2020.08.17. 16:25
Felmérték a Bihar megyei tanintézmények helyzetét
Egy hónappal a becsengetés előtt még mindig bizonytalan a tanévkezdés mikéntje. A lehetséges forgatókönyvekre készülve a Bihar Megyei Főtanfelügyelőség felmérte a megye tanintézményeinek befogadóképességét, illetve a pedagógusok számát is.
János Piroska
Amennyiben a járványhelyzet a jelenlegi maradna, Bihar megyében a gyerekek 75 százaléka térhetne vissza az óvodákba, iskolákba. Szeptember 14-ig azonban még sok minden változhat, így jelenleg csak az előkészületeket tudják ismertetni – nyilatkozta pénteki sajtótájékoztatón Virgil Blage főtanfelügyelő (borítóképünkön). Ahogy azt korábban Klaus Iohannis államelnök bejelentette, az oktatás mikéntjéről a járványhelyzetet figyelembe véve helyi szinten dönthetnek. Három forgatókönyv állhat fenn: zöld, amikor a településen kevesebb mint 1-re tehető az ezer főre eső új megbetegedések számának összege az előző 14 napban; sárga, amikor ez az összeg ezer lakosonként 1 és 3 közé tehető, illetve vörös, amikor az összeg nagyobb, mint 3/ezer fő. Első esetben az oktatás hagyományos módon zajlik, a második esetben online és offline, harmadik, azaz a vörös forgatókönyv szerint kizárólag online tanítás lehetséges.
Terem- és pedagógushiány
Amennyiben most kezdődne a tanév, Bihar megyében a zöld forgatókönyv lépne életbe, vagyis az iskolaépületekben zajlana az oktatás, a járványügyi óvintézkedések betartása érdekében – amelynek országos szintű kidolgozása még folyamatban van – azonban az osztályközösségeket csoportokra kellene bontani, ami több osztálytermet és több pedagógust is von maga után. Ennek okán a megyében – a jelenlegi állás szerint – csak a diákok 75 százaléka férne be az iskolaépületekbe. A megye 748 tanintézménye 5022 tanteremmel rendelkezik, az idei tanévben pedig 4345 csoport indul, utóbbi lefedi az óvodai és iskolai csoportok, osztályok számát. Amennyiben a gyerekek egymástól két méteres távolságra kellene üljenek, további 1127 csoportot kellene kialakítani. Ha két váltásban is történne az oktatás, Bihar megye szintjén további 43 osztályteremre lenne szükség. Ennél az eshetőségnél figyelembe vették azt is, hogy 68 csoport az iskolaépületen kívül, a helyi önkormányzat által biztosított termekben vehetne részt az oktatásban – tette hozzá a főtanfelügyelő. Tanteremhiány áll fenn többek között a nagyváradi 11-es számú Általános Iskolában, ahol a meglévők mellett további kilenc teremre lenne szükség, de a Paptamási Általános Iskolában is, ahol négy kiscsoportnak nem lenne helye. Az óvodákat illetően a nagyváradi 28-as és 54-es számúaknál áll fenn hasonló probléma, ezekben három-három terem a hiány.
A tanteremhiány mellett pedagógushiány is fellép abban az esetben, ha az osztályközösségeket kisebb csoportokra osztják. A tanfelügyelőség felmérése szerint 110 óvónőre, körülbelül 129 elemi osztályban oktató pedagógusra (tanítóra és különböző tantárgyakat oktató tanárokra), közel 100 gimnáziumban oktató pedagógusra, líceumban pedig további 73 tanárra lenne szükség. A kisegítő személyzet számát is növelni kellene több mint 240-el. A sajtótájékoztatón jelen levő Horea Abrudan főtanfelügyelő-helyettes meglátása szerint ezeket a „kisegítő pedagógusokat” órabérrel kellene szerződtetni, egy meghatározott időre szóló szerződés a tanügyben ugyanis a tanév végéig érvényes, és meglehet, hogy a járványhelyzet alakulásának függvényében az említett pedagógusokra csak a tanév bizonyos pontjáig lesz szükség.
Eszközhiány
A kiscsoportos oktatás miatt tanteremhiánnyal küzdő iskolák számára Virgil Blage főtanfelügyelő elmondása szerint megoldást jelentene a hibrid oktatás, vagyis míg egyesek az iskolában tanulnának, mások otthonról, online. Mindemellett a tanfelügyelőség prioritásként kezeli azt, hogy a cikluskezdő és -záró osztályok tanulói, vagyis az ötödikesek, nyolcadikosok, kilencedikesek és tizenkettedikesek, lehetőleg az iskolaépületben követhessék a tanórákat. Az ötödik és kilencedik osztályba lépők számára ez a forma fontos lenne a személyes kapcsolatok, a kommunikációs csatornák kialakítása érdekében, diák, szülő és osztályfőnök, iskola közötti megismerkedés okán. A nyolcadik és tizenkettedik osztály számára pedig értelemszerűen a vizsgákra való felkészülést könnyítené meg a hagyományos oktatási forma – tette hozzá a főtanfelügyelő.
Amennyiben a sárga forgatókönyv lépne életbe, Bihar megyében 1234 tanteremből lehetne közvetíteni élőben a tanórát, ennyi helyiség rendelkezik ugyanis a szükséges felszereléssel. A tanfelügyelőség által nemrég végzett felmérés szerint az online oktatásban való részvétel érdekében 12.856 Bihar megyei diáknak lenne szüksége táblagépre, ezúttal ugyanis az okostelefonokat nem tekintették erre megfelelő eszköznek. A Bihar megyei iskolák összesen 5037 számítógéppel rendelkeznek, ezeket azonban az online oktatás esetén a számítógéppel esetleg nem rendelkező tanárok használhatják az iskolaépületben. A megyében 159 tanintézmény nem rendelkezik számítógépekkel.
Betöltetlen helyek
Horea Abrudan főtanfelügyelő-helyettes a nyáron lezajlott tanári versenyvizsgával kapcsolatos tudnivalókat ismertette, amelyeknek eredményeit a tanfelügyelőség már a korábbiakban közölte. A járványhelyzet ellenére az idei tanári versenyvizsgán az előző évekhez képest közel százzal többen vettek részt, összesen 1103 dolgozat született.
A megyében rendelkezésre álló 32 elfoglalható hely közül a múlt csütörtökön lezajlott közgyűlésen húsz hely „gazdára talált”. A betöltetlen helyek között maradt például Értarcsán és Érsemjénben két bio-kémia hely, Szalontán pedig a szakoktatás (kereskedelem, építészet) terén lépett fel egy-egy hiány, mindegyik esetben magyar lenne az oktatás nyelve.
A múlt szerdai közgyűlésen a tavaly az állás megszűnéséig szerződtetett, idén hetes minősítést szerzett tanárok választhattak helyet, számuk 59 volt, így a címzetes tanári állást szerzett személyek száma összesen 79.
A helyettesítő állások betöltésére kiírt közgyűlést azok számára, akik hetesen felüli jegyet szereztek, augusztus 20–21-én szervezik meg, akik pedig az idén és tavaly is vizsgáztak, augusztus 26–27-én választhatnak helyet. Míg a múlt héten lezajlott közgyűléseken nem voltak olyan sokan, hogy problémát jelentett volna a létszám a járványügyi óvintézkedések betartását tekintve, a következő közgyűléseket lehetséges, hogy szabadtéren, egy árnyékos iskolaudvaron, esetleg sportcsarnokban tartják meg azt – mondta el a főtanfelügyelő-helyettes. Szeptember elsején azok a tanári állásra pályázó személyek vizsgáznak, akik az elmúlt években ötösön aluli jegyet szereztek, vagy az idei vizsgán nem vettek részt.
Borítóképünkön: Virgil Blage