Gyógyszeripar

4 órája

Magyarországon építi fel első európai üzemét a Hongene Biotech (videó)

A magyar kormány a legversenyképesebb körülményeket kívánja biztosítani a gyógyszeripar számára, és ösztönzi, hogy az ágazat hazai szereplői az innovációban eredményesek legyenek – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten, írja az MTI.

Magyarországon építi fel első európai üzemét a Hongene Biotech (videó)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter

Forrás: MTI

Fotó: Vasvári Tamás

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be, hogy a Hongene Biotech szingapúri gyógyszeralapanyag-gyártó vállalat az első európai üzemét Gödöllőn építi fel. A körülbelül 36 milliárd forint értékű beruházást az állam 7,5 milliárd forinttal támogatja, így segítve elő százötven új munkahely létrejöttét.

SZIJJÁRTÓ Péter
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Hongene Biotech szingapúri gyógyszeralapanyag-gyártó vállalat beruházását bejelentő sajtótájékoztatón a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. április 25-én
Fotó: Kovács Attila / Forrás: MTI

Beszédében kiemelte, hogy a cég által alkalmazott technológia világszínvonalú, a hazánkban előállított termékek nagy része pedig exportra fog kerülni.

Arra is kitért, hogy a gyógyszeripar nagyon fontos szerepet játszik a magyar gazdaság teljesítményében, a kormány ezért a legversenyképesebb körülményeket kívánja biztosítani a szektor számára, s ösztönzi azt, hogy az ágazat magyarországi szereplői az innovációban eredményesek legyenek.

Majd hozzáfűzte, hogy a gyógyszeripar vezető szerepet játszik a magyar gazdaság dimenzióváltásában, a hozzáadott érték, a kutatás-fejlesztési arány növelésében, illetve nagyban hozzájárult az elmúlt évek során a nemzetgazdasági rekordok megdöntéséhez.

Szijjártó Péter közölte, hogy a közel negyvenezer embernek munkát adó magyarországi gyógyszeripar termelési értéke tavaly 1330 milliárd forint volt, és az idei évben máris sikerült 9 százalékos növekedést elérni.

És hogy nemzetközi szinten mennyire versenyképes a magyar gyógyszeripar, azt mutatja a tény, hogy a világon a 19. helyen állunk a gyógyszeripari export tekintetében, mindezt tízmilliós országként, tehát lakosságszám szerint 95.-ek vagyunk a világon

– fogalmazott.

Ezután megjegyezte, hogy a hazai exporttermékek közül a negyedik legjelentősebb árucsoportot adják a gyógyszerek, a szektor mintegy 85 százalékos exporthányaddal dolgozik.

„A magyar gyógyszeripar ráadásul nemzetközi is, hiszen nagy izraeli, dán, brit, francia cégek működnek a legnagyobb magyarokkal együtt itt Magyarországon” – sorolta.

Továbbá leszögezte, hogy az utóbbi tíz évben a magyar kormányzat 34 alkalommal nyújtott támogatást nagy gyógyszeripari beruházáshoz (…) „Tehát évről évre beruházási rekordokat döntöttünk, tíz év alatt 2200 vállalatnak adtunk beruházási támogatást” – emlékeztetett.

A miniszter végül aláhúzta, hogy Pest vármegyében az elmúlt tíz évben a munkanélküliségi ráta a felére csökkent, hat százalékról három százalékra, miközben az ipari termelés a háromszorosára nőtt, értéke mára meghaladja az évi 7000 milliárd forintot.

„Ez nyilvánvalóan beruházások nélkül nem lett volna lehetséges. Az elmúlt tizenegy év során a kormány 315 nagyberuházáshoz adott támogatást Pest vármegyében, amelyek összesen 4200 milliárd forintos értéket képviseltek” – mondta.

„Azt gondolom, hogy a kormány és Pest vármegye együttműködése egy egészen kiváló motorja volt és motorja is marad a magyar gazdaság növekedésének” – tette hozzá.

Befektetés a jövőbe

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kiemelte, hogy a Hongene Biotech vállalat vezetőivel abban is megállapodtak, hogy közös kutatási együttműködéseket indítanak a magyar orvostudományi egyetemekkel. Gödöllőn pedig a szakképzésben terveznek duális együttműködéseket – közölte az MTI-vel a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).

A miniszter értékelése szerint a világszínvonalú szingapúri gyógyszeralapanyag-gyártó vállalat Gödöllőn megvalósuló beruházása befektetés a jövőbe – tették hozzá.

A befektetés azt is egyértelműen jelzi, hogy a magyar kutatók nemzetközi szinten is versenyképesek, és a magyar munkaerő kiváló – idézi a közlemény Hankó Balázst, aki elmondta, hogy a beruházással Magyarország az mRNS gyártási technológiában lép előre. Emlékeztetett rá, hogy az Karikó Katalin ezen technológia kapcsán kapta meg Nobel-díjat.

Hankó Balázs kitért a felsőoktatás, az innováció és a külgazdaság kapcsolatára is. Úgy fogalmazott, hogy a külgazdaság alapját a nemzetközi rangsorokban előrelépő magyar egyetemek, azok nemzetközi együttműködései, innovációs együttműködései erősítik – áll a közleményben.

Hankó Balázs megjegyezte, hogy a szingapúri vállalat az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Kínában, Hongkongban is jelen van, és mindenhol „világszínvonalat képvisel” – írták.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában