Mi a megoldás?

2023.02.27. 16:46

Ha a művészeknek van helyük, a kézműveseknek is lehetne

Egyéves megállapodást kötött a nagyváradi önkormányzat, a Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Egyesület (APTOR), valamint a Képzőművészek Szövetségének itteni részlege arról, hogy a váradi vár C épületének néhány földszinti termét bérmentve használhassák a képzőművészek. A helyi tanács ellenzéki frakciója hasonló megoldást vár a kézművesek esetében is.

Ha a művészeknek van helyük, a kézműveseknek is lehetne

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A város és a képzőművészek egyesületének megegyezéséről szóló határozat-tervezetet csütörtökön szavazta meg a helyi tanács. A megállapodást pártállástól függetlenül minden frakció üdvözölte. Anca Popescu, a helyi tanács liberális frakciójának tagja a tanácsülés végén szót kérve úgy értékelte, hogy ezzel a megállapodással sikerült enyhíteni a nagyváradi képzőművészeknek azt a 30 éve fennálló gondját, hogy nincsenek kiállítási terek a városban. Majd kifejezte reményét, hogy ez csak az első lépés volt a képzőművészek és az önkormányzat együttműködésében. A város és a szövetség között kötött megállapodás értelmében a képzőművészek egyéves használatra kapják meg a váradi vár C épületének földszinti 4–19. termeit, de lehetőség lesz a szerződés meghosszabbítására. A javítás és a karbantartás az önkormányzat feladata marad, mely 15 ezer lej támogatást is ad a galéria eseményeinek a megszervezésére. Az APTOR főként az eseményszervezésekben kap szerepet, a képzőművész szervezet pedig vállalja azt, hogy különböző tevékenységeket és eseményeket bonyolít le a használatba kapott helyszínen.

Az ellenzéki pártok képviselői is üdvözölték ezt a megegyezést, de mind Liviu Mihai Sabău Popa szociáldemokrata, mind pedig Pető Dalma RMDSZ-es tanácsos arra kérték az önkormányzatot, hogy a képzőművészekkel kötött megállapodás mintájára találjon megoldást arra, hogy a kézművesek is helyet kaphassanak, illetve, hogy ott maradhassanak a várban. Jelenleg zajlik ugyanis a várban lévő termek és helyiségek árverése, és mint azt Alexandru Chira, az APTOR igazgatója korábban elmondta, csak az olyan közhasznú szervezetek működhetnek a várban haszonbérleti szerződés megkötése nélkül, mint például a képzőművészek egyesülete vagy a volt politikai foglyok szervezete. Mindenki más, így a kézművesek is, csak akkor maradhatnak ott, ha részt vesznek az árverésen és kifizetik a kialkudott bérleti díjat. Csak félő, hogy a kézműveseknek nem lesz annyi pénzük, hogy a meglehetősen magas bérleti díjat kifizessék.

Sok a kiadás

Erre a problémára hívta fel a figyelmet Pázmán Ida, az egyik legismertebb helyi kézműves mester, akinek a váradi várban van a szövőműhelye. Még. Pázmán Ida február 11-én számolt be a közösségi oldalán arról, hogy elárverezik azt a várbeli helyszínt, ahol nyolc éven át fejtette ki tevékenységét, és tizenkilenc napja van arra, hogy elhagyja azt a teret. „Maradhatok, ha fizetek havi 2000 lej bérleti díjat. A novemberi rezsiszámla 1100 lej volt, a decemberi 1430 lej – ilyen óriási rezsiköltségek mellett hogyan fizessek még 2000 lejt havonta?!” – tette fel a korántsem költői kérdést a kézműves. Ráadásul, mint azt az ebihoreanul.ro portálnak nyilatkozta, mindezen költségek mellett egy évi 1660 lejes épületilletéket is fizetni kell, ami meg sem jelenik a versenykiírásban, a leendő bérlők csak utólag fognak szembesülni ezzel. Pázmán Ida külön felháborítónak tartja, hogy a kézműves tevékenységekre fenntartott várbeli helyiségek kikiáltási ára 25 lej/négyzetméter, míg az olyan, kifejezetten kereskedelmi célú tevékenységeknek fenntartott helyiségeknek, mint a hotel, csak 7 lej/négyzetméter, a borászaté pedig 10 lej/négyzetméter. Pázmán Ida kijelentette, hogy ilyen körülmények között nem vesz részt az árverésen, hiszen már a rezsiköltségek is magasak, nincs esély arra, hogy a megnövekedett kiadásokat kigazdálkodja.

Fotós: Alexandru Nițescu

Tulajdonképpen már egy éve Damoklész-kardjaként lóg a kézművesek feje fölött a várból való kiköltöztetés veszélye, hiszen 2022 elejétől fogva riogatják őket ezzel a polgármesteri hivatal illetékesei, akik azt javasolják nekik, hogy kezdjenek el pénzt hozó kereskedelmi tevékenységet is folytatni, amiből kigazdálkodják a helyszínbérlés költségeit. Pázmán Idát a nyilatkozata szerint a leginkább az háborította fel, hogy csak kereskedelmi helyiségeket terveztek a váradi várba. Csakhogy a hagyományok népszerűsítése nem kereskedelmi tevékenység – mondta korábban lapunknak a kézműves, aki elsődlegesen a hagyományőrző szövőműhelyt működteti a várban. Ezt bemutató műhelynek hívják, ahova bárki bármikor betérhet, és megnézheti, hogyan zajlik a hagyományos kézi szövés. A műhely működtetése mellett Pázmán Ida 2016 óta rendszeresen tartott kézimunka klubot, amelyen szintén bárki ingyenesen részt vehetett. E két állandó tevékenység mellett voltak időszakos jellegűek is: gyerekfoglalkozások, műhelyek felnőtteknek, gyerekeknek, ugyanakkor népművészeti vásárokat, mesterségbemutatókat is szervezett a Szent László Napokon, a Középkori Fesztiválok keretében.

Az önkormányzat a maga során arra hivatkozik, hogy a kézművesek már egy éve tudják, hogy mi fog történni a várban. Lucian Popa, a polgármesteri hivatal ingatlankezelő igazgatóságának a vezetője elmondta, hogy a várban tevékenykedő kézművesek már 2022 márciusában megtudták az APTOR képviselőitől azt, hogy mi a városvezetés szándéka, csak a hivatalos értesítést kapták meg most. Ami pedig a helyiségek bérleti díjának kikiáltási árát illeti, Lucian Popa azt mondta, hogy ezt a városháza által megrendelt ingatlanfelmérés után állapították meg, és a kikiáltási árakról szóló tervezetet megszavazta a helyi tanács.

Kikiáltási árak

Mint azt már megírtuk, összesen harminc helyiséget és épületrészt bocsát árverésre a polgármesteri hivatal a váradi várban. Az 1.357,90 négyzetméteren (plusz 79,95 négyzetméteres terasz) működő hotel bérleti díjának kikiáltási ára havi 10.065 lej. Ha a teraszt nem számítjuk, akkor a bérleti díj egy négyzetméterre lebontva 7,4 lej, ha a teraszt is odaszámítjuk, akkor hét lej. Az M épület alagsorában és földszintjén 650,50 négyzetméteren működő étterem és söröző bérleti díjának kikiáltási ára 12.109 lej, de ehhez hozzátartozik egy 130 négyzetméteres kültéri rész is, ahol a terasz működik majd. Négyzetméterre leosztva 15,5 lejt kapunk. A K épületben egy 105,10 négyzetméteres helyszínen kávézót, cukrászdát vagy éttermet kell kialakítson az árverésen részt vevő vállalkozó, a kikiáltási ár 2627,50 lej, ez egy négyzetméterre lebontva 25 lej. Az L épület alagsorában működtetett borászat 444,30 négyzetmétert foglal majd el, a kikiáltási ár 4443 lej, ami négyzetméterenként kereken tíz lej. Az önkormányzat mindössze négy helyiséget szán kézműves foglalkozásokra és további hármat tradicionális termékek termelőinek, ezek mindegyike a K épületben, az egykori tiszti laktanyában lesz. A kézműveseknek szánt helyiségek mindegyike esetében 25 lej/négyzetméter a bérleti díj kikiáltási ára. A legnagyobb licitre bocsátott helyiség 74,300 négyzetméter, ennek kikiáltási ára havi 1780 lej, a legkisebb terem pedig 27,82 négyzetméter, ezért minimum 696,265 lej bérleti díjat kell fizetni havonta, hacsak az árverésen nem érkezik ennél magasabb ajánlat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában