Bővítés

2024.11.25. 12:00

Szijjártó Péter: Magyarország gazdasága sok lábon áll

Ha a következő év januárjának második felében ismételten visszatér a béke Közép-Európába, a világgazdaság növekedési perspektívái kinyílnak, és akkor a magyar gazdaság előtt is nagyszerű időszak állhat. A jövő évben a nehézségek ellenére is három százalék felett várható a bruttó nemzeti termék bővülése – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.

A brit DS Smith Packaging Hungary Kft. vezetőjével tárgyalt Szijjártó Péter

Forrás: Facebook/Szijjártó Péter

A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a DS Smith Packaging Hungary Kft. beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy a brit csomagolásgyártó vállalat több mint negyven százalékkal bővíti magyarországi kapacitásait, három helyszínen, így Füzesabonyban, Nagykátán és Győrben összesen nagyjából 12,7 milliárd forint értékben hajtanak végre fejlesztéseket.

Szijjártó Péter
Szijjártó Péter a brit DS Smith Packaging Hungary Kft. vezetőivel tárgyalt a magyarországi beruházás bővítéséről
Forrás: Facebook/Szijjártó Péter

Kifejtette, hogy hazánk sajnálta az Egyesült Királyság európai uniós kiválását, ettől függetlenül azonban a lehető legszorosabb gazdasági együttműködésre törekszik a szigetországgal.

Aláhúzta, hogy 

a brit cégek máig a hetedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják Magyarországon, mintegy ötvenezer embernek adva munkát,

 miközben tavaly 6,5 milliárd euróval újabb csúcsot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, és idén is már csaknem háromszázalékos növekedést regisztráltak.

Arra is kitért, hogy az elmúlt tíz év során negyvenkét csomagolóipari vállalat beruházását támogatta az állam, amelyek értéke összesen 164 milliárd forint volt.

Beszédében Szijjártó Péter érintette az ukrajnai háborút is, hangsúlyozva, hogy az óriási terheket ró az európai és a magyar gazdaságra is.

Mindannyian tudjuk, hogy a növekedéshez békére, nyugalomra, stabilitásra és kiszámíthatóságra van szükség (…) Ezért is várjuk lélegzetvisszafojtva, hogy a következő két hónap minél gyorsabban elteljen, (…) És várjuk azt, hogy a következő év januárjának második felében ismételten visszatérjen a béke ide, Közép-Európába

 – fogalmazott.

Arra figyelmeztetett, hogy a világgazdaságba mélyen integrálódott államok különösképpen érzékenyek a növekedést gátló tényezőkre, márpedig Magyarország abszolút ezek közé sorolható, hiszen az export mintegy 75-85 százalékát teszi ki a GDP-nek.

"Viszont hogyha a világgazdaság növekedési perspektívái kinyílnak, márpedig a béke képes lenne ezen perspektívák kinyitására, akkor a magyar gazdaság előtt is nagyszerű időszak állhat" - mondta.

Ezért fontosnak nevezte a munkahelyek megóvását és az új munkahelyek teremtését a jelenlegi nehéz körülmények közepette is.

És ennek kapcsán üdvözölte, hogy aláírásra került a következő három évre vonatkozó bérmegállapodás, amely stabilitást, kiszámíthatóságot biztosít a gazdaság szereplői számára.

„A kormány részéről a megfelelő környezet megteremtésével tudunk egy-egy ilyen megállapodáshoz hozzájárulni, például azzal, hogy versenyképes adórendszert tartunk fenn, amely nem bünteti, hanem támogatja a munkát, nem bünteti, hanem támogatja azt, aki többet dolgozik, és nem bünteti, hanem támogatja azt, aki több embert alkalmaz” – sorolta.

Majd leszögezte, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagjai között hazánk nemzetközi értékelések szerint a hetedik legversenyképesebb adórendszerrel rendelkezik, a társasági adót és a magánszemélyek adózását tekintetve például a negyedik, illetve az ötödik helyen állunk.

A miniszter kiemelte, hogy jövőre sokkal nagyobb, három százalék feletti gazdasági növekedés várható Magyarországon.

„Számos, az elmúlt években eldöntött hatalmas beruházás fordul át termelésbe, a globális autóipar és a globális akkumulátoripar legnagyobb szereplői megkezdik a termelésüket Magyarországon, szoros összhangban és együttműködésben egymással” – jegyezte meg.

Végül hangsúlyozta, hogy bár az utóbbi években a legtöbb beruházást az autóiparhoz kapcsolódó cégek jelentették be, a mai nap folyamán azonban nem ez történt. 

Ez mutatja azt is, hogy a magyar gazdaság az autóiparon túl is létezik. Ez egy sokszínű, kifejezetten diverzifikált, sok lábon álló, ezért stabil, erős, növekedni képes gazdaság

 – jelentette ki.

Fejlesztés, korszerűsítés, hatékonyságnövelés

A DS Smith hangsúlyozta, a 34,4 millió eurós stratégiai befektetéssel növeli innovatív jelenlétét Magyarországon. A három kiemelt telephely fejlesztését célzó, várhatóan 2026 áprilisában lezáruló projekt Füzesabonyban, Nagykátán és Győrben valósul meg, 40 százalékkal növeli a gyártási kapacitást, és olyan új technológiákat és minőségi standardokat vezet be, amelyek lehetővé teszik a legmagasabb vevői elvárásoknak való megfelelést.

Reinier Schlatmann, a DS Smith Packaging East Europe ügyvezető igazgatója a DS Smith Packaging Hungary Kft. beruházását bejelentő budapesti sajtótájékoztatón 2024. november 25-én
Fotó: Kovács Attila / Forrás: MTI

A közlemény szerint Füzesabonyban a barnamezős beruházás célja egy rendkívül nagy hatékonysággal működő, úttörő létesítmény kialakítása, nagy hangsúlyt fektetve az automatizálásra. A beruházás 2024 végére készül el. A győri egység fejlesztésének terveiben egy új, nagy kapacitású és precizitású kimetszőgép telepítése szerepel, amellyel a DS Smith a hatékonyság növelését, valamint a minőség javítását irányozza elő.

A beruházás következő fázisa 2025-ben indul. A nagykátai telephely korszerűsítésében elsődleges a hullámlemezgyártó gépsor modernizálása a DS Smith ügyfeleinek elvárásaival összhangban, valamint az üzem energiahatékonyságának javítása. A megvalósítás szintén 2025-ben kezdődik.

A londoni székhelyű DS Smith FTSE 100 vállalatként 34 országban működik – köztük Magyarországon –, globális szinten körülbelül 30 000 embert foglalkoztat, az Ellen MacArthur Alapítvány stratégiai partnere.

Magyarországon a DS Smith 8 telephelyen - 4 service centerrel, 1 offset, 2 hullámtermék gyárral, továbbá 1 központi irodával - van jelen. A több mint 1000 főt foglalkoztató DS Smith Packaging Hungary több száz ügyfél számára szállít innovatív csomagolási megoldásokat.

Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt

Új elnököt és elnökséget választott meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), amely szervezet együttműködése a kormánnyal fontos erőforrása lehet a következő évek gazdasági növekedésének - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető először is megtisztelőnek nevezte, hogy a kormányzatban először a Külgazdasági és Külügyminisztériumba látogatott el az MKIK új vezetése, és a tárgyaláson egyetértés volt abban, hogy a felek együttműködése fontos erőforrása lehet a következő évek magyar gazdasági növekedésének. „A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával való együttműködésünk segíteni fog abban, hogy a külgazdasági területen elért sikerek minél nagyobb mértékben és minél szélesebb körben közvetlenül érezhetők legyenek a gazdaság magyar szereplői számára is” – írta. „Szorosan együtt fogunk működni annak érdekében, hogy a hazánkba érkező nemzetközi vállalatok beruházásai minél több magyar vállalkozás számára megnyissák a beszállítói lehetőségeket” – folytatta. „Emellett közösen fogunk dolgozni annak érdekében is, hogy az exportképes magyar vállalkozások minél több külső piacra eljussanak, ottani megjelenésükhöz és sikeres működésükhöz pedig megfelelő támogatást kapjanak” – tette hozzá.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában