2 órája
Cseke Attila: bürokráciamentes építkezést, hatékonyabb településfejlesztést biztosítunk
„Felgyorsítjuk és egyszerűsítjük az építkezési engedélyek kibocsátását, csökkentjük az engedélyeztetés körüli bürokráciát, és hatékonyabbá tesszük a települések fejlesztését” – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter azt követően, hogy a szaktárca jogszabálytervezetet bocsátott közvitára.

Fotó: Illusztráció/RMDSZ
Közlemény
A szaktárcavezető elmondta: a Világbank 2024-es, Romániáról szóló jelentése szerint az összes európai uniós tagállam közül Romániában megy a legnehezebben az építkezések engedélyeztetése, mert sok jóváhagyást és szakvéleményezést (aviz) kell kiváltani az építőnek.
„Megoldjuk azt a gondot, amelyet az emberek, az építők, az önkormányzatok és a Világbank is jelzett. Csökkentjük az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának idejét és megengedjük azt, hogy egyszerre több szakvéleményezést kérvényezzen az építő, nem kell egyik kérésével bevárni a másik kibocsátását. Továbbá, nem lesz szükség olyan tanulmányokra és dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése, hiszen az állam van a polgárért, nem fordítva, több tiszteletet mutatunk azoknak, akik egy közintézményhez fordulnak építkezési engedélyért” – nyilatkozta Cseke Attila.
A szaktárcavezető elmondta: az építkezési engedélyezés gyorsul a közpénzből finanszírozott közberuházások esetén is, így hamarabb fog elkészülni a bölcsőde, az útjavítás, a korházfelújítás. Ugyanakkor a települések általános és helyi rendezési tervét is egyszerűbben és hamarabb véleményezik a javasolt jogszabály értelmében, így gyorsabban lehet a közberuházásokat kivitelezni, és hatékonyabban fejlődnek településeink.
A fejlesztési minisztérium közművesítésre biztosít finanszírozást, háztartásokat kötnek rá a víz-, gáz- és szennyvízhálózatra, illetve utakat korszerűsítenek ebből a támogatásból. A szaktárca 2700 ilyen beruházást vizsgált meg, mondta el Cseke Attila, amiből kiderült: áltagban szinte másfél évet áll egy-egy beruházás a szakvéleményeztetési procedúra miatt, egyes beruházások esetében akár két évet is tarthat ez a folyamat. Európai uniós finanszírozással a helyreállítási alapból támogat fontos beruházásokat a fejlesztési minisztérium, ezeknek véleményeztetési folyamata egy évet és két hónapot tart általában.
„Ezentúl a több mint egy év helyett négy és fél, legtöbb hat és fél hónap alatt lehet véleményeztetni egy építkezést. Ez érvényes családi házak építésére is, de egy közpénzből végzett korházfelújításra is. A településrendezési terveket (Plan Urbanistic General) legtöbb hat és fél hónap alatt lehet majd véleményeztetni, ez jelenleg másfél évet tart, de akár három vagy öt évig is elhúzódhat egy nagyváros esetén. A helyi terveket (Plan Urbanistic Zonal) jelenleg másfél-két év alatt lehet véleményeztetni, ezt öt-hét és fél hónapra csökkentjük” – nyilatkozta az RMDSZ-es miniszter.
Átlátható határidők és ingyenes véleményeztetés a közberuházásoknak
Jelenleg van olyan szakvélemény (aviz de oportunitate), amelynek kibocsátására nem ír elő egyáltalán határidőt a hatályos törvény, a minisztérium javaslatára 30 napos határidőt írna elő az új jogszabály, illetve a közberuházások esetén ingyenes lenne az véleményeztetési folyamat, hiszen jelenleg azt is közpénzből, az adófizetők pénzéből fizetik, és az állam gyakorlatilag egyik zsebéből a másikba helyez át közpénzt, mutatott rá a szaktárcavezető.
Amennyiben a hivatal nem válaszol időben, hallgatólagos beleegyezésnek tekintik
Amennyiben a hivatal nem fogalmaz meg kifogásokat, vagy nem utasítja el a kérést, hallgatólagos beleegyezésnek tekinthető, 30 nap után. További dokumentumokat és információkat pedig csak egyszer kérhet a közintézmény, és miután ezt megkapja, 15 nap alatt ki kell bocsátania az szakvéleményt, különben ez is hallgatólagos beleegyezésnek tekinthető.
Büntetést fizet az a hivatal, amely nem tartja be az előírásokat
Büntetést róhat ki a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Építési Felügyelőség (Inspectoratul de Stat în Construcții), amennyiben az új jogszabály rendelkezéseit nem tarja be egy állami intézmény. A szakvéleményezési folyamatot ugyanakkor egyetlen közhivatalnok kell végezze egy építkezés esetén, azért, hogy koherens legyen a folyamat.
Egy építkezés, egy szakvélemény
Amennyiben a beruházás nem módosul, a megszerzett szakvélemény érvényes lesz az építkezés kivitelezéséig, nem jár le. A jogszabálytervezetben megfogalmazott javaslatok érvényesek a magánépítkezésekre, az állami vagy európai uniós beruházásokra egyaránt, és a tervezet elfogadását követően léphetnek érvénybe. A közvitára bocsátott jogszabálytervezet elérhető a fejlesztési minisztérium honlapján.