14 órája
Így ünneplik a karácsonyt a világűrben (videó)
Bár több ezer kilométerre vannak szeretteiktől az asztronauták, az ünnepi hangulat így is garantált. Az űrhajósok nem nélkülöznek, ha a karácsonyt a világűrben kell megünnepelniük, ugyanis ajándékok, karácsonyfa és közös vacsora várja őket.
Az ISS fedélzetén a legénység minden évben nemzetközi hagyományokat ötvöz
Forrás: Shutterstock
Fotó: lexaarts
A karácsony a világűrben egyszerre különleges és emlékezetes élmény az űrhajósok számára. Az ünnepek hagyománya egészen 1965-ig nyúlik vissza, amikor a Gemini 6A küldetés során az űrhajósok először játszották le a „Jingle Bells” dallamát az űrben. Az első hivatalos karácsony azonban az Apollo-8 legénységéhez fűződik, akik 1968-ban a Hold körüli pályáról küldtek meghitt üzenetet a Föld lakóinak – írja a Magyar Nemzet.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 2000-es indulása óta minden évben ünnepelnek az űrben.
Hosszú évek alatt alakult ki az űrben töltött karácsony hagyománya
A tradíciók az évtizedek során formálódtak: az 1973-as Skylab legénysége például konzervdobozokból készített karácsonyfát, amely azóta is emblematikus példája az űrbéli kreativitásnak. A családdal való kapcsolattartás is hagyomány: már az első űrhajósok is beszélhettek szeretteikkel műholdas kapcsolaton keresztül, amely szokás azóta is töretlen.
A karácsonyfa, bár apró és műanyag, állandó szereplője az ünnepnek. Az űrhajósok néha egymást is meglepik apró ajándékokkal. 2010-ben például a Földről érkező utánpótlással ajándékcsomagokat is küldtek a legénységnek, amelyek reggelre már a hálófülkék ajtaján vártak. A közös vacsoránál gyakran speciális, rehidratált ételeket fogyasztanak, amelyek ízben és állagban felidézik a hagyományos karácsonyi fogásokat.
Idén két űrhajós, Suni Williams és Butch Wilmore különösen emlékezetes karácsonyt ünnepel. Ők azóta tartózkodnak az ISS fedélzetén, hogy 2024 júniusában fellőttek, és a visszatérésük a Dragon űrhajó technikai problémái miatt késlekedik.
Az űrben töltött karácsonyról további részeleteket IDE kattintva olvashat!
Digitália
- Meglepő tanulmány látott napvilágot: demenciában szenved a mesterséges intelligencia?
- A digitális rezsi egyre nagyobb kiadást jelent a családok számára
- Áttörés a fehérje kölcsönhatások kutatásában: az onkológiai betegségek gyógyítását is segíthetik a magyar kutatók eredményei
- Részegen jobban bízunk az idegenekben – de csak ha ugyanazon az eseményen veszünk részt
- Szinkronizálva is nézhetünk idegen nyelvű videókat a YouTube-on