2024.11.23. 11:05
Elképesztő felfedezés! Rák ellen védhet a Covid?
Egészen meglepő eredményre jutott egy orvosi kutatás: az derült ki, hogy a súlyos Covid–19-fertőzések során keletkező immunsejtek rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.
A COVID része lett az életünknek
Forrás: Shutterstock
Fotó: Corona Borealis Studio
Az eredmények szerint a Covid–19 fertőzést okozó vírus genetikai információja olyan immunsejtek, úgynevezett monociták termelését váltotta ki, amelyeknek daganatellenes tulajdonságai vannak. Ezek a sejtek többféle rákos daganat – például melanoma, tüdő-, emlő- és vastagbélrák – méretét csökkentették egerekben – olvasható a Live Science cikkében, amit az Origo idézett.
A Covid–19-fertőzés során különleges immunsejtek termelődnek
Dr. Ankit Bharat, a Northwestern Medicine mellkassebészeti osztályának vezetője elmondta, hogy a tumorok általában képesek a monocitákat olyan sejtekké alakítani, amelyek védik a rákos sejteket az immunrendszer támadásától.
Azonban a Covid–19 által kiváltott monociták máshogy viselkedtek, átalakulásuk megakadályozta ezt a folyamatot, és ehelyett a daganatok ellen irányuló immunválaszt erősítették.
A kutatók olyan egerekkel dolgoztak, amelyekben előrehaladott, végstádiumú daganatok voltak. Egy gyógyszer segítségével monocitákat indukáltak, így szimulálták a Covid–19-fertőzés által kiváltott immunválaszt.
A módosított monociták nemcsak hogy eljutottak a daganatok helyére, de aktiválták az úgynevezett természetes ölősejteket, amelyek célzottan a rákos sejteket támadták.
A koronavírus ellenes vakcinák nem váltanak ki ilyen hatást
Bár az eredmények ígéretesek, további klinikai vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy az eljárás emberekben is hasonló hatást fejt-e ki. Bharat szerint ez a mechanizmus más rákos megbetegedések ellen is működhet, mivel alapvetően akadályozza a rák terjedését.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a jelenleg forgalomban lévő Covid–19-vakcinák nem aktiválják ezt a mechanizmust, mivel nem tartalmazzák a vírus azon specifikus RNS-szekvenciáját, amely ezt az immunválaszt kiváltja.
Ennek ellenére a jövőben olyan gyógyszereket és vakcinákat fejleszthetnek, amelyek serkentik ezeknek a daganatellenes monocitáknak a kialakulását.
Ígéretes új rákellenes terápia jöhet
A jelenlegi immunterápiák sokszor a T-sejtes immunválaszra támaszkodnak, amely számos esetben nem elegendő. A kutatás által javasolt mechanizmus azonban kikerüli ezeket az akadályokat, és új lehetőséget kínál azokra az esetekre, amikor a hagyományos immunterápiák kudarcot vallanak.
Ez a felfedezés reményt jelenthet azoknak a súlyos daganatos betegeknek, akik nem reagálnak megfelelően a jelenleg elérhető terápiákra. A kutatók szerint e módszer a jövőben áttörést hozhat a rákkezelés terén – írja az Origo.
Az eredményeket bemutató tanulmány teljes terjedelmében itt érhető el.