja, szerinte őket nem zavarja, hogy mi történik a brüsszeli buborékon kívül. Jelezte, hogy a paktum szerint kétszázmilliárd forintot kellene hazánknak Ukrajnába küldeni.
A legnagyobb bajok Brüsszelben vannak
– tette hozzá.
Közölte, hogy Európa és Amerika együtt 310 milliárd eurót költött eddig a háborúra. Szerinte ebből az összegből lehetett volna fejleszteni a nyugat-balkáni országokat az EU-s szintre, vagy a migránsokat kibocsátó országokat lehetett volna támogatni, hogy a bevándorlók ne induljanak be Európa felé, de lehetett volna fejleszteni Európa katonai képességeit is, vagy oda lehetett volna adni a pénzt az európaiaknak, amivel az emberek sokkal jobban éltek volna.
Ebből a pénzből csodát lehetett volna tenni
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az interjút itt tudja meghallgatni:
A brüsszeli paktum kapcsán közölte, hogy ha bekövetkezik Ukrajna gyors felvétele az EU-ba, akkor a gazdák tönkre fognak menni, így az elkapkodott folyamat nem támogatható.
A magyar elnökség nagy eredményeket ért el
A kormányfő szerint az Európai Parlamentben a nemzeti pártokat tömörítő Patrióták képviselőcsoportja most egy furcsa helyzettel találja magát szembe. Mint mondta, a világban találhatóak globális hálózatok, abból az egyik, a Soros-féle hálózat elvesztette egyik főhadiszállását, Amerikát, és már csak Brüsszel van a kezében.
„A Patrióták jövőjének kulcsa, hogy többséget tudnak-e szerezni Brüsszelben és át tudják-e venni a hatalmat”
– hangsúlyozta.
A magyar elnökség eredményeit a miniszterelnök úgy értékelte, megoldott olyan problémákat, amiket korábban évekig nem sikerült. Szerinte azt a rengeteg munkát, amit a magyarok belefektettek az elnökségbe, azt még Ursula von der Leyen is elismerően értékelte. A nagy eredmények közül példaként említette, hogy
több mint tíz éve nem tudták azt megoldani, hogy bevegyék a románokat és a bolgárokat a schengeni övezetbe, és ezt végül a magyaroknak sikerült letárgyalni.
A másik nagy eredmény, hogy minden nyugat-balkáni országgal sikerült a befagyott viszonyokat feloldani.
Javítani kell a versenyképességet
Európának valamit tennie kell, hogy visszanyerje a versenyképességét, mert az magától nem történik meg – rögzítette a miniszterelnök. Szerinte ha azt akarjuk, hogy az európai emberek jobban éljenek, akkor javítani kell a versenyképességet. Mint jelezte, van egy akcióterv a versenyképesség helyreállítására, amit a magyar uniós elnökség legnagyobb eredményének nevezett.
„Ahhoz, hogy meg tudj oldani egy problémát, először meg kell nevezned, amihez olyan szavakat kell használnod, ami alkalmas a valóság leírására”
– húzta alá Orbán Viktor. Leszögezte, hogy Brüsszel olyan buborék, amelyik elszakadt a valóságtól.
Az európai politika közelebb került a valósághoz a magyar elnökségnek köszönhetően
– tette hozzá.
Repülőrajt kell
Annak kapcsán, hogy az Országgyűlés pénteken szavaz a jövő évi költségvetésről, elmondta: minden vita ellenére nagyon sokat köszönhetünk Matolcsy Györgynek, aki devizahiteles családok százezreit mentette meg a csődtől. Jelezte, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter lesz az új jegybankelnök, míg a Pénzügyminisztérium beolvad a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztériumba.
Közölte, hogy az új gazdaságpolitika akciótervét Nagy Márton dolgozta ki, majd megemlítette, hogy a program része a munkáshitel vagy a Demján Sándor Program is.
Abban reménykedem, hogy a költségvetés szakmailag megalapozott és jól működő
– húzta alá a kormányfő, aki szerint repülőrajtot kell venni januárban, hogy a családok azonnal érezzék a hatásait. Szót ejtett arról is, hogy Nagy Márton három évre szóló bérmegállapodást is tető alá hozott, az intézkedések nagy része pedig már jövőre érezhető lesz.