2024.02.17. 06:00
Magyar kutatások az agygráfoktól a mélytanulásig
Bemutatták a mesterséges intelligencia matematikájával kapcsolatos k+f kutatások legújabb eredményeit az ELTE Matematikai Intézetben.

Forrás: Shutterstock
Az ELTE TTK Mesterséges intelligencia, nagy hálózatok, adatbiztonság: matematikai megalapozás és alkalmazások című Tématerületi Kiválósági Programja a mesterséges intelligencia, különösen a gépi és mélytanulás matematikai eszközeivel és elméletével foglalkozik. A kutatás egyrészt a matematikai elméletet kapcsolja össze a gépi tanulás alkalmazási területeivel, másrészt interdiszciplináris kísérleti projektekkel igyekszik demonstrálni az elméleti kutatások gyakorlati alkalmazhatóságát.
A kutatók január 31-én rendezték meg szokásos félévzáró worskhopjukat. A kutatócsoportok 19 előadást tartottak a mesterséges intelligencia és a matematika kapcsolódó témáiban elért új eredményeikről, bemutatva számos alkalmazást is.
A bioinformatikai kutatócsoport elkezdte az OASIS3 adatbázis feldolgozását, ebben több mint 1000 páciens agyi MRI félvételei találhatóak. Az agygráfok elemzése olyan kérdésekre adhat választ, mint az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata.
A mély tanulás kutatócsoport nagy nyelvi modelleket ötvözött kisebbekkel, és így sikerült költséghatékonyan az eddigi legjobb teljesítményeket meghaladni szentiment elemzésben. A bemutatott megközelítés a legkülönfélébb feladatok esetében ad lehetőséget arra, hogy a kisebb erőforrással rendelkező felhasználók nagy adathalmazok esetében is ki tudják használni a legújabb nyelvi modellek képességeit.
Az előadások képet adtak arról, hogy a neurális hálózatokat milyen sok tudományterületen alkalmazzák eredményesen kutatóink a differenciálegyenletektől a pénzügyi modelleken át az anyagtudományig.
Digitália
- Nem csoda: egy bénult beteg újra tud járni – az eszével
- 5 furcsa hely, ami a Google-térképen látható
- Jobb tudni az emojik titkos jelentéseit – mielőtt még valamit elrontanánk
- Magyar kutatók fejlesztik a jövő intelligens járműveit
- Receptet ad a sütő, pultból jön ki a páraelszívó – a jövő háztartása ma