2008.11.06. 16:49
Obama és a magyar kisebbségi ügyek
<p>Erősebb stratégiai viszonyt szorgalmaz Magyarországgal az új amerikai elnök – erről már megválasztása előtt levelet írt. A világ több pontján is örülnek annak, hogy talán hangsúlyt kapnak a kisebbségi ügyek, de Romániában nem.</p>
„Amerika sok kihívással fog szembenézni a következő néhány évben, és szeretném, ha szorosabb stratégiai viszony lenne országunk és Magyarország között” – egyebek mellett ez áll abban a levélben, amelyet Barack Obama küldött magyar szervezeteknek. Még megválasztása előtt juttatta el az iratot több ilyen tömörülésnek, de csak most került nyilvánosságra. Az időközben új amerikai elnökké lett Obama megválasztása esetére azt is kifejti a levélben: „Közösen tekintélyt szerezhetünk az emberi és kisebbségi jogoknak a térségben és az egész világon.” Nyilvánvaló, hogy a levél a választási kampány része is volt, megfigyelők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a színesbőrű kisebbséginek számító Obama megválasztása után a világ számos pontján derülátó nyilatkozatokat tettek az egyes etnikumok képviselői, remélve, hogy az USA új vezetője nagyobb teret szentel majd az ilyen ügyeknek is.
Színe és fonája
Arról már beszámoltunk, hogy Romániában sem volt ez másként. Itteni kisebbségi szervezetek is örömmel üdvözölték Obamát, akárcsak a többség reprezentánsai. Ráadásul már a választás éjjelén több olyan román kommentár is napvilágot látott, amely szerint egy kisebbségi elnökké avanzsálásával az USA-ban esetleg Európában is hangsúlyosabban napirendre kerülhetnek olyan kisebbségi ügyek és törekvések, „amelyek a nemzetállamok többségi lakossága és vezetői számára kényelmetlenek.” A túlzott reményeket azonban kommentátorok is igyekeznek lehűteni, jelezve, hogy bár egy kisebbségi lett az USA új vezetője, az Államoknak továbbra sem érdeke nemzetiségi feszültségeket szítani a világon sehol. Sőt, Obama magyarpárti levele kapcsán mindehhez még azt is hozzá kell tenni, hogy támogató szavait nem teljesen magától intézte a címzettekhez. A választások előtt ugyanis az Amerikai Magyar Szövetség (AHF) kérdőívvel fordult mindkét elnökjelölthöz, bizonyos tipikus magyar ügyekkel kapcsolatos álláspontokat kérve úgy Obamától, mint McCain-től, s erre a folyamodványra volt válasz az időközben elnökké választott amerikai politikus levele.
Ugyancsak az amerikai államfővel, valamint kisebbségi létével kapcsolatos, de más vonatkozású hír, hogy tegnap vádat emeltek két neonáci ellen Tennessee-ben, amiért halálosan megfenyegették Obamát néhány héttel ezelőtt. Politikai szakértők egyébként a kialakult helyzetben nem tartják lehetetlennek, hogy rasszista csoportok a későbbiekben meg fognak még kísérelni merényletet az USA történetének első színesbőrű elnöke ellen.