2025.03.08. 11:40
Ukrajna uniós csatlakozása veszélyeztetné a magyar nyugdíjrendszert
Csütörtökön rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben, amelynek középpontjában Ukrajna támogatása és Európa védelmi stratégiája állt. A magyar kormányfő a tanácskozás után kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban: szerinte a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokat rejtene Magyarország számára mind politikai, mind gazdasági szempontból. Ukrajna uniós csatlakozása Magyarországra is többletterheket róna, ami a 13. havi nyugdíjon túl akár még a rezsicsökkentést is veszélyeztethetné
Ukrajna uniós csatlakozása Magyarországra is többletterheket róna, ami a 13. havi nyugdíjon túl akár még a rezsicsökkentést is veszélyeztethetné – mutatott rá a Magyar Nemzet kérdésére Talabér Krisztián. A Nézőpont Intézet elemzője szerint annak érdekében, hogy a magyar nyugdíjrendszert ne érje külső sokk, a kormánynak elkerülhetetlen, hogy ebben a kérdésben is konfliktust vállaljon Brüsszellel.

Fotó: PeopleImages.com - Yuri A / Forrás: Shutterstock
Ukrajna uniós csatlakozása negatívan érintené a hazai nyugdíjrendszert
– Ha Ukrajnát felvennék az Európai Unióba, az jelentős gazdasági és társadalombiztosítási következményekkel járhat Magyarország számára – hangsúlyozta az elemző.
Emlékezetes, csütörtökön rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben, amelynek középpontjában Ukrajna támogatása és Európa védelmi stratégiája állt. Orbán Viktor a tanácskozás után kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban: szerinte a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokat rejtene Magyarország számára mind politikai, mind gazdasági szempontból.
Talabér Krisztián Ukrajna csatlakozásáról úgy véli, társadalombiztonsági szempontból különösen a nyugdíjrendszert érintené. Emlékeztetett: egy korábbi kétoldalú egyezmény bizonyos körülmények között lehetővé teszi az ukrán állampolgárok számára a magyar nyugdíj felvételét, amely önmagában is terhet jelent a magyar szociális rendszer számára.
Uniós tagság esetén az ukrán állampolgárok szabad mozgása és letelepedési lehetősége tovább növelné a magyar nyugdíjrendszerbe való belépésük esélyét, ami hosszú távon komoly pénzügyi kockázatokat hordozna
– mutatott rá.
Kifejtette: a magyar nyugdíjrendszer felosztó-kirovó elven működik, vagyis az aktuálisan dolgozók befizetéseiből finanszírozzák a nyugdíjakat. – Ha hirtelen megnő a jogosultak száma anélkül, hogy a befizetések arányosan emelkednének, az a nyugdíjak csökkentéséhez, valamint a 13. havi nyugdíj és más szociális juttatások fenntarthatóságának veszélybe kerüléséhez vezethet – mutatott rá.
Az elemző felidézte: a magyar kormány másfél évtizede kiemelt figyelmet szentel a nyugdíjasokra, számtalan jóléti intézkedést vezetett be a szépkorúak életszínvonalának javítása érdekében, és ez várhatóan a jövőben sem fog változni.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható!