2024.10.29. 14:20
Tizenhét éve működik az 116111-es gyermeksegélyező telefonvonal; legtöbben lelki-érzelmi gondok miatt veszik igénybe
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot - derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
Az egyesület fennállásának 17. évfordulója alkalmából tette közzé adatait. Ezek szerint 2023-ban a betelefonálók 72,7 százaléka lelki és érzelmi problémákkal küzd, és a segítséget kérők 24,3 százaléka öngyilkos gondolatokról számolt be. A lelki-érzelmi gondokkal küzdő betelefonálók 42,6 százaléka 13 és 15 év közötti.
A tájékoztatás szerint az egyesület együttműködik az illetékes intézményekkel, amelyek azonnal be tudnak avatkozni a sürgősségi helyzetekben. Az Európában egységes 116111-es számra érkező hívások száma évről évre folyamatosan növekszik, és több példa volt már rá, hogy egy helyzet, amikor gyermek élete volt veszélyben, egyetlen hívással megoldódott - idézi a közlemény Cătălina Surcelt, az egyesület igazgatóját.
Az európai egységes gyermek lelkisegély-vonal létrehozásáról az Európai Parlament 2006. január 17-i ajánlása alapján döntöttek, és Románia volt a harmadik ország, amely bevezette az 116111-es gyermeksegélyező számot.
A Child Helpline International - amelyben Romániát a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület képviseli - által közzétett adatok szerint Európában évente több mint egymillió gyermeknek nyújtanak tanácsadást a gyermeksegélyező telefonvonalakon keresztül. A világjárvány óta a mentális egészségügyi problémák a fő ok, amiért a gyermekek tanácsadást kérnek az 116111-es egységes európai segélyvonalon.