ERDON Helyi hírek

2013.11.20. 15:46

Gyerekcipőben jár a gyermekjogvédelem

Nagyvárad- November 20-án van a Gyermekek Jogainak Világnapja. Ez alkalomból tartott sajtótájékoztatóján Biró Rozália szenátor arra figyelmeztetett: Romániában az ezzel kapcsolatos intézkedések nem hatékonyak és elégtelenek, a nyilvántartások hiányosak, és a megoldások is váratnak magukra.

Nagyvárad- November 20-án van a Gyermekek Jogainak Világnapja. Ez alkalomból tartott sajtótájékoztatóján Biró Rozália szenátor arra figyelmeztetett: Romániában az ezzel kapcsolatos intézkedések nem hatékonyak és elégtelenek, a nyilvántartások hiányosak, és a megoldások is váratnak magukra.

Az RMDSZ székházában tartott szerdai sajtótájékoztatóján Biró Rozália szenátor kifejtette: először 1924-ben Genfben bocsátottak ki nyilatkozatot a gyermekek jogait illetően, a modern gyermekvédelem azonban két alapdokumentumokra támaszkodik, melyeket egyaránt az ENSZ Közgyűlése dolgozott ki: a vonatkozó deklaráció 1959. november 20-án látott napvilágot, a konvenció pedig 1989-ben. Utóbbit a világ több mint 190 országa, köztük Románia is ratifikálta. Kimondja, hogy gyermeknek kell tekinteni minden 18 évesnél fiatalabb emberi lényt, és megkülönböztetés nélkül garantálni kell számukra bizonyos jogokat, illetve védeni kell az érdekeiket és nem szabad diszkriminálni őket. A dokumentum 23 alapjogról is rendelkezik, a gyermekeknek például joguk az élethez, ahhoz, hogy születésük után anyakönyvezzék őket és nevet kapjanak, legyen állampolgárságuk, ismerjék a szüleiket, szabadon kifejthessék a véleményüket, oktatásban és egészségügyi ellátásban részesüljenek, pihenjenek és szabadidőhöz jussanak stb. Ezzel szembeni védeni kell őket az erőszaktól, a kegyetlen bánásmódtól, a szabadságuktól való illegális megfosztástól és így tovább.

Romániában egyébként a lakosság apadásával és társadalom elöregedésével összhangban a gyermek száma is csökken: míg 2010-ben 3,96 millió gyermek élt hazánkban, a legutóbbi felmérés szerint csak 3,88 millió, akik közül 1,88 millió fiú és 1,99 millió lány- magyarázta a szenátor asszony. 2011-ben az ombudsman hivatalához 60 olyan petíciót nyújtottak be, melyek a gyermekek jogainak tiprására utaltak: a legtöbb jelzés arra vonatkozott, hogy a születésük után nem regisztrálták őket, de problémát okozott még az intimitásuk elleni erőszak, az információkhoz való hozzájutásuk megnehezítése, a rossz bánásmód, valamint az is, hogy nem létezik olyan fórum, ahová a jogaikban sértett, szabadságuktól megfosztott gyerekek fordulhatnak. 2012-ben 55 petíciót tettek le a helyettes ombudsman asztalára, az ezek alapján készült jelentésből kiderül: nem létezik hivatalos, országos nyilvántartás arról, hogy hogyan tartják tiszteletben a gyermekek jogait, nem rugalmasak a gyermekek jogainak tiszteletben tartását érintő procedúrák, nőtt a gyermekkihasználási esetek száma és az iskolaelkerülési ráta, és nincsen országos prevenciós politika.

Néhány adat

Pozitív fejleménynek mondható, hogy csökkent a gyermekhalandóság: míg 1970-ben évente 21.110 ilyen eset fordult elő évente Romániában, 2008-ban csak 2434. Míg 2003-ban 5130 gyermeket hagytak el a szüleik, mostanság évente átlagosan „csak” 1500-at, 2013 első harmadában 387-et. Súlyos problémát jelent a fogyatékkal élők ellátása, országos szinten 72.777 ilyen gyermeket tartanak nyilván, akik közül közel 41.000 tömegoktatásban, 12.200 speciális, és csupán 3100 speciálisan integrált oktatásban részesül, holott Európában utóbbi javallott. Az UNICEF és az Európai Bizottság a sérült gyermekeket érintő stratégiát is kidolgozott, mely szerint nyolc területen kell az akadályokat megszüntetni, ezek a következők: esélyegyenlőség, részvételi jog, hozzáférhetőség, munkaerő-foglalkoztatás, oktatás, szociális védelem, egészségügy és külső akciók- hangsúlyozta Biró Rozália, hozzátéve: bár emelkedik az autisták és a Down-szindrómások száma, Románia nem tud mit kezdeni velük, nem létezik összehangolt, korszerű cselekvési program.

A szenátor asszony arról is beszámolt: idén márciusi adatok szerint az országban 58.902 olyan család van, ahol a felnőttek külföldön vállaltak munkát, és ez 82.073 gyermeket érint. 16.300 család esetében mindkét szülő külföldön dolgozik, körülbelül 34.000 família esetében csupán az egyikük. 45.700 gyermeknek nyújtanak prevenciós ellátást azért, mert elválasztva élnek a szüleiktől, és közel 62.000 gyermek részesül speciális védelemben, akikkel 32.400 alkalmazott foglalkozik.

Elszomorító, hogy 2013 márciusi központi adatok szerint az utóbbi időben országosan 3050 gyermeket ért valamilyen sérelem, és ezek csak olyan adatok, melyekről hivatalosan tudni lehet: 241-et fizikai bántódás ért, 350-et pszichikailag bántottak, 175-öt megerőszakoltak, 2168-at elhagytak, 81-et dolgoztattak, 23-at szexuálisan kihasználtak, és 13-at bűncselekményre kényszerítettek.

Javaslatok

Biró Rozália arra hívta fel a figyelmet: megoldásként kezdeményezte a Kegyetlen Bánásmódot Megelőző Bizottság felállítását, december 10-én egy kerekasztal-beszélgetést fog szervezni a parlamentben, melyre valamennyi érintett szervet meghív, és az UNICEF irányelveinek megfelelően egy ezzel kapcsolatos kézikönyv kibocsátását is szorgalmazza.

A sajtótájékoztató után a szenátor asszony a Szacsvay Imre Általános Iskolába látogatott, ahol gyermekekkel beszélgetett a jogaikról.

Ciucur Losonczi Antonius

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!