2 órája
A jelzáloghitellel vásárlók mintegy 63 százaléka 2010 után épített lakást választ
Fotó: hotnews.ro
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik - derül ki az Ipotecare.ro online brókercég és a SVN Credit Románia pénzügyi és hiteltanácsadó vállalat ma közzétett elemzéséből.
Közleményük szerint a jelzáloghitellel lakást vásárlók legnagyobb része - 42 százalék - kisebb cégeknél dolgozik, vagy alternatív forrásokból (például szerzői jogdíjak, PFA, osztalékok) szereznek jövedelmet, míg 18 százalékuk állami vállalatnál vagy a közszférában dolgozik.
A vásárlók zöme új építésű lakást szeretne, megközelítőleg 23 százalékuk pedig 1978 és 2010 között felépített ingatlant, 11 százalékuk 1977 előtt felépített ingatlant vásárolna.
A jelzáloghitellel lakást vásárlók túlnyomó többsége az 1980 és 1999 között születettek közül kerül ki, míg a 25 éven aluliak csak 3,1 százalékos arányban reprezentáltak. Az 1980 előtt született, 45 évnél idősebb személyek teszik ki a jelzáloghitellel lakást vásárlók mintegy 13 százalékát, de ők azok, akik a legmagasabb hitelekre vállalkoznak - derül ki az elemzésből.
Alexandru Rădulescu, a SVN Románia ügyvezetője szerint az elemzett adatok ismételten igazolják, hogy az ingatlanvásárlás - különösen ha ez jelzáloghitel felvételével jár - összefügg az érettséggel és a stabilitással, mind szakmai, mind személyes téren.
"A jelzáloghitelnek jól átgondolt döntésnek kell lennie, amely legalább öt évre előre vetíti a kérelmező szakmai és családi fejlődését, és egy tapasztalt, szakavatott tanácsadó szolgáltatásai határozottan segítséget jelenthetnek" - idézte a közlemény Alexandru Rădulescut.
A Román Nemzeti Bank statisztikáin és bankpiaci adatokon alapuló számítások szerint az első nyolc hónapban Romániában nyújtott jelzáloghitelek átlagos értéke 62.000 euró körül volt.
Az említett időszakban összesen 5,5 milliárd euró értékű jelzáloghitelt (az újrafinanszírozásokat is beleértve) vettek fel Romániában, ami 49 százalékkal meghaladja a 2023 első nyolc hónapjában felvett kölcsönök összegét.