Szuverenitásvédelmi Hivatal

2025.03.28. 07:07

Lánczi Tamás: a kiskapukat be kell zárni

A több mint egy éve működő Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységéről, az eddigi tapasztalatokról beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjúban a szervezet elnöke. „Azt a játékot, amit a rendszerváltás óta űznek egyes szervezetek, hogy a civil álca mögött, külföldi pénzből politikai tevékenységet végeznek, fel kell számolni. Be kell zárni a kiskapukat, amelyek mindezt lehetővé teszik” – mondta a lapnak Lánczi Tamás.

Lánczi Tamás: a kiskapukat be kell zárni

Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke

Forrás: MW

Fotó: Csudai Sándor

A szovjet blokk felbomlása után az Amerikai Egyesült Államok új rendszert hozott létre a befolyásszerzés érdekében, gyakorlatilag ügynökszervezeteket rejtettek el a média, illetve a civil szervezetek közé. Egyfajta szürkezóna jött létre, ami hosszú ideig kívül esett a politika és a titkosszolgálatok látókörén is – fejtette ki Lánczi Tamás azzal kapcsolatosan, hogy miért volt szükség a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozására.

20250326_Lánczi_Tamás_interjú_CSS_MW_0003
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke
Fotó: Csudai Sándor / Forrás: MW

Csaknem háromszáz szervezetet vizsgáltunk meg eddig, ahol felmerült a gyanú, hogy külföldi forrásokból nyomásgyakorlást végeztek Magyarországon. A hálózatnak vannak gócpontjai, amelyek koordinálják, irányítják a működést. Közülük az egyik legfontosabb – amit részletesen feltártunk – az Ökotárs Alapítvány. Ez egy aggregátor szervezet, azzal a feladattal, hogy a külföldről, politikai nyomásgyakorlásra érkező pénzeket befogadja, és továbbosztja a támogatásokat a hálózati szervezetekhez. A finanszírozási csatorna végén pedig aktivistacsoportok és propagandaoldalak állnak. Előbbire kiváló példa a Transparency International, amely szisztematikusan próbálja lejáratni Magyarországot a nemzetközi térben, és komoly szerepe volt abban, hogy Brüsszel pénzügyileg megzsarolja hazánkat. Utóbbira pedig az Átlátszó, amely valójában külföldi pénzből hírszerzési tevékenységet folytat. Nem véletlenül kezdtük ezen szervezetekkel a vizsgálatainkat

– válaszolta arra a kérdésre, hogy milyen mélységig sikerült feltárnia a szervezetnek a külföldi finanszírozású hálózatnak a magyarországi működését. 

A kérdésre, hogy milyen konkrét, politikai nyomásgyakorló tevékenységet végeznek ezek a szervezetek, Lánczi Tamás elmondta, hogy dezinformációs narratívákat tártak fel, konkrét programokat is találtak, amelyeket az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok azért finanszíroz, hogy külföldi érdekek mentén próbálják manipulálni a magyar közbeszédet. 

Elsősorban brüsszeli és washingtoni befolyásolásról van szó, de feltártunk orosz háborúpárti narratívát is. Fontos megemlíteni az egy évvel ezelőtti jelentésünket is, ami a 2022-es választásokkal összefüggésben készült. Az X nevű platformon rövid videórészletek jelentek meg, amelyeknek a teljes dokumentációját megismertük. Ebben arról beszéltek a választási visszaélést lebonyolító magyar és külföldi szereplők, hogy a hálózatuk továbbra is aktív, és készen állnak arra, hogy a hazai közéletet és a következő választásokat befolyásolják

– fogalmazott.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke arról is beszélt, hogy kik a legfontosabb külföldi adományozók, részletesen bemutatta a négyszintű rendszert, valamint arról is szólt, hogy Magyarországon az Ökotárs Alapítvány az egyik legfontosabb pénzelosztó szervezet, amelyhez még nyolc hasonló működik.
Lánczi Tamás úgy fogalmazott, hogy „a DatAdat cégcsoport környékén megvan a szándék és a képesség arra, hogy a 2026-os választásokon segítse az ellenzéki kihívót”, és a hivatal folyamatosan monitorozza az adománygyűjtő oldalakat működtető Tisza Párt tevékenységét is.

A magyar szuverenitás szempontjából teljesen mindegy, hogy valaki azonosul-e a külföldi érdekekkel. Azzal, hogy idegen hatalmaktól pénzt fogad el politikai véleményeknek a felnagyítására vagy dezinformációs narratívák terjesztésére, Magyarország demokratikus folyamataiba avatkozik be

– mondta a szervezet elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjúban. 

A teljes beszélgetést ide kattintva tudja elolvasni. 

 

.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában