5 órája
Kávézás: újabb kutatás bizonyítja, fontos az időzítés
Egy csésze forró fekete sokunknak a nap fénypontját jelenti, és kétségtelen, hogy nemcsak ízletes, de pozitív hatása is van az italnak. A kávé elfogyasztásának időpontja viszont úgy tűnik, nem teljesen mellékes, ha az egészségünk a tét.
A reggeli kávéfogyasztás jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát
Forrás: GettyImages
Fotó: Dougal Waters
A kávézási szokásaink kedvelt kutatási téma a szakértők körében, így nem csoda, hogy folyton új információk derülnek ki a fekete hatásairól. Legutóbb a forró ital elfogyasztásának időpontját hozták összefüggésbe a szív- és érrendszeri panaszok kialakulásával. A mindmegette.hu arra volt kíváncsi, a kutatók javaslata alapján mikor célszerű meginni a napi feketekávé-adagot.
Mikor igyunk kávét?
Az amerikai Tulane Egyetem professzorai által végzett kutatás eredményeit közlő tanulmány szerint a reggeli kávéfogyasztás jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A több mint 42 000 amerikai felnőtt bevonásával végzett vizsgálat során a kutatók nyomon követték a résztvevők kávézási szokásait, ideértve a mennyiséget és a fogyasztás időpontját, majd ezeket az adatokat összekapcsolták a halálozási rátákkal egy 9-10 éves periódust figyelembe véve – derül ki az EatingWell cikkéből.
A résztvevőket három csoportba sorolták – az egész nap kávézókra, a reggeli kávéfogyasztókra és azokra, akik nem isznak kávét. A nem kávézó csoport átlagéletkora körülbelül 38 év volt, míg a reggeli és az egész napos csoport átlagéletkora 50, illetve 51 év volt. Mindhárom csoportban szinte egyenlő volt a férfiak és a nők aránya.
A megfigyelések alapján megállapítható, hogy azok körében, akik reggel ittak kávét, 31%-kal alacsonyabb volt a szívbetegség miatti halálozás kockázata, mint azoknál, akik egyáltalán nem hódoltak ennek a kellemes reggeli szokásnak.
Fel kell hagyni a délutáni kávéval?
A kutatók arra jutottak, hogy a késő délutáni, illetve az esti kávéfogyasztás megzavarja a szervezet cirkadián ritmusát és a melatonintermelődést. Ez a szervezetben fokozott gyulladás kialakulásához, valamint magasabb vérnyomáshoz és egyéb szív- és érrendszeri kockázati tényezőkhöz vezethet.
Ez azonban nem jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk a délutáni kávézásról, de a második (harmadik) feketénk elfogyasztásának időpontját érdemes a lefekvés idejéhez igazítani. Ehhez fontos tudni, hogy a koffein kiürülési ideje a szervezetből nagyjából 5-8 óra, de lassabb koffein-anyagcserével rendelkezők esetében akár 10 órát is igénybe vehet a folyamat. Ha szeretnénk, hogy az esti pihenés zavartalan legyen, célszerű a lefekvés időpontja előtti 6-8 órában elfogyasztani az utolsó kávénkat, illetve minden más, koffeintartalmú italt is jobb elkerülni.
A délutáni kávézásra legalkalmasabb időpontról itt olvashat bővebben.
Bulvár-celeb
- Jeges a szélvédő? Íme, néhány tipp, hogy ne tíz körömmel kaparja
- Egyre többen fertőződnek meg a HMPV-vírussal, így enyhíthetők a tünetek
- A legtöbb kutató hisz a földönkívüliek létezésében
- A Z generáció negyede egy izzót sem tud kicserélni a lámpában
- Az enyhe tél miatt máris megérkeztek a hangyák