Szakértői elemzés

4 órája

Tömeges bombafenyegetés: így dolgoztak az elkövetők

Egyelőre nem lehet megállapítani, hogy profik követték-e el a támadást. Összesen 313 iskolát vizsgáltak át országszerte a rendőrök a csütörtöki bombafenyegetés miatt.

A rendőrség által közzétett képen átvizsgál egy rendőr egy osztályt egy tatai iskolában 2025. január 23-án

Forrás: MTI

Fotó: ORFK

Megírtuk, csütörtökön több mint háromszáz hazai iskola kapott bombafenyegetésről szóló elektronikus leveleket. A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg terrorcselekménnyel való fenyegetés miatt folytat nyomozást az ügyben. A sajtóban megjelent információk ukrán és orosz e-mail-címeket is említettek, mint amelyekről a fenyegető leveleket küldték.

bombafenyegetés
A rendőrség által közzétett képen bombakereső kutya egy dorogi iskolában 2025. január 23-án. Országszerte 313 iskolát vizsgáltak át a rendőrök a csütörtöki bombafenyegetés miatt
Fotó: ORFK / Forrás: MTI

A Magyar Nemzetnek részletesen bemutatta Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő, milyen informatikai megoldásokat használtak a csütörtöki tömeges bombafenyegetés elkövetői.

A szakember a lapnak kiemelte: a támadók regisztráltak egy átmeneti vagy „eldobható” e-mail-címet egy ukrán internetszolgáltatónál. Az ilyen fiókokat az ügyfelek jellemzően arra használják, hogy olyan szolgáltatást vegyenek igénybe, amelyhez nem akarják megadni a rendszeresen használt e-mail-címüket. Ezzel a módszerrel küldeni nem, csupán fogadni tudnak leveleket. Tehát ilyen átmeneti vagy „eldobható” fiókkal regisztráltak a támadók a Yandex rendszerébe.

Az orosz Yandexet Frész Ferenc a Google-höz hasonlította, amelynek van keresőmotorja, fájlok tárolására létrehozott felhőszolgáltatása és levelezőrendszere is. Emiatt az áldozat szemszögéből csak annyi látszott a támadás során, hogy levelet küldtek számára egy Yandex-fiókból.

Két fiókot láttunk, az egyik egy azeri nyelven kommunikáló, a másik pedig egy orosz nyelven kommunikáló, örmény forrású Yandex-fiók, amelyeket arra használták, hogy kiküldjék a fenyegető leveleket

– emelte ki a szakember. Hozzátette:

az oktatási intézmények e-mail-címei nyilvánosan elérhetők, és amennyi eddig látszik a támadásból, az alapján nem lehet megítélni, hogy profik követték-e el vagy esetleg náluk jóval képzetlenebb bűnözők.

Frész Ferenc szerint az ügy felderítését nagyban segítheti, ha a Yandex együttműködik a magyar hatóságokkal, és átadnak olyan technikai adatokat, naplóállományokat és minden mást, ami alapján tovább léphet a vizsgálat.

További részletekért kattintson.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában