2024.11.29. 14:32
Gáztartalék: az elmúlt évek leghidegebb tele következhet
Magyarország előrelátó energiapolitikájának is köszönhetően a teljes fogyasztását lefedő gázkapacitással várhatja a telet. Európa egyes részei azonban kiszolgáltatottabbak lesznek az energiaköltségek és a gáztartalékok miatt.
A Weather Services International előrejelzése szerint decemberben tovább esik a hőmérséklet, és ezáltal a szokottnál nagyobb lesz a fűtési igény
Forrás: Shutterstock
Fotó: Solarisys
Az idei tél várhatóan komoly kihívásokat jelenthet Európának, különösen az energiaköltségek és a gáztartalékok miatt. A Bloomberg szerint a kontinens szokatlanul gyors ütemben fogyasztja el földgáztartalékait, amit tovább fokozhat, hogy az időjárási előrejelzések alapján az elmúlt évek leghidegebb tele következhet.
Ez pedig tovább növelheti a földgáz árát és az energiatartalékok kimerülése kiszolgáltatottabbá teheti az európai országokat az orosz nyomással szemben.
Bajban a gáztartalékok
A legnehezebb helyzetben természetesen az energiakimaradásokkal is küzdő ukrán lakosság van, és a frontokra kényszerülők számára is még nehezebb lesz a következő pár hét-hónap, Európa nyugatibb vidékein pedig a gáz ára miatt aggódhatnak, írta a Világgazdaság.
A Weather Services International előrejelzése szerint decemberben tovább esik a hőmérséklet, és ezáltal a szokottnál nagyobb lesz a fűtési igény. A műholdas rendszereket üzemeltető Maxar Technologies Inc. meteorológusa, Matthew Droos szerint ugyanakkor északon és Közép-Európában viszonylag enyhe maradhat a tél, Olaszország és a Balkán azonban szokatlan hidegeket élhet meg.
Az alternatív energiaellátás elégtelen és jóval drágább is
– Európa hangsúlyosan az orosz gáz leépítéséről beszélt, és ez ellen foglalt állást, azonban azt láttuk, hogy még nőtt is Spanyolországnak, Hollandiának, Franciaországnak és Belgiumnak a nem szankcionált orosz LNG vásárlása, ami azt mutatja, hogy Európa nem létezhet az orosz földgáz nélkül – mutatott rá a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő.
Az amerikaiakkal megkötött hosszú távú gázszerződések viszont négyszer-ötször drágábbak az orosz gázbeszerzési árakhoz képest. Ezek ráadásul olyan húszéves szerződések, amiért még 2008-ban Magyarországot bírósági ítéletben marasztalta el az Európai Unió
– tette hozzá.
Mit mutat a töltöttség?
A tárolási kapacitás kapcsán érkező európai diadaljelentéseket érdemes fenntartással kezelni, mondta a szakértő.
Azt látni, hogy Európa – palástolandó a földgázkitettségét – egy számmal trükközik, ami nem más, mint a földgáztárolók töltöttsége. A rendkívül kicsi európai tárolókapacitás 95 és 100 százalékos töltöttsége ugyanis a valós fogyasztás egyharmada csupán
– mondta a szakértő, aki szerint ezt érdemes szembeállítani a magyar helyzettel, ami a magyar energiapolitika előrelátását húzza alá.
Tele vannak a magyar földgáztárolók
– Amikor Magyarország azt mondja, hogy a jelenlegi hazai tárolókapacitás százszázalékos, akkor az azt jelenti, hogy a teljes éves magyar lakossági és ipari gázigény kétharmada rendelkezésre áll – hangsúlyozta Tóth Máté.
– A négy stratégiai biztonsági gáztározó, ami ilyenkor megtelik (Hajdúszoboszló, Pusztaederics, Kardoskút és Zsana), mind állami tulajdonban van, és nem lehet kérdés, hogy meg fogjuk tudni tölteni – húzta alá a szakértő.
A 4,5 milliárd köbméteres magyar gáztároló-kapacitás azt jelenti, hogy ha mondjuk holnaptól egy gázmolekula sem jönne, akkor is nyár végéig kitart.
– Európára ez nem igaz, ezért hatalmas a kitettségük mind az időjárás, mind pedig a fogyasztási ingadozásoknak is, ezért adott esetben ellátási gondok is adódhatnak, emellett az ipar teljesítménye is tovább csökkenhet, mint azt Németországban az elmúlt időszakban is láthattuk – összegezte Tóth Máté.
További részleteket a gáztárolók töltöttségével kapcsolatban, ide kattintva olvashat.