2020.04.03. 10:31
Nem a járvány miatt mondtak fel
A Bihar megyei mentőszolgálat két asszisztense mondott fel a napokban. A szolgálat vezetője szerint ezeknek az eseteknek nincs közük a világjárvány miatt a romániai egészségügyi rendszerben tapasztalható felmondási hullámhoz.

Pap István
Sok az olyan hír az utóbbi időszakban azzal kapcsolatosan, hogy különböző kórházak, egészségügyi létesítmények dolgozói mondanak fel a koronavírus járvány terjedésének kellős közepén. A Bihar Megyei Mentőszolgálatnál is felmondott két asszisztens, de mint azt dr. Liciniu Venter, a mentőszolgálat vezetője elmondta, ezeknek a távozásoknak nem a járvány a közvetlen kiváltó oka. Hozzátette, hogy a mentőszolgálatnál nincs pánikhangulat, de a munkatársak egy kissé „meg vannak szeppenve” attól, hogy a szolgálat segítségét kérő emberek nem mindig őszinték, és nem mondják el nekik azt, ha voltak külföldön vagy találkoztak fertőzésgyanús személyekkel.
Kilépni könnyű
A mentőszolgálat vezetője portálunknak elmondta, hogy a szóban forgó két asszisztensük már hosszabb ideje fontolgatta azt, hogy kilépnek a mentőszolgálattól; mindketten egészségi problémákkal küszködnek, egyikük családjának vannak kisebb üzleti tevékenységei is, tehát ők emiatt mondtak fel. Kérdésünkre válaszolva az igazgató elmondta, hogy szükségállapot idején nincs megszigorítva az egészségügyi dolgozók felmondási eljárása, a dolgozók ugyanolyan feltételek mellett hagyhatják el munkahelyüket, mint normál időben, a szükségállapot kihirdetése ezt a feltételrendszert ugyanis nem módosítja.
Harmincöt csapat
Az igazgató szintén portálunk kérdésére válaszolva kifejtette, hogy jelenleg a megyében váltásonként harmincöt mentőcsapat dolgozik, ezek közül Nagyváradon kettő, illetve minden városban egy-egy mentőcsoportban orvos is van, ezek mellett van két orvossal működő mentőcsoport, melyek otthoni konzultációkra mennek ki. Liciniu Venter kifejtette, hogy a járvány idejére nem vettek fel több embert, de mégis többen vannak készültségben, ugyanis a szükségállapot idején nincs szabadságon senki a mentőszolgálatnál, kivéve azt a néhány személyt, akik betegszabadságon vannak. Jelenleg ez az állomány elegendő a feladatok ellátására, annál is inkább, mert csökkentek a hívások, ami azt is jelzi egyébként, hogy szokványos időben mennyi hamis hívás érkezik az 112 egységes segélyhívószámra. A védőfelszerelésekre vonatkozó kérdésünkre válaszolva Liciniu Venter elmondta, hogy védőruhájuk van, éppen tegnap érkezett egy újabb szállítmány, a védőmaszkok azonban erősen fogynak. „Várjuk, hogy jöjjenek még (védőmaszkok – szerk. megj.), de nem nagyon találunk gyártókat, külföldről nem nagyon jönnek, ebben a vonatkozásban nagy problémák vannak.” Elmondta, hogy ezeket a védőfelszereléseket a mentőszolgálat rendeli meg, noha jöttek felszerelések a sürgősségi esetek bizottságától is.
Borítókép: Illusztráció