Béremelések

2 órája

Így emelkedhetnek jövőre a fizetések

A béremelések erőltetése a kormányzat fontos célkitűzése. Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott, a mai napig háborús árakat fizetnek a magyarok a boltokban, ez ellen pedig egy módon tud védekezni a kormány, ha a béreket növeli.

A béremelések erőltetése a kormányzat fontos célkitűzése

Forrás: Vas Népe

Fotó: Szendi Péter

Minden évben a legfontosabb döntés bérpolitikai szempontból a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, ami közvetlenül egymillió főt, valójában a bértorlódáson keresztül sokkal többet, kétmillió főt érint. Idén ráadásul egy komplex, hároméves megállapodást kötöttek a munkaadók és a szakszervezetek, az alku része, hogy a minimálbér jövőre kisebb ütemben, 9 százalékkal emelkedik, majd 2026-ban és 2027-ben, amikor a gazdasági helyzet kedvezőbb lesz, 13, illetve 14 százalékkal – írja a Világgazdaság.

béremelések
A béremelések éve lehet 2025 
Fotó: Lang Róbert / Forrás: Somogyi Hírlap

A megállapodás értelmében a minimálbér 2025. január elsejével bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra emelkedik. Előbbi nettója 193 400 forint, utóbbié 232 000 forint lesz.

8-9 százalékos lehet az átlagos bérnövekedés 2025-ben

Jövőre azonban ennél is érdekesebb, hogy mekkora mértékben emelkedhetnek a keresetek, ezt az idei bérdinamika alapján nem nehéz megsaccolni. Hiába várta mindenki, kormány, jegybank, elemzők, hogy maximum 9-10 százalékkal emelkednek majd a keresetek, ehhez képest még májusban is csaknem 15 százalékos bruttó keresetnövekedést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. Bár azóta csillapodott a cégek béremelési kedve, nem függetlenül az ipar problémáitól és a lazább munkaerőpiactól, várhatóan 2024 egészében 12-13 százalékkal nőhetnek az átlagkeresetek.

Ez pedig az idei 15 százalékos minimálbér és 10 százalékos garantált bérminimum emelési számtani közepe, tehát nem lennénk meglepve, ha jövőre 8 százalék körüli, a mainál lassabb bérdinamikát látnánk.

Ez persze alacsonyabb az elmúlt évek tempójánál, de az inflációs kép is kedvezőbb. Fontos rögzíteni, hogy egy ideje a mediánkeresetek, amelyek jóval többet árulnak el a hazai kereseti viszonyokról, mint az átlagkeresetek, még a minimálbérnél is jobban emelkednek, tehát az alsó kereseti sávokban kifejezetten erőteljes bérfelzárkózás zajlik. Mindenesetre a bérek vásárlóereje 2025-ben várhatóan 4-5 százalék körül emelkedhet, Nagy Márton szerint a magyar gazdaság ezt a tempót képes fenntartható módon kezelni hosszú távon.

Pedagógusok anyagi helyzetének javítása

A mostani kormányzati ciklus legfontosabb bérfejlesztési programja kétségkívül a pedagógusoké, a kormány régi adósságát törleszti azzal, hogy 2024 januárjában megkezdte az oktatási dolgozók anyagi helyzetének javítását. Jövőre tehát már a második üteme következik a hároméves béremelési programnak. Míg 2024-ben átlagosan 32,2 százalékkal nőtt a pedagógusok fizetése,

2025. január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik, ezzel eléri a bérük a diplomás átlagbér 80 százalékát. A tanári átlagbér pedig bruttó 844 ezer forint lesz. 

A béremelésekről részletesen a Világgazdaság ebben a cikkében számol be.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában