2 órája
Illatgyertya: mérgező romantika?
Illatosítják a lakást, romantikus hangulatot teremtenek. Az illatgyertyák népszerűek, s miközben élvezzük fényüket, illatukat, eszünkbe sem jut, hogy egyes fajták mennyire mérgezőek lehetnek!
Az illatgyertyák füstje biztosan mérgező
Forrás: Shutterstock
Bár az illatgyertyákkal kapcsolatosan készült tanulmány egyike sem tekinthető bizonyító erejűnek, mégsem lehet félvállról venni az illatgyertyák okozta káros hatásokat – hívja fel a figyelmet a Life.hu cikke.
A paraffin a kőolajgyártás egyik mellékterméke, és az előállítása miatt nem tekinthető túlzottan környezetbarát alapanyagnak. Egy 2009-es tanulmány szerint a paraffinviasz égetése során potenciálian veszélyes vegyi anyagok, többek között toluol szabad fel, amely ártalmas az egészségre. Az Európai Gyertyaszövetség azonban fenntartásokkal kezelte a kutatást, mondván, állításait nem támasztották alá, és egyetlen tudományos tanulmány sem igazolta a gyertyaviasz káros hatását.
A toloul közvetlenül belélegezve közepesen vagy erősen mérgező, károsíthatja az agyat és az idegrendszert, és a részegséghez hasonló állapotot, nem ritkán hallucinációt is okozhat.
A paraffinviasszal szembeni ellenérzést erősíti, hogy egymásnak ellentmondó tanulmányok, kutatási eredmények és cikkek jelennek meg a témában. A fentebb említett Európai Gyertyaszövetség finanszírozott egy 2007-es kutatást, amely arra a megállapításra jutott, hogy egyes gyertyatípusok égetése során a felszabaduló vegyi anyagok szintje jóval a káros határérték alatt marad. Eközben sorban publikálják azokat a tanulmányokat, amelyek éppen az ellenkezőjét látják bizonyítottnak.
Nincs egyetértés a témában, és az illatgyertyák égetésének hosszú távú, a szervezetre gyakorolt káros hatása sem ismert, így aki ódzkodik a paraffinalapú gyertyák használatától, az válassza a fenntartható, növényi alapanyagból készült, natúr termékeket.
Illatgyertya: a kanóc és a fémtégely is mérgező lehet
A gyertyaégetés során felszabaduló méreganyagok nem csak az alapanyagként szolgáló paraffinviaszból oldódhatnak a levegőbe.
A gyertyába kevert illatanyag, a kanóc, sőt a teamécsesek kis szürke tégelye is okozhat problémát.
Ez utóbbiból ugyanis hevítésre nehézfémek kerülhetnek a levegőbe, melyek károsíthatják a tüdőt és a központi idegrendszert.
Az illatgyertya kanócának égése során nemcsak apró koromszemcsék, hanem mérgező nehézfémek is juthatnak a levegőbe. A megerősített kanócok esetében a pamutot egy papírból vagy fémből készült belső szál köré tekerik, így a folyamatosan égő szál szintén szennyezi a környezetet, elsősorban a szoba levegőjét. Ezért, ha lehet,
válasszuk a 100 százalékban pamutból, kenderből vagy fából készült kanóccal ellátott gyertyákat
– olvasható a cikkben.
Miért mérgező az illatgyertya füstje? Milyen alternatív, az egészségünkre és a környezetünkre is kevésbé káros megoldást válasszunk, ha illatos otthont szeretnénk?
A kérdésekre a válaszokat ide kattintva megtalálja.