2022.02.24. 09:48
Hatalmas pénzbírságok járnak a védett hóvirág értékesítéséért
A nők napja és a márciuska-ajándékozás közeledtével egyre több hóvirágárus jelenik meg Nagyváradon, ami számos kérdést felvet, hiszen köztudottan védett növényről van szó. A témában Szőke Edit kertészmérnök tájékoztatását kértük, valamint felvettük a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal is. Mint megtudtuk, egyetlen szál letépése is 5000 lejes bírsággal járhat.
Pikó Stefánia
Szőke Edit kertészmérnök, a KertÉsz magazin munkatársa elmondta: ha valaki hóvirágot árusít, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy illegális cselekedetet hajt végre, ugyanis, ahogyan sok más növénynek, virágnak, ennek is számos fajtája létezik. Pontosabban hetvenötféle hóvirágot tartanak számon, ezek közül pedig nem mindegyik tartozik a védett növények kategóriájába. Vannak vadon termő, illetve nemesített, kerti fajok is, a védett fajok közé pedig az általában erdőkben megtalálható, vad fajták tartoznak. Romániában a Galanthus nivalis, azaz a kikeleti hóvirág található meg ilyen módon a természetben, ez az őshonos faj számít védettnek. A vadon termő hóvirágot azért helyezték védelem alá 2005- ben, mert az emberiség tarthatatlan tempóban, kegyetlen módon kezdte el kiaknázni ennek természetes forrásait pénzszerzés céljából. Vannak azonban kerti fajták, melyek termesztése, illetve áruba bocsátása nem ütközik szabályokba. Akkor sem kell izgulni, ha a tavasziasodó időjárásban a saját kertünkben „találkozunk” néhány kikeleti hóvirággal: ezeket ily módon ott szaporíthatjuk, termeszthetjük. Az illetékes hatóságok beavatkozására, pénzbírságra abban az esetben számíthatunk, ha nem a saját kertünkben termesztett hóvirágot értékesítjük, hanem a természetből, erdőkből, ligetekből begyűjtött darabokat.
A kikeleti hóvirág és a kerti hóvirágfélék közötti különbséget a laikus nem biztos, hogy felismeri, így ha nem vagyunk biztosak benne, honnan származik a kiszemelt csokor, jobban járunk, ha inkább nem vásárolunk belőle, hogy ne ösztönözzük az esetleges környezetkárosítást. Szőke Edit hozzátette, a különbségtételben segíthet, ha tudjuk, hogy a legelterjedtebb kerti hóvirág a Galanthus elwesii, amely nagyobb és fehérebb, mint a kikeleti hóvirág, illetve jellegzetes, édes mézillata van.
„A téma jó és dicséretes, mert borzasztó volt látni a korábbi években, ahogyan tavasszal, főleg március elsejére és nők napjára, behurcolták azt a rengeteg kis vad jószágot, aztán az eladatlan, hervadt csokrok ott hevertek a szemétben” – fogalmazott Szőke Edit, majd hozzátette, nemcsak a kikeleti hóvirág esett áldozatául ennek a „dúlásnak”, ugyanis a csillagvirág (Scilla), a kakasmandikó (Erythronium dens-canis) és a tőzike (Leucojum) állományait is jócskán megtizedelte. A kertészmérnök ezen felül a lónyelvű csodabogyót (Ruscus hypoglossum) is említette, amely térségünkben főleg a félixfürdői erdőkben található. Szigorúan védett növény, mégis árulják Nagyváradon, a gyökerestől kitépett példányok látványa pedig elszomorító minden természetbarát számára.
A hóvirág-árusítás kapcsán hozzátette, az eladókat nem igazán lehet azonnal, a helyszínen megbüntetni. A hatóságoknak le kell ellenőrizniük, hogy honnan származik az áru, tehát amennyiben az eladó bizonyítani tudja, hogy kerti virágot árul, nem ütközhet problémába. A kikeleti hóvirágból egyébként elég egyetlen szálat letépni, már az is bírságot von maga után, természetvédelmi értéke 150 lej körüli.
A napokban országos szinten felkapott témává vált a hóvirág-árusítás, hiszen közeledik a nők napja, és a Romániában hagyományos márciuska-ajándékozás, a hóvirágok előbújása pedig éppen időben, nemrég kezdődött meg. Ilyenkor nemcsak a piacokon lehet mindenféle ajándékot találni a hölgyek számára, hanem a város különböző pontjain, így a Szent László téren is megjelennek az árusok. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az elfoglalható helyekért a polgármesteri hivatalnál kellett jelentkezniük a kereskedőknek, tehát ezek az árusok elvileg mind legális körülmények között beszerzett termékeket, esetenként hóvirágokat árulnak. A nagyváradi önkormányzathoz tartozó Helyi Rendőrség vezetősége úgy nyilatkozott szerkesztőségünknek kedden, hogy a hóvirágok begyűjtésére és forgalmazására vonatkozó jogszabály értelmében ez az Országos Környezetvédelmi Őrség, valamint a Természetvédelmi Területek Országos Ügynökségének hatáskörébe tartozik. Hozzátették, az önkormányzat az idei évben nem regisztrált efféle jogszabálysértést, amennyiben pedig a jövőben illegálisan árusító személyekről szereznének tudomást, a Helyi Rendőrség csak a közterület szabálytalan elfoglalásáért szabhat ki szankciót, abban az esetben, ha az eladó nem rendelkezik az utcán való árusításhoz szükséges dokumentációval.
Az Országos Környezetvédelmi Őrség Bihar megyei kirendeltsége szerkesztőségünknek címzett nyilatkozatában megírta, hogy a vadon élő növényvilágból származó bármilyen növényfaj kereskedelmére a 2008/410. számú, a külkereskedelmi tevékenységek, a bányavirágok, a gerinces és gerinctelen állati fosszíliák, valamint a vadon élő növény- és állatfajok és azok importjának engedélyezési eljárását jóváhagyó miniszteri rendelet előírásai vonatkoznak. „Következésképpen az Országos Környezetvédelmi Őrség megbízottai által végzett ellenőrzések során a vadon élő növények begyűjtésére, vásárlására vagy értékesítésére és importjára vonatkozó engedélyt kérik, amelyet az a megyei környezetvédelmi hatóság ad ki, amelynek illetékességi körében a fent leírt tevékenységeket végzik” – fogalmaznak. A fent említett engedély hiányában, természetes személyek esetében a pénzbírság nem kevesebb mint öt és tízezer lej közötti, jogi személyek esetében pedig harminc és hatvan ezer lej közötti – a 2005/195-ös kormányhatározat értelmében. „A természetvédelmi területek szabályozására, a természetes élőhelyek, a vadon élő növény- és állatvilág megőrzésére vonatkozó külön jogszabályokat illetően pontosítjuk, hogy a kikeleti hóvirág (Ghalantus nivalis) szerepel a Közösségi jelentőségű fajok. Közösségi jelentőségű növényés állatfajok elnevezésű kormányrendelet-mellékletben” – írják, alátámasztva, hogy valóban a hóvirág ezen faja tartozik védelem alá.
Ezen a héten mi is találkoztunk egy hóvirágárussal, akinek a viselkedése nem épp nyugodt lelkiismeretről árulkodott, ugyanis amint meghallotta, hogy az újság számára szeretnénk néhány fotót készíteni, meglehetősen barátságtalan modorban kérte távozásunkat. Eggyel több ok, hogy úgy véljük, bizony akadnak megoldandó esetek Nagyváradon is.