Együttműködés

7 órája

Ilie Bolojan: Romániának sikerült fontos energetikai projekteket kifejlesztenie

Ilie Bolojan: Romániának sikerült fontos energetikai projekteket kifejlesztenie

Fotó: presidency.ro

Agerpres

A magánszférával együttműködve Romániának sikerült fontos energetikai projekteket kifejlesztenie - jelentette ki április 29-én, kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő a Három Tenger Kezdeményezés konferenciájának állam- és kormányfőknek szóló találkozóján.
A varsói királyi palotában zajló eseményen Bolojan emlékeztetett, hogy fontos lépések történtek a cernavodai atomerőmű 3. és 4. reaktorának megépítési projektjében, és a régió energetikai biztonsága szempontjából alapfontosságú stratégiai jelentőségű Neptun Deep projekt is halad előre, a fekete-tengeri földgáz kiaknázása 2027-ben elkezdődhet.
,,Alapvetően fontos minél több tengelyen kialakítani az energiafolyosókat és növelni energiabiztonságunkat. Románia pedig kihasználja stratégiai helyzetét a regionális gázszállítási folyosókat illetően" - szögezte le beszédében Bolojan.
Az ügyvivő elnök kiemelte ugyanakkor, hogy a Iași-Chișinău földgázvezeték és a Moldovai Köztársaság energiabiztonságát célzó egyéb projektek lehetővé teszik, hogy ezt a országot nagyrészt Romániából lássák el villamos energiával és földgázzal.
Bolojan szerint az észak-déli irányú szállítási folyósok továbbra sem elég fejlettek, és hangsúlyozta, hogy Románia számára a Via Carpatia és a Rail-2-Sea közúti és vasúti infrastrukturális projektek jelentik a prioritást. Előbbinek a Románián áthaladó közel 200 kilométert kitevő része mind a szerződéskötés szakaszában van.
A román államfő úgy véli ugyanakkor, hogy a konstancai kikötőnek stratégiai szerepe van az Európát a Kaukázussal és Ázsiával összekötő szállításban, és az Ukrajnában zajló háború miatt, illetve Románia schengeni csatlakozása nyomán fontossága tovább nő.
Említést tett arról is, hogy Románia a Moldovai Köztársasággal közösen új hidak építését tervezi a természetes határt képező Prut folyón, és az egyik építése a napokban kezdődött el.
Beszédében Bolojan kitért a jelenlegi biztonsági kihívásokra is, amelyek a gazdaságra is kihatnak.
,,A gazdasági környezet átalakulóban van, ami folyamatos alkalmazkodásra kényszerít bennünket. Az ebben a szakaszban meghozott döntések és intézkedések nemcsak a Három Tenger Kezdeményezés jövőjét, hanem Európa jövőjét is meghatározzák. A globális politikai és gazdasági erőviszonyok átalakulása megerősített partnerséget igényel minden olyan országgal, amely érdekelt a térségünk stabilitásában és jólétében" - fogalmazott a román elnök.
E körülmények között a Három Tenger Kezdeményezés és célkitűzései nagyobb jelentőséget kapnak, ,,földrajzi stratégiai helyzeténél és gazdasági potenciáljánál fogva pedig Románia 'fontos szerepet játszik ebben az egyenletben" - tette hozzá.
Véleménye szerint azonban fontos kiaknázni a magánszféra nyújtotta lehetőségeket is, mivel az állam egymagában nem tud a fejlődés motorja lenni. ,,A magánvállalatok nem csupán pénzforrásokat, hanem innovációt és hatékonyságot is jelentenek" - mutatott rá Bolojan.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában