Elnökválasztás

2024.12.06. 08:09

CCR: Ebben a szakaszban csak a második fordulóba bejutott jelöltek beadványait vitathatja meg a testület

Illusztráció

Agerpres

Csak a második elnökválasztási forduló után vitathatja meg az alkotmánybíróság (CCR) az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.
Az alkotmánybírák csütörtök késő esti közleményükben arról tájékoztattak, hogy iktatták az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat, ezeket azonban az alaptörvény és a vonatkozó jogszabályok értelmében csak a második forduló eredményeinek érvényesítési eljárása során vitathatják meg. A választási folyamat jelenlegi szakaszában csak olyan beadványokat vitathat meg a testület, amelyeket a második fordulóba bejutott jelöltek nyújtottak be - nyomatékosították.
Az alkotmánybírósághoz négy beadvány érkezett csütörtökön, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik.
A testület tájékoztatása szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézet, a Calea Europeană kiadvány és Cristian Terheş független elnökjelölt részéről.
A SNSPA arra hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt, Călin Georgescu megsértette az alkotmány 81. cikkelyét.
Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét 'általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg". "A Călin Georgescura adott szavazatok azonban nem tekinthetők szabadon kifejezett voksoknak, mert 'áttekinthetetlen' és 'felforgató' módon manipulálták azokat, ami szembemegy a demokrácia alapelveivel. Hivatalosan a Georgescu kampánya 'nulla lejbe' került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy a lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve, azzal a céllal, hogy torzuljon a választási folyamat megítélése, és olyan szavazási eredmények szülessenek, amelyek nem tükrözik a választók valós akaratát - írta a SNSPA.
A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok 'komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára'; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket - írják.
A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségekre hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló megismétlését. Álláspontjuk szerint egy demokratikus, EU- és NATO-tagállam működése nem alapulhat elcsalt választásokon. Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy hatáskörével élve tegyen meg mindent a romániai választások maradéktalan törvényességének biztosításáért.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos, a SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott dokumentumok titkosítását. A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában