Interjú

2020.10.09. 15:00

Az Unió drágítja a hulladékgyűjtést!

Az Európai Unió arra kötelezte Romániát, hogy a vezesse be a szelektív hulladékgyűjtést. Ezért Románia összes megyéjében létrehoztak egy ügynökséget! Ez Biharban Ecolect, amely elnyerte a szolgáltatás jogát az egész megyében.

Az Unió drágítja a hulladékgyűjtést!

Mindenütt szelektív hulladékgyűjtés lesz. Minél kevesebb hulladék képződik annál kevesebbet kell fizetni! Kérdés, hogy kívánnak-e a szalontaiak az Európai Uniós normáknak eleget tenni. Ugyanis most úgy tűnik, megdrágul a szemétszállítás! Lássuk a tényeket! Czenk Ferenc, a hulladékgazdálkodási AVE BIHOR cég nagyszalontai területi igazgatója válaszolt kérdéseinkre.

–Mi indokolja a szerződés módosítását, az új rendszer bevezetését?

–Az uniós normák értelmében Romániában is be kell vezetni a szelektív hulladékgyűjtést. Ennek megoldása érdekében minden megyében versenytárgyalást hirdettek, melyen régiónként egy-egy szolgáltatót választottak. Bihar megye hat régióra van osztva, éspedig: Nagyvárad és környéke, illetve Élesd, Nagyszalonta, Belényes, Margitta, Székelyhíd és mindegyik település esetében a környező falvak. Az AVE Bihor a felsoroltak közül négy régióban nyerte el a szemétgyűjtési szolgáltatás jogát. A megújult szolgáltatás új szerződés megkötését jelenti. Ennek folyamata zajlik a napokban.

–Az új rendszer már elindult, a szerződéskötések még zajlanak, a lakosság egy része már az új rendszer szerinti napokon készíti ki a háztartási kukákat, mások még a régi menetrendhez igazodnak…

–Idén tavasszal indítottuk el a szükséges engedélyeztetéseket, az árak megállapítását. Az országos felügyelő szervek, aki jóváhagyása nélkül nem hirdethetjük meg a szolgáltatási díjakat, csak szeptemberben válaszolt. Ezért nem tudtuk hamarabb elkezdeni az új szerződések megkötését. Most végre munkához láthattunk. Néhány településen már az új rendszer működik, tapasztalataink azt mutatják, hogy megfelelően. Nagyszalonára október első napjaiban érkeztünk. A napokban a Maniu utcai egykori iskolában van a kihelyezett irodánk. Rendre minden kerületben lesz szerződéskötő pont, ahol a lakosság a szelektív gyűjtéshez szükséges kukákat és zsákokat is megkapja. Terveink szerint legtöbb 2 hónap alatt minden háztartás számára megkötjük az új szerződést.

–Mi történik azokkal, akik nem tudnak elmenni a kijelölt helyekre?

–Csak személyesen, személyi igazolvány alapján tudunk szerződést kötni. Egy személy több lakcímre is köthet szerződést (ha több ingatlan van a birtokában), akár idős szülei számára is (saját nevére, szülei lakcímét jelölve meg, mint a szolgáltatás helyszínét). Aki pedig semmilyen módon nem tudja megoldani, azt megpróbáljuk felkeresni otthon, a szerződéskötő időszak végén.

–Mikortól tér át az új rendszerre a város?

–Október ötödikétől már az új rendszer szerint szállítjuk el a hulladékot, aki már kötött szerződést, az az új kukákat készítse ki, akinek még nincs, az a régit.

–Kérjük, mondjon néhány szót az új rendszerről…

–Az új rendszer szerint négy részre van osztva a város. Arról, hogy melyik körzethez melyik nap és milyen utcák tartoznak, tájékozódhatnak a cég honlapján (www.ave-bihor.ro) vagy Facebook oldalán. Az ötödik napon a tömbházak ökoszigeteit ürítik. Ugyanitt találhatnak egy hulladékgyűjtő naptárt, melyen mindenki nyomon követheti, hogy melyik héten milyen szelektíven gyűjtött hulladékot visznek el. Tehát először keressék meg a saját utcájukat az övezeti felosztásban, hogy megtudják, mikor kell várják a szemetes autót. Azután nézzék meg a naptárban, hogy mikor melyik kategóriát gyűjtjük. Az autó oldalán is lesz felirat, mely megkönnyíti a tájékozódást, és kérem, ne ijedjenek meg, ha azt látják, hogy a lebomló hulladékot és a papírt egy autóba ürítik: az autóink belső tere megosztott, egyszerre kétféle hulladék begyűjtésére alkalmas! Amit még fontos tudni: reggel hét órára ki kell készíteni a kukákat, vagy zsákokat, aki későn viszi ki a szemetet, az lemarad a begyűjtésből. Autóinkon kamera rendszer van, ellenőrizni tudjuk, hogy rendben megy-e a begyűjtés, hogy nem hagynak ürítetlenül egyetlen kikészített edényt sem. Azt is tudni kell továbbá, hogy csak a megfelelő kukába, zsákba helyezett hulladékot szállítjuk el.

