ERDON Helyi hírek

2010.06.06. 13:20

Bioinformatikai módszerek az oktatásban

<p>Nagyvárad - Szekvenálás, genom projektek, szekvencia illesztés, filogenetikus fák - akiknek ez mond valamit, azok gyülekeztek vasárnap a váradi Ady gimnáziumban.</p>

Érdekes témájú továbbképzést tartottak pedagógusoknak Nagyváradon. Vasárnap az Ady Endre gimnáziumban a középiskolai oktatásban alkalmazható bioinformatikai módszerekről esett szó. Vremir Magdolna, a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum tanára volt az előadó, s mint elmondta, ez az első alkalom, hogy egy ilyen továbbképzésre magyarországi pedagógusokat is meghívtak a hallgatók sorába. A romániai oktatók mellett ugyanis határmenti, magyarországi településeken dolgozó tanárok is meghallgatták az előadást.

Biológiai adatbázisok

Az RMPSZ, a Bolyai Kezdeményező Bizottság és a MIT szervezésében lebonyolított továbbképzésen először elméletben ismertetett az előadó olyan témaköröket, mint a szekvenálás, a genom projektek, szekvencia illesztés, filogenetikus fák, molekulaábrázoló programok. Ezt követően az előadó a gyakorlati részre tért, ismertetve azokat a biológiai adatbázisokat, amelyeket az itteni szakemberek is használhatnak, s amelyek zömmel az Egyesült Királyságban, az USA-ban és Japánban vannak. Zárásképpen gyakorlatokat végzett a hallgatóság: különféle biológiai minták alapján kellett megállapítaniuk, hogy az adott minta milyen élőlénytől származik. Vremir Magdolna jelezte: a több szempontból egyedinek számító továbbképzés olyan szaktekintélyek közreműködésével valósult meg, mint Somogyi Péter oxfordi professzor, Hantz Péter professzor, valamint olyan támogatók segítségével, mint a genfi Luka László és a budapesti Zsembery Ferenc.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!