Korrupció

6 órája

Ukrajna vezetése oligarchának játssza át a magánvagyont

Zelenszkij országa korrupcióval fertőzött államként szerzett kétes hírnevet. Az energiaszektor mellett számos területet érint Ukrajnában az oligarchák játszmázása.

Amióta nyilvánosságra került Joe Biden fia, Hunter Biden és a Burisma nevű ukrán energiavállalat kapcsolata, az ukrán energiavállalatok a közvélemény figyelmének középpontjába kerültek. Az Egyesült Államok és Ukrajna között tervezett ásványjogi megállapodás előkészítése mentén fény derült arra is, hogy az ukrán kormány jogtalanul foglalja le az ukrán gáz-, olaj- és ásványkincsekkel foglalkozó magánvállalatok vagyonát Zelenszkij barátai javára – írja cikkében a Magyar Nemzet.

Ukrajna, korrupció, energiaszektor
2023-ban az ukrán kormány az UNB államosítására tett egyértelmű lépéseket
Fotó: AFP

Ukrajna vezetése saját embereinek játssza át a magánvagyont

Az ukrán állam által megcélzott és folyamatos támadások alá vont vállalatok között van az Enwell Energy, egy londoni tőzsdén jegyzett állami vállalat, és az Ukrnaftaburinnya (UNB).

2022 óta az ukrán kormány szisztematikusan halad előre ezen vállalatok vagyonának kisajátításával, csorbítva a magánbefektetők érdekeit, és csökkentve a ténylegesen termelt energia mennyiségét.

A Forbes Ukraine szerint az UNB egykor Ukrajna három legnagyobb magántulajdonban lévő olaj- és gáztermelője közé tartozott. Ukrajna legnagyobb mezőjét, a Szahalin gázkondenzátum-mezőt fejlesztette, amelynek egyébként nincs köze az orosz Szahalin-szigethez. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörésekor Szahalin az ukrán földgáztermelés 5 százalékát adta.

2023-ban az ukrán kormány az UNB államosítására tett egyértelmű lépéseket. Egy kijevi bíróság 2023-ban lefoglalta az UNB részesedését, mondvacsinált indokokra hivatkozva. 2024-re a kormány kicserélte a vállalat vezetését a saját embereire, így az UNB-t teljes egészében állami ellenőrzés alá helyezte. Az új vezetők vállalati üléseket tartottak a cég összetételét megváltoztató határozatok elfogadására, módosították a vállalat alapokmányát, és több mint húszmillió dollárnyi vállalati vagyont osztottak ki osztalékként, részben saját maguknak, míg az osztalékok egy része végül az ukrán államkasszába került. Az UNB eredeti vezetése és részvényesei nem szólhattak bele ezekbe az ügyekbe.

A cég korábbi vezetői eddig körülbelül húsz pert indítottak, de kevesen bíznak az ukrán igazságszolgáltatás függetlenségében és abban is, hogy javukra dönt az ilyen ügyekben szándékosan lassan dolgozó ukrán bíróság.

Az UNB részvényesei a Forbesnak elmondták, nemzetközi ügyvédi irodákhoz fordultak, hogy több mint egymilliárd dollár kártérítést követeljenek

– írta a lap cikkszerzője, Daniel Markind. Andrij Pasisnyik, a brit tulajdonú ukrán olaj- és gázipari magánvállalat, a JKX Oil and Gas Group vezérigazgatója a Forbesnak hangsúlyozta:

„Az ukrán bíróságok nem sietnek az igazságot és a jogállamiságot érvényesíteni. Visszamenőleges hatállyal új törvényeket hoztak, és mesterséges indokokat találtak az állami tulajdonba vétel legitimálására.”

Erről további részleteket ITT olvashat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában