2022.12.31. 09:00
Szerencsehozó szilveszteri ételek és szokások
A szilveszteri és újévi szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre sikert, szerencsét, boldogságot, bőséget idézzenek elő. Cikkünk célja, hogy önök, kedves olvasóink, megismerkedjenek a leginkább szerencsét hozó szokásokkal.

Fotó: g-stockstudio
Törő Enikő
A modern, rohanással teli életvitelünkben kissé háttérbe szorulnak nagyanyáink, őseink babonái, szokásai, azonban az év bizonyos szakaszaiban mégis nagy jelentőséget kapnak. Ilyen időszak például az év vége és év eleje, amikor talán még mi is odafigyelünk arra, hogy azért a lencse és a hal ne maradjon ki az ünnepi menüből. Most olyan ételeket mutatunk be, melyek célja a szerencsehozás, némelyik esetében azonban az is lényeges, hogy mikor fogyasztjuk azt.
Az egyik ilyen étel a malacsült, melyet éjfél után kell fogyasztani, mivel betúrhatja a szerencsét házba. A disznóhúst egyébként bármilyen formában lehet fogyasztani, de a jelentése van az elkészítési módnak is: a ropogósra sült malac boldog, gazdag évet ígért. Éjfél előtt lehet szárnyast, halat enni, ezek segítségével elszállnak, elúsznak a problémák, éjfél után azonban ezek kaparják el, úsztatják el a szerencsét. Óvatosan kell bánni azonban a hallal, ugyanis a folyó menti vidékeken szerencsét hoz, máshol viszont a hallal együtt elúszik a háziak szerencséje is, és az is lényeges, hogy mindenképp a farkánál kezdjük el enni, mert így nem tud elúszni a szerencsével együtt. Köretnek részesítsük előnyben a szemes terményeket, mint a lencse, rizs, köles, bab, borsó – a sok apró mag pénzbőséget jelent az elkövetkezendő évben, nálunk, magyaroknál a lencsefőzelék a tipikus újévi étel. Újév napján ajánlott édeset enni, ugyanis annak aki így tesz, az egész éve édes lesz. Szilveszter napján sok családban szokás szerencsepogácsát sütni, lényege, hogy a pogácsa egyikébe egy érmét kell sütni, és aki megtalálja azt, annak az következő évben szerencséje lesz. Fontos azonban, hogy a pogácsa még 31-én, az óévben elfogyjon.
A pezsgőivás története több évszázadra nyúlik vissza, régen csak a tehetősek itták ezt az italt, a luxust érzetét kelti. Ha drága, úri italt iszunk az új év első perceiben, a folytatás is ugyanolyan úri lesz – tartja a hiedelem.
A magyar, szilveszteri szokásrendszerhez nem csak ételek tartoznak, hanem egyes rituálék is. A felmenőink hiedelmei szerint szilveszter éjjelén pontban éjfélkor ki kell nyitni az összes ajtót, hogy az óév kimehessen, ugyanis, ha nem távozik, az újév nem tud bejönni. A hiedelmek szerint újévi erős fények és hangos zajok szintén távol tartják a rosszat, az ártó, rontó erőket, egyes vidékeken az éjféli harangozást használják fel erre a célra, de kifejezetten népszerű manapság a tűzijáték is. Éjfélkor szokás fogadalmat tenni, ezzel megalapozhatjuk az új évet. Aki férjhez akar menni, az figyeljen arra, hogy egy jóképű fiatal férfi kívánjon neki először boldog új esztendőt. Ha nő kíván, az szerencsétlenséget hoz, ha idős férfi, akkor ebben az évben sem megy férjhez, ha pedig nős ember, akkor nős férfi szeretője lehet belőle.
Az újévet nem jó tartozással, adóssággal kezdeni, illetve aznap semmit ne adjunk ki a házból, ha ezt tesszük egész évben sok kiadásunk lesz. Az újév napi üres zsebek, szekrények, polcok szegénységet vetítenek elő, ezért nagyon fontos megtölteni a kamrát élemmel, a pénztárcát pénzzel. Fontos az első látogatójának hangulata: ha rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat ér a ház népét. Szerencsés, ha az első látogató férfi, szerencsétlenséget hoz az, ha az első látogató nő. Az év első napján rendkívül fontos, hogy ne veszekedjünk, tartózkodjunk minden viszálytól, ha így kezdjük az évet, az egész évet veszekedéssel töltjük. Akitől viszont újév napján csókot kapunk, az egész évben szeretni fog bennünket. Az év első napján nem szokás szemetet kivinni, mert azzal eldobjunk a szerencsénket. Az első napon továbbá tilos a teregetés, mert az valakinek a halálát okozza, tilos kölcsönkérni vagy kölcsönadni. Bőségesen kell enni-inni adni a háziállatoknak, kutyának, macskának, lónak, tehénnek, mert ha az újév napján jól laknak, akkor egész évben gazdagság vár a családra.
Az újév reggelén friss vízben szokás mosakodni, hogy egészségesek maradjunk. Nem szabad orvoshoz menni, vagy orvost hívni ezen a napon, mert akkor betegséggel töltjük az elkövetkezendő esztendőt.