2024.12.11. 15:23
Döntő házként megszavazta a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás új feltételeit
Illusztráció
Forrás: szekelyfold.ma
Elfogadta december 11-én, szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet.
A jogszabályjavaslat szigorúbb feltételeket szab meg a hivatásos nevelőszülővé váláshoz, például 21 évre emeli a feladat ellátásához szükséges alsó korhatárt, és azt is rögzíti, hogy a nyugdíjkorhatár betöltése után a nevelőszülő nem vehet gondozásba gyermeket.
A jogszabály szerint hivatásos nevelőszülő a gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazásában álló, tanúsítvánnyal rendelkező fizikai személy, aki saját otthonában gondozza és neveli a rábízott gyermeket/gyermekeket.
A hivatásos nevelőszülői tanúsítvány megszerzéséhez a következő feltételeknek kell megfelelni: 21 év alsó korhatár, legalább líceumi vagy szakiskolai tanulmányok elvégzése, pszichológiai alkalmasság, a leendő gondozó házastársának és a közös háztartásban élő 14 évnél nagyobb gyerekeknek a hozzájárulása ahhoz, hogy gyereket vagy gyerekeket fogadjanak be a családba.
Az elfogadott tervezet megszabja azt is, hogy a hivatásos nevelőszülő lakásának olyan településen kell lennie, ahol biztosítottak a megfelelő oktatási és egészségügyi szolgáltatások; ugyanakkor a lakásnak megfelelő teret kell nyújtania az étel elkészítéséhez, a tisztálkodáshoz, a neveléshez és a pihenéshez.
Ha a nevelőszülői tanúsítványt kérelmező személy más személyekkel él egy fedél alatt, legalább az egyik felnőtt családtagnak saját jövedelemmel kell rendelkeznie.
Nem lehet hivatásos nevelőszülő, aki túllépte a nyugdíjkorhatárt, és az sem, aki ellen jogerős ítélet született valamely büntetőügyben, vagy pszichoaktív szerekkel végzett jogellenes tevékenységet, vagy szerepel a szexuális bűncselekményeket elkövetők jegyzékében. Az sem kaphat hivatásos nevelőszülői tanúsítványt, aki egy háztartásban él olyan személlyel, aki elkövette a felsorolt jogellenes cselekedetek valamelyikét.
A tervezetet a szenátus korábban már elfogadta, a képviselőház most döntő fórumként szavazott róla.