2 órája
Megváltozott a csok plusz: mutatjuk a részleteket!
Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben egy jogszabály, ami módosítja, pontosítja a csok plusz szabályait. A csok plusz igénylésére lehetőséget kapnak azok a szülők, akiknek tavaly év végén koraszülött babájuk érkezett, és könnyebben át lehet vinni a csok pluszt másik ingatlanra.
Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben egy jogszabály, ami módosítja, pontosítja a csok plusz szabályait.
Forrás: Shuttrstock
Fotó: Prostock-studio
A csok plusz szabályait módosító jogszabály az éjszaka jelent meg a Magyar Közlönyben. Nehéz helyzetbe kerülhettek azok, akiknél 2023. év végén olyan koraszülött baba érkezett, aki 2024-ben kellett volna alapesetben megszületnie – olvasható a Világgazdaság cikkében.
A családnak ugyanis azzal is szembesülnie kellet, hogy a csok plusz kapcsán nehezebb helyzetbe kerültek, hiszen az idő előtt érkezett baba nem minősülhet vállalt gyermeknek.
A mostani módosítás keretében ugyanis ezen párok a 2024. január elseje és a módosítás hatálybalépését követő 60. nap között (a hatálybalépést követő 60. nap 2025. 02. 10.) benyújtott igényléseinél a fent nevesített baba vállalt gyermeknek minősül.
A Bankmonitor cikke szerint az új igényléseknél alapvetően további baba vállalása nélkül is felvehető a kölcsön. A kérdéses gyermek után a törlesztési kötelezettség két éves szüneteltetését már ki lehet használni. Illetve egy további baba születésével a család már a 10 millió forintos tartozáselengedésre is jogosult lehet.
A portál értelmezése alapján a múltbeli igénylésekre is érvényes ez a lehetőség, hiszen elképzelhető, hogy egyes családok további baba vállalásával felvették a csok pluszt ebben a helyzetben már korábban. Számukra előny, hogy a fent említett koraszülött babára már kérhető a törlesztési moratórium, illetve újabb gyermek születésekor már náluk is életbe lép a tartozáselengedés.
Számos feltételt kell teljesítenie a csok plusz igénylőinek
Alapvetően a kedvezményes kamatért és tartozáselengedésért cserébe számos feltételt kell teljesítenie az igénylőknek, ráadásul ezek egy részének utólag, a futamidő alatt kell megfelelni.
- Nem értékesíthető az ingatlan,
- nem engedhető át más használatába a lakás,
- nem lehet elbontani az épületet,
- életvitelszerűen az adott lakásban kell lakni.
Itt a jogszabály bevezet néhány könnyítést. A legfontosabb talán a határidőkre vonatkozik. Eddig a kölcsön teljes futamideje alatt – ez jellemzően 20-25 év szokott lenni – meg kellett felelni a feltételeknek, a jövőben egy 10 éves időszakban vizsgálják ezeket az elvárásokat. Eddig például komoly következménnyel járt volna az, ha valaki a hitel felvételét követő 12. évben elköltözik a kérdéses lakásból. A jövőben a futamidő hosszától függetlenül ezzel nem lesz probléma.
Az ingatlan értékesítésénél is van egy új könnyítés. A lakást eddig is el lehetett adni és a kormányhivatal engedélyével a tartozáselengedést és az addig kapott kamattámogatást meg lehetett tartani, át lehetett vinni egy másik ingatlanra. Ugyanakkor ez a lépés a hitel teljes visszafizetésével, végtörlesztésével járt együtt. (Vagyis az addig kapott támogatásokat meg lehetett tartani, de a kamatkedvezmény megszűnt.) A jövőben az előtörlesztésre, végtörlesztésre nem lesz szükség ilyen fedezetcsere, ingatlancsere esetén. Az viszont nem egyértelmű, hogy ebben a helyzetben a kedvezményes 3 százalékos kamat megmarad-e. Ha nem, akkor azért felmerülhet, hogy érdemes-e megtartani normál, mintegy 7-8 százalékos kamat mellett a csok pluszt.
A csok plusszal kapcsolatos további részletek IDE kattintva olvashatók!