2008.09.26. 09:07
Mi legyen az idősekkel?
<p>Szatmár megye - A Szatmár Megyei Idősek Otthonában 192 személy számára van hely, ám többre is lenne igény. Remény van arra, hogy a jövőben bővítsék az intézményt — mondta dr. Barbu Monica igazgató.</p>
Európa országainak lakossága elöregedőben van, amely egyre nagyobb problémákat hoz felszínre, például a mindenütt gondot okozó munkaerőhiányt. Ugyanakkor az idős emberek megfelelő gondozása, anyagi biztonságának a megőrzése is a megoldásra váró problémák közé tartozik. Romániában is piacot szeretne hódítani egy magyarországi, életjáradékot biztosító cég, amely kellemes feltételek mellett, havi anyagi juttatással, egészségügyi és más ellátással kecsegeteti az idős embereket, cserében az ingatlanukért.
— Hogy milyen változás fog bekövetkezni az életjáradékot biztosító cégek megjelenésével, egyelőre kiszámíthatatlan — nyilatkozta lapunk megkeresésére dr. Barbu Monica, az Idősek Otthonának igazgatója. — A saját véleményem az, hogy nagyon jó megoldás ez azoknak az idősebb személyeknek, akik nem akarnak örökké áldozatokat hozni a családjukért. Egy szülő képességei és lehetőségei szerint felneveli gyermekét. A nyugdíjas években már szeretne pihenni, utazgatni, jól eltölteni az utolsó éveit anyagi biztonságban és békében, a saját otthonában. Talán a vagyonvesztés lehetősége miatt a fiatalabb generációk elgondolkodnak: mi történik, ha az édesanya, apa úgy dönt, hogy életjáradékot köt, és kihagyja a vagyonából? Így talán a fiatalabbak elutasító, fölényes viselkedése — amelyet én is tapasztaltam a családtagokon — megváltozik. De ez csak az én reményem — folytatta az igazgatónő. — Az viszont rossz képet fest a társadalomról, hogy amint megszabadulnak a beteg, teherré vált nagymamától, nagypapától, csak akkor keresik fel, ha a vagyonát szeretnék megkaparintani. Az életjáradéknak köszönhetően az idős ember megmaradhat saját, megszokott környezetében, ezenkívül anyagilag sem szorul senkire. Békésebb és nyugodtabb körülményeket teremt magának, mint azok, akiket a rokonok tartanak sakkban, sok esetben még itt, nálunk is az idősek otthonában. Néhány éve egy unokaöccs akarta bentlakó nagynénjét rávenni az eltartási szerződésre cserébe a földjéért. Végül a portásunk szabadította ki a rokon kezéből, aki szép szavak után erővel akarta elvinni — említette dr. Barbu. — Ez különleges, eddig egyedi eset volt, hála az égnek.
Amit az otthon biztosít
— Nálunk férfiak és nők vegyesen vannak, a legtöbb esetben a fekvőbetegek családjának jelent segítséget az általunk biztosított szolgáltatás — tájékoztatott dr. Barbu Monica, a Szatmár Megyei Idősek Otthonának igazgatója. — Ennek egyik oka, hogy manapság nem sok család tudja vállalni fekvőbeteg hozzátartozójának ellátását, nálunk 24 órás felügyeletet tudunk biztosítani, és nővérek látják el a bentlakókat. Más lehetőség a mozogni tudók számára az otthoni ápolás. De mozgásképtelen embert nem lehet egyedül hagyni órákig, hiszen segítséget sem tud kérni, ha baja esik. Az egyedüllét a legrosszabb a számukra, ezért itt olyan programokkal igyekszünk szórakoztatni őket, amelyek révén elviselhetőbbé válnak a mindennapjaik. Lehetőségeinkhez mérten stabilizáljuk az idősek egészségi és mentális állapotát, amennyiben ez lehetséges.