2025.01.29. 10:25
Rengeteg jel mutat arra, hogy a Soros-birodalom Közép-Európát próbálja destabilizálni
Márki-Zay Péter a szerb miniszterelnök távozása előtt egy árulkodó bejegyzést tett közzé közösségi oldalán. Felmerül a kérdés: a bukott miniszterelnök-jelölt tudhatott Milos Vucsevics lemondásáról?
Az Egyesült Államokban alapított National Endowment for Democracy (NED) évek óta beavatkozik más országok belügyeibe, indulatokat szít, szabotázsakciókat hajt végre
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Andrej Cukic
Márki-Zay Péter néhány órával Milos Vucsevics szerb miniszterelnök lemondása előtt figyelmeztetett: vigyázó szemeinket érdemes Belgrádra vagy a pozsonyi tüntetésekre vetni. De vajon tudhatott Márki-Zay Péter a szerb miniszterelnök lemondásáról, vagy csupán véletlen egybeesésről van szó? A Magyar Nemzet információi szerint az egykori miniszterelnök-jelölt kelet-közép-európai régió felforgatására utaló „intelmei” nem légből kapottak.
„Vigyázó szemetek Pozsonyra, Belgrádra vessétek!” – írta Facebook-bejegyzésében Márki-Zay Péter néhány órával azelőtt (kedden hajnalban 5 órakor), hogy Milos Vucsevics szerb miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatón bejelentette volna lemondását.
Milos Vucsevics lemondása és a szervezett tüntetések
A szerb kormányfő azután döntött így, hogy már hónapok óta tömegtüntetések zajlanak az országban, miután az újvidéki vasútállomáson történt tragédiában 15 ember meghalt.
Bár Szerbiában tényleges társadalmi elégedetlenség tapasztalható a tragédia óta, a tüntetések körüli szervezettség, a mostanihoz hasonló, korábbi, mára átvilágított szerbiai esetek, Márki-Zay egykori támogatói, a szlovákiai tüntetések és az ezen elemek közötti összefüggés arra enged következtetni, hogy az egykor miniszterelnök-jelölt kelet-közép-európai régió felforgatásáról szóló „intelmei” nem légből kapottak.
Figyelmeztették Szerbiát a szabotázsakciókra
Három hónappal az újvidéki tragédia előtt a kínai külügyminisztérium kiadott egy figyelmeztető közleményt, amelyben egy teljes fejezetet szentelt Szerbiának. Arról írtak, hogy az Egyesült Államokban alapított National Endowment for Democracy (NED) évek óta
beavatkozik más országok belügyeibe, indulatokat szít, szabotázsakciókat hajt végre.
A dokumentumban számos példával támasztották alá a fenti megállapításokat. Többek között azt írták, hogy
- a 2004-es ukrajnai narancsos forradalom előtt a NED 65 millió dollárnyi támogatást nyújtott az ukrán ellenzéknek, később pedig 30 millió dollárt különített el az ukrán civil szervezetek támogatására.
- A 2013–2014-es majdani forradalom idején a NED a Mass Media Institute-ot finanszírozta, valamint több tíz millió dollárt költött el különböző közösségimédia-felületeken annak érdekében, hogy fokozzák a feszültséget az országban.
A NED szerbiai tevékenységéről és arról, mit tudhatott a szerb ügyről Márki-Zay, a további részleteket IDE kattintva olvashatja.