2022.02.11. 08:58
Elfogadták Nagyvárad költségvetését
A Nagyváradi Helyi Tanács csütörtöki online ülésén elfogadta a város idei büdzséjét, ugyanakkor az önkormányzatnak alárendelt intézmények 2022. évi költségvetéseit is.

Forrás: Alexandru Nițescu
Fotó:
Pap István
A csütörtöki ülésen fél órán belül elfogadták az összes előterjesztést, a költségvetéseken kívül néhány más jellegű, kevésbé fontos horderejű javaslatról is szavaztak. A város és az alárendelt intézmények költségvetését megszavazta a liberális frakció és az RMDSZ is. A Szociáldemokrata Párt (PSD) frakciója nemmel voksolt az önkormányzat költségvetésére, de a műemlékvédelmi alapítvány, és a Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Alapítvány (APTOR) költségvetésére is, tartózkodott a Közterület-fenntartó büdzséjének megszavazásakor, ugyanakkor igennel szavazott a Helyi Közszállítási Vállalat, a Nagyváradi Helyi Fejlesztési Ügynökség és a Hőszolgáltató Vállalat költségvetésére. „A közvitára bocsátott tervezethez képest a költségvetés mintegy 95 millió lejjel csökkent, mivel a Bihar Megyei Közpénzügyi Igazgatóság eddig nem osztotta ki az iskolák, óvodák és a diákszállítás finanszírozására szánt összegeket, illetve az Egészségügyi Minisztérium nem közölte az állami költségvetésből finanszírozott kórházak helyi beruházási céljait. Ezeket az összegeket az elkövetkező időszakban költségvetés-módosítással építjük be a büdzsébe. A költségvetés és a beruházások listájának jóváhagyása előfeltétele annak, hogy az idei évre tervezett új beruházások közbeszerzési eljárásait elindíthassuk” – nyilatkozta Eduard Florea, a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal gazdasági igazgatója.
Sarokszámok
A város konszolidált költségvetésében 2,2 milliárd lej szerepel a bevételi, és 2,3 milliárd lej a kiadási oldalon, ez utóbbi összeg azért nagyobb az előbbinél, mert az idén elköltik a tavalyi költségvetésből megmaradt közel 65 millió lejes többletet, valamint a saját bevételekből származó 32,5 millió lejes többletet is. Az idén a város 614,7 millió lej saját bevételre számít, további 230 millió lejt kap a központi költségvetésből, és 365,8 millió lejt tervez lehívni európai uniós alapokból. A bevételi oldalt az önkormányzat intézményeinek bevételei egészítik ki.
A kiadási oldalon 1,2 milliárd lej a város saját költségvetéséből fedezett költség, mely összegből beruházásra 846 millió lejt költ el a város, a működési költségek 429 millió lejt fognak felemészteni. Az önkormányzat önálló intézményeinek kiadási költségvetése 827,9 millió lej, amiből 775,8 milliót tesznek ki a működési költségek és 52 millió lej megy el majd beruházásokra.
Útjavításokra és útkarbantartásra 32,5 millió lejt költ idén a város, mely közvilágításra 17 millió lejt irányoz elő, a köztisztasági szolgáltatások 31,8 millió lejbe kerülnek majd, az esővíz-elveztés, a közkutak és az öntözőrendszer működtetése és karbantartása 1,2 millió lejbe fog kerülni. A zöldövezetek karbantartása 8,2 millió lej lesz. A költségvetés tartalmazza a 300 ezer lejes pénzalapot civil szervezetek finanszírozására. A következő időszakban kidolgozzák ennek a pénzalapnak a pályázati szabályzatát is. A költségvetés tartalmazza az állami költségvetésből az iskolai ösztöndíjakra elkülönített összegeket is. Az egyházak is kapnak támogatást: az ortodoxok 309.000 lejt, a reformátusok 75 ezer lejt, a baptisták 19 ezer lejt. A római katolikus egyház 100 ezer lejt kap, ezzel a költséggel járul hozzá az önkormányzat a püspöki palota kertjének gondozásához. Elkülönítettek 1,7 millió lejt a Valósítsd meg magad Nagyváradon program finanszírozására. Az idei büdzsé 1,5 millió lejt különít el a participatív költségvetésre, ebből a keretből a polgárok által javasolt elképzeléseket fogják megvalósítani.
Beruházások
Az idei költségvetésben több száz tétel szerepel a beruházások között. Az önkormányzat hatalmas összeget, 741,8 millió lejt akar elkölteni az idén európai uniós források felhasználásával, de ez az előrejelzés rendre kevesebb szokott lenni, mint az év végi megvalósítás. A legfontosabb beruházások között szerepel a Gojdu tér környéki aluljáró-építkezés, a fűtési rendszer felújításának harmadik etapja, a két váradi kórház energiahatékonyságának a növelése, a tanintézmények digitalizálása és a termálvizes fűtési rendszer kiépítése Váradszőllősön. A nem uniós forrásokból megvalósítandó beruházások között megemlítjük a térfigyelő kamera rendszer kiépítésére az idén szánt 1,1 millió lejt, és folytatódnak a közműberuházások is. A nagyváradi vízművek 7,8, a Hőszolgáltató Vállalat 23,6 millió lejes beruházási költségvetést kap. A műszaki igazgatóság beruházási költségvetése 136 millió lej, ennek nagy része több mint 130 utca vagy útszakasz felújítására megy majd el. Az ingatlankezelőség idei évi beruházási költségvetése 146,4 millió lej, ebből 8 millió lejt tesz ki a városháza felújításának a költsége. Húszmillió lejt költ az igazgatóság az idén kisajátításokra, 4,8 millió lejt irányoztak elő az egykori Transilvania mozi felújítására, és egymillió lejt a sürgősségi beavatkozásra az Ullmann-palotánál. A Füchsl-palota felújítására 4,6 millió lejt fordít az idén az igazgatóság, mely a Nagyváradi Egyetem bentlakásainak építésére 16,7 millió lejt költ el az idén. A helyi költségvetésből finanszírozott nyilvános rendezvények 2022-es programja 5,3 millió lej, de a program a járványhelyzet alakulásától függően változhat.