–Változik-e a díjszabás az új rendszer bevezetésével?

–Igen, az áraink módosulnak, cégünk várható költségei alapján és az ADI Ecolect Group jóváhagyásával, ettől eltérni nem lehet. Ily módon a régióban közel azonos a díjszabás, pár lejes eltérést a hely adottságai okozhatnak. Havonta 13 alkalommal keresi fel gépkocsink az ügyfeleinket: négy-négy alkalommal elszállítja a lebomló és a háztartási vegyes hulladékot, 2-2 alkalommal a papír-karton illetve a műanyag-fém hulladékot, egyszer pedig az üveghulladékot. Minden háztartás azonos alapárat fizet – ezért a pénzért havonta egyszer szállítja el a lebomló (komposztálható) hulladékot és egyszer a háztartási hulladékot. Aki havonta többször megtölti a barna, komposztos illetve a szürke, vegyes hulladékos kukát, az többet fizet. Aki minden héten igénybe veszi a szolgáltatást, az 50,50 lejt fizet az átlagos, négyhetes hónapra. Ez a maximum, és háztartásonként értendő. Aki kevesebb hulladékkal jár, az kevesebbet fizet. A kukákat elektromos csippel látták el, így tudjuk nyomon követni a háztartások hulladék-mennyiségét. A szelektíven gyűjtött hulladékot (papír, műanyag, üveg) ingyenesen szállítjuk el.

–Mi történik, ha nem elegendő a 30-23-40 literes kuka?

–Tudunk 120 literes kukát is biztosítani, de természetesen annak egyszeri elszállítása a 40 literes kiskuka háromszorosába kerül. De tapasztalataink azt mutatják, hogy a háztartásoknak elegendő a kisebb méretű gyűjtőedény is.

–Egy kérdés a tömbházlakókkal kapcsolatban. Ott hogyan oldható meg a „amennyit szemetel, annyit fizet” elv biztosítása?

–Cégünk a Tulajdonostársulásokkal köt szerződést, Itt is létezik egy alapár, és ezen felül fizetnek a többlet hulladék elszállításáért. A kifizetett összeget a társulások osztják fel a háztartások között, a visszaszámolás módjába mi nem szólunk bele. Szeretném azonban felhívni a figyelmet arra, hogy nagyon fontos, az ökoszigetek rendjének betartása. Ha összekeverik a szemetet, az azután már nem szelektíven gyűjtött hulladék lesz, hanem kommunális „vegyes” szemét, és annak ára van (a szelektíven gyűjtöttet ingyen elszállítjuk, a vegyesért fizetni kell!)

–A felsorolt hulladékfajtákon kívül van más háztartásban keletkező szemét is (bútorok, elektromos gépek, veszélyes hulladék, mint az elem, a gyógyszer, építési törmelék, stb.) Azoktól hogyan tud megszabadulni a lakosság?

–Ezek kezelését csak részben tudja cégünk vállalni. Például a tiszta építési törmelék számára, külön szerződés alapján, biztosítunk nagy konténereket. Azonban a többi esetében más megoldást kell találnunk. Tudjuk, hogy a Polgármesteri Hivatal tervezi az úgynevezett hulladékudvarok létesítését, itt a helyi lakosság rakhatná le a lomokat. Ennek kidolgozása még folyamatban van.

–Mi történik, ha valaki nem köt szerződést az AVE Bihor céggel?

–A törvény értelmében mindenki köteles hulladék gazdálkodási szerződést kötni, aki ezt elmulasztja, annak környezetvédelmi bírságot kell fizetni. Annak nagysága is borsos lesz, ajánlanám, hogy senki ne mulassza el a szerződés megkötését. Kövessék figyelemmel az internetes oldalainkat!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában