2025.01.01. 18:00
Az álhírkeltés a baloldal évtizedek óta alkalmazott eszköze – ezt vette át Magyar Péter
Csak a legutóbbi volt a sorban a balliberális média minden alapot nélkülöző írásai közül az a Magyar Péter által is terjesztett álhír, amely a bukott szír elnök hazánkba érkezéséről szólt. Számos példa volt rá ugyanis az utóbbi évtizedekben, hogy a baloldali kötődésű média és a baloldali pártok koholmányokkal igyekeztek lejáratni politikai ellenfeleiket, sokszor még a magánszférájukat sem kímélve. Ezeket vette sorra az új év első napján a Magyar Nemzet.
A balliberális oldalon több évtizede bevett gyakorlat, hogy a különböző médiumok – karöltve a baráti pártokkal és politikusokkal – álhíreket vetnek be a politikai ellenfeleik lejáratására. Az egyik legsúlyosabb, minap történt eset központi szereplője Magyar Péter, aki a Magyar Hangtól származó álhírt átvéve azt terjesztette a közösségi oldalán, hogy titokban, a Terrorelhárítási Központ (TEK) biztosítása mellett hazánkba érkezett Bassár el-Aszad, bukott szír elnök – emlékeztet cikkében a Magyar Nemzet.
Noha a Magyar Hang kevéssel a közlés után beismerte, hogy álhírről van szó, ezért eltávolították a cikket és nyilvánosan bocsánatot kértek, a Tisza Párt elnöke semmilyen formában nem mentegetőzött és a Facebook-oldalán továbbra is megtalálható az álhír. Magyarék álhírterjesztése ügyében az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálatot indított és a polgári titkosszolgálatok részvételével az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is ülésezett, mivel a hamis információ Aszad ellenlábasaihoz jutva akár terrorveszélyt is előidézhetett volna.
Állevél Teller Edétől
Ehhez mérhető súlyú ügyből, álhírből nem sok akadt a magyar média rendszerváltozás utáni történetében, az úgynevezett Teller-levél azonban ilyen volt. A megszűnéséig a legpatinásabbnak tartott baloldali napilap, a Népszabadság hitelét is megrendítette a 2003-as hamisítási ügy. A lap Teller posztumusz üzenete címmel közölt egy feljegyzést, amelyben a világhírű atomfizikus a halála előtt állítólagosan összegezte a magyar belpolitikával kapcsolatos álláspontját.
A Népszabadság azt állította, hogy Teller Ede az írásban az akkor ellenzékben lévő Fideszt ostorozta, amely szerinte nem vette tudomásul a választási eredményeket, és antidemokratikus módszerekkel támadta az MSZP–SZDSZ-kormányt. Ám kiderült, hogy a szöveg hamis.
Teller Ede titkára elmondta, hogy a tudós semmilyen nyilatkozat közlésére nem adott felhatalmazást a Népszabadságnak, ráadásul a feljegyzésben foglaltak semmilyen szempontból nem tükrözték a jobboldali nézeteket valló atomtudós álláspontját. Emellett Teller kutatóintézete, a Lawrence Livermore National Laboratory – ahonnan faxon elküldték a laphoz a szöveget – szintén megerősítette, hogy hamisítványról volt szó.
Mint kiderült, a Népszabadság által közreadott dokumentumot valójában Teller egy budapesti ismerőse, Zeley László újságíró írta, aki szerette volna, ha a tudós ezzel a szöveggel áll a nyilvánosság elé és elítéli a Fideszt. A Népszabadság utóbb elnézést kért.
A Magyar Nemzet által felidézett további eseteket IDE KATTINTVA tudja elolvasni.