4 órája
Az időközi választások az ellenzéki tér átrendeződését mutatják
A választási eredmények nem egy lehetséges kormányváltást, hanem az ellenzéki tér átrendeződését mutatják – reagált a Magyar Nemzetnek Nagy Ervin arra, hogy a Fidesz–KDNP a harmadik sikerét is learatta vasárnap. A politikai elemző szerint a politikai tér átalakul, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a tolnai időközi választás kényelmetlen helyzetbe hozhatta a közvélemény-kutatások készítőit.
Az időközi választások eredményei nem kormányváltást, hanem inkább az ellenzéki tér átrendeződését mutatják
Forrás: MW
Fotó: Teknős Miklós
– Nem közvélemény-kutatást, hanem választást kell nyerni. A vasárnapi demokratikus verseny bizonyította: a kormánypártok mögött továbbra is erős a társadalmi támogatottság. Ugyanakkor az is bizonyosságot nyert, hogy egyelőre nincs duális verseny, a Tisza Párt lemaradt – mondta a Magyar Nemzetnek Nagy Ervin.
A választási eredmények nem egy lehetséges kormányváltást, hanem az ellenzéki tér átrendeződését mutatják
– jelentette ki az elemző, kifejtve, hogy amennyiben képes egy területre összpontosítani, akkor jelenleg a Mi Hazánk Mozgalom is képes kiemelkedő választási eredményt elérni,
a DK-nak pedig nagyobb a társadalmi beágyazottsága és erősebb a szervezeti háttere a Tisza Pártnál.
Magyar Péterék népszerűek, ők a második legerősebb ellenzéki erő, de a magyar választási rendszer az egyéni képviselőkön múlik. Ebben a versenyben egyelőre Magyar Péterék jelentősen le vannak maradva
– fogalmazott.
Nagy Ervin úgy vélte, az, hogy az ellenzéki pártok nem voltak képesek egy erős alternatívát felmutatni a kormányzással szemben, segítette a kormánypártok megerősödését.
Az ellenzék nemcsak politikai értelemben gyenge, hanem ideológiai szempontból is szétesett, ami a választóknak nem kínál vonzó alternatívát
– jelentette ki.
Az időközi választás kényelmetlen helyzetbe hozhatta a közvélemény-kutatások készítőit
Nagy Ervin szerint a tolnai időközi választás kényelmetlen helyzetbe hozhatta a közvélemény-kutatások készítőit, ugyanis miután az eredmények nem tükrözték a kívánt politikai narratívát, a közvélemény-kutatások közzététele leállt. Az elemző szerint ez azért nem meglepetés, mert ezek a kutatások „gyakran a politikai érdekek szolgálatába állnak, és amikor azok nem a kívánt eredményeket mutatják, a megrendelők hajlamosak eltüntetni a kellemetlen adatokat”.
Az elemző kifejtette azt is, hogy bár
a Tisza Párt nem indult az időközi választásokon, de nyilvánvalóan fontos volt nekik, hogy manipulálják a közvéleményt a választások előtt.
Nagy Ervin úgy vélte, hogy a politikai táj átalakulásával párhuzamosan egyre inkább megjelenik az a trend, hogy az emberek nem a hagyományos baloldali–jobboldali szembenállás alapján döntenek, hanem friss politikai erőket keresnek, amelyek új alternatívát kínálnak. Hozzátette:
a közvélemény-kutatások hajlamosak figyelmen kívül hagyni ezt a változást, és inkább a régi narratívák szerint próbálják ábrázolni a helyzetet.
A közvélemény-kutatási eredmények nemcsak félrevezetők, hanem a választók politikai döntéseit is erősen torzíthatják
– fogalmazott Nagy Ervin, aki a 2022-es országgyűlési választások tapasztalatairól is beszélt.
Az ezzel kapcsolatos részleteket ITT tudja elolvasni